Rolety czy żaluzje? Jak wybrać odpowiednią aranżację okien?
Wiele osób sądzi, że rolety i żaluzje są stosunkowo nowym wynalazkiem. Nic bardziej mylnego! Już w starożytności wykorzystywano obie formy zasłaniania okien. Egipcjanie byli zwolennikami rolet, do których wytwarzania stosowali naciągną trzcinę. Japończycy natomiast, preferowali żaluzje, które projektowali z modnego po dziś dzień, bambusa.
Współcześnie rolety i żaluzje wciąż łączy kilka podobieństw. Po pierwsze oba rozwiązania mogą zdobić okno samodzielnie lub być praktycznym uzupełnieniem dla dekoracyjnych firan i zasłon. Po drugie, zarówno rolety, jak i żaluzje można dopasowywać do okien o rozmaitym kształcie i wielkości. Po trzecie - plusem jednych i drugich jest szeroka paleta barw. W porządku. Co jednak z różnicami? W poniższym tekście postaramy się bliżej przyjrzeć obu rozwiązaniom i wybrać to, które jawi się jako wygodniejsze i bardziej estetyczne.
Po pierwsze: materiał
Klasyczne, proste rolety projektuje się zazwyczaj z wysokojakościowych tkanin np. bawełny i lnu (materiały naturalne) bądź polamidu i poliestru (włókna syntetyczne). Większość rolet pokrywa specjalna apretura, dzięki czemu są odporne na nadmierne zabrudzenia, wilgoć, płowienie czy deformacje. Rolety rzymskie natomiast (bardziej ozdobne, składane w harmonijkę) lub weneckie (efektowne, układające się w fałdy) powstają najczęściej z rozmaitych mieszanek tkanin, zarówno naturalnych, jak i syntetycznych.
Patrząc na żaluzje poprzez pryzmat materiałów, pozostają za roletami zdecydowanie w tyle. Do niedawna na rynku rządziły modele aluminiowe, które powoli odchodzą do lamusa. Ich główną wadą jest błyskawiczne nagrzewanie się na słońcu podczas upalnych dni. Obecnie zastąpiły je wyroby z tworzyw sztucznych, drewna a także materiałów skóropodobnych.
Zobacz też: Jakie rolety wybrać do kuchni? Podpowiadamy
Po drugie: design
Materiał okiennych dekoracji ściśle łączy się z ich wzornictwem. Proste rolety doskonale odnajdą się w nowoczesnych wnętrzach. Są bardzo dyskretne, dlatego nie zburzą minimalistycznego ducha aranżacji. Barwne rolety ozdobione fantazyjnymi, bajkowymi wzorami dodadzą kolorytu królestwu najmłodszych domowników. W stylizowanych wnętrzach warto zastosować rolety rzymskie lub weneckie. Te drugie są zdecydowanie bardziej dekoracyjne, dlatego, jeśli zależy Ci na bogatej aranżacji okna bez konieczności drapowania firan czy zasłon, z pewnością przypadną Ci do gustu.
Design żaluzji jest zdecydowanie bardziej skromny. Dawniej lamelki (listewki żaluzji) bywały znacznie węższe, dziś chętniej stosuje się żaluzje o szerszych elementach. Rekordy popularności biją modele wykonane z drewna – to produkt, który przypadnie do gustu zwolennikom naturalnych surowców. Żaluzje drewniane świetnie prezentują się w przestrzeniach kolonialnych, orientalnych i tych utrzymanych w trendzie eko. Warto pamiętać, aby stosować tylko te fachowo zaimpregnowane (zwłaszcza we wnętrzach, gdzie będę narażone na działanie wilgoci). Nowością na rynku są żaluzje skóropodobne, które pokochają aranżacje nowoczesne oraz te z nutą glamour.
Po trzecie: nasłonecznienie
Dawniej wszystkie rolety miały podobną fakturę i nie zaskakiwały nowatorskimi rozwiązaniami. Dziś jest zupełnie inaczej! Absolutnym hitem na rynku są rolety, których zewnętrzną stronę pokrywa specjalna warstwa perłowa, odbijająca promienie słoneczne. Dzięki temu, nawet roleta w ciemnym kolorze nie będzie się nagrzewać. Osoby, które szukają lekkiej przesłony na okno, mogą wybrać roletę o niskiej gramaturze i siateczkowej fakturze tkaniny, natomiast miłośnicy mocno zaciemnionych wnętrz, powinni zdecydować się na podgumowaną roletę typu black'out.
Coraz chętniej wybierana roleta to ta typu dzień-noc, nazywana również duolight. Produkt wykonany jest ze specjalnych pasów. Jedne przepuszczają światło, drugie je tłumią. Dzięki temu można sterować natężeniem światła wedle własnego uznania.
Roleta dzień-noc to niejako odpowiedź na główną zaletę żaluzji – możliwość dowolnego sterowania lamelkami, które mogą się obracać o 180 stopni. Pod względem regulacji kąta padania światła, żaluzje mają zatem zdecydowaną wyższość nad roletami. Współcześni producenci starannie dbają, aby żaluzje wykonane z tworzyw sztucznych były pokryte od zewnątrz specjalną powłoką odbijającą promieniowanie słoneczne. Dzięki temu produkt nie nagrzewa się, a w mieszkaniu jest znacznie chłodniej.
Po czwarte: czyszczenie
Rolety wykonane z materiałów pokrytych apreturą są wysoce odporne na brud. Czasem jednak i one wymagają odświeżenia, dlatego można je bardzo delikatnie przetrzeć wilgotną szmatką i pozostawić do wyschnięcia. Rolety typu duo-light najlepiej odświeżać odkurzaczem za pomocą końcówki szczotkowej. Od czasu do czasu można również przetrzeć je dobrze wyżętą ściereczką. Jedyne rolety, które nadają się do prania to rolety rzymskie. Ich nieskomplikowana konstrukcja pozwala na szybki demontaż i upranie materiału w pralce. Warto jednak pamiętać o jak najdelikatniejszym programie i niewysokiej temperaturze.
Żaluzje niestety niełatwo utrzymać w czystości. Produkt bardzo szybko się kurzy, dlatego nie jest polecany alergikom. Na szczęście producenci zadbali o specjalne „palczaste" szczotki, które są w stanie w miarę szybko i dokładnie wyczyścić trudno dostępne przestrzenie pomiędzy lamelkami. Jeśli konstrukcja żaluzji na to pozwala, dobrze czasem zdjąć je z okna i umyć wodą z delikatnym detergentem.
Dowiedz się więcej: Jak wyczyścić rolety? 6 sposobów na czyszczenie rolet
Porównując rolety i żaluzje znaleźliśmy wiele różnic. Te pierwsze mogą być zarówno minimalistyczne, jak i zbudować we wnętrzu stylowy nastrój. Drugie będą zawsze dyskretnym tłem w pomieszczeniu, ale za to potrafią sprytniej manewrować światłem. Tak naprawdę to, co wybierzesz, zależy wyłącznie od indywidualnych upodobań i tego, o jakiej aranżacji marzysz.