Białe kuchnie zawsze na czasie. Przegląd inspiracji i rozwiązań
Modna, ponadczasowa i bardzo szykowna - taka jest właśnie biała kuchnia. Zwolennicy subtelnej estetyki już dawno zwariowali na jej punkcie, a designerzy stale podsuwają im nowe, niebanalne rozwiązania. W czym tkwi niezwykła magia kuchennej bieli?
Po pierwsze biel skutecznie powiększa wnętrza optycznie. Kuchnie nierzadko bywają niewielkie, dlatego jasne ściany, meble i dodatki prezentują w nich idealnie. Po drugie, biel to barwa uniwersalna. Pasują do niej rozmaite wykończnia. Po trzecie, biała kuchnia jest łatwa w utrzymaniu porządku. Na jasnych płaszczyznach plamy tłuszczu czy kurz są mniej widoczne, niż na ciemnych. Jeśli Ty również jesteś miłośnikiem kuchennej bieli, koniecznie przejrzyj poniższy artykuł. Zebraliśmy w nim inspiracje, które pozwolą Ci stworzyć jasne, piękne i stylowe wnętrze.
Z drewnem jej do twarzy
Czy biel i drewno to duet doskonały? Jak najbardziej! Biel dodaje wnętrzu lekkości, natomiast drewno wspaniale je ociepla. Drewniane mogą być blaty, żaluzje czy podłoga. Niektórzy decydują się również na bardzo modne rozwiązanie w przypadku aneksów kuchennych - drewniany barek. Nieregularna faktura drewna i ciekawe usłojenie sprawiają, że kuchnia nabiera charakteru.
Modna cegła
Ostatnimi czasy cegła to nie tylko domena industrialnych przestrzeni. Szturmem podbiła także inne style - skandynawski czy nowoczesny. W białej kuchni prezentuje się naprawdę znakomicie. Jeśli lubisz neutralną stylistykę, zdecyduj się na cegłę w kolorze białym lub szarym. Jeżeli jednak preferujesz bardziej zdecydowane zestawienia, pokuś się o ceglane akcenty w kolorze czerwonym. Będzie to intrygujący kontrapunkt dla “grzecznej”, białej kuchni!
Czerń też jest OK!
Białe płaszczyzny i czarne akcenty to niezwykle klasyczne połączenie. Pokochało je już słynne art deco, obecnie uwielbiają również nowoczesne przetrzenie. Czerń na białym tle wygląda najpiękniej, kiedy jest jej niewiele. Atramentowe rączki szafek czy kruczoczarna tablica kredowa zawieszona na ścianie, przyciągają wzrok, jednak nie dominują we wnętrzu. Czarne elementy mogą również zamieszkać na kafelkach lub wśród kuchennych akcesoriów. W kuchni zrobi się ciekawiej, ale lekka konwencja zostanie zachowana.
Szaro, nie znaczy nudno
Niektórzy mogą pomyśleć, że biel z dodatkiem szarości to nieciekawe połączenie. Nic bardziej mylnego! Po pierwsze kolor szary ma mnóstwo odcieni, które można ze sobą łączyć, po drugie, potrafi naprawdę nieźle zaskoczyć. Mowa oczywiście szarych akcentach imitujących beton. Tego rodzaju płaszczyzny to prawdziwy wnętrzarski hit, który świetnie odnajduje się w białych kuchniach. Dzięki nim wnętrza zyskują świeży, designerski look.
Geometryczny mariaż
Biel stanowi uniwersalne tło dla dekoratorskich popisów. Nic zatem dziwnego, że projektanci chętnie fundują białym kuchniom wzorzyste kaflowe mozaiki. Geometryczne impresje, to ostatni krzyk mody - mogą to być symetryczne, harmonijne zestawienia lub artystyczny misz-masz przypominający barwny patchwork. Nie obawiaj się, że kuchnia straci swój subtelny urok! Takie akcenty nie przytłaczają wnętrza, a jedynie je urozmaicają.
Kuchnia na błysk czy "szach i mat"?
Aranżując białą kuchnię warto bliżej przyjrzeć się fakturze mebli. Jeśli marzy Ci się nowoczesna kuchnia z nutą glamour, wybierz meble o połyskujących frontach. Dzięki temu, że odbijają światło, wnętrze wyda się wizualnie większe. Komplety o matowych wykończeniach świetnie pasują do eleganckich, stylizowanych pomieszczeń. Są łatwiejsze w utrzymaniu, bo mniej widać na nich plamy czy odciski palców.
Biel, choć wydawałoby się, że przewidywalna, potrafi zaskoczyć. Kolor ten świetnie sprawdza się zarówno w roli głównej, jak i jako tło dla nieskończonej liczby rozmaitych stylizacji. A wszystko dlatego, że doskonale potrafi współgrać z każdym odcieniem! Biel to zatem królowa harmonii, która perfekcyjnie łączy barwy, style i faktury.