Jaka wanna do małej łazienki?
Jedna z najbardziej imponujących wanien świata została wyprodukowana przez włoską firmę Baldi. Designerzy wyczarowali ją z bloku szlachetnej białej skały, pochodzącej z egzotycznej Amazonii. Kryształowy majstersztyk mierzy 2 metry długości i ma 55 centymetrów głębokości.
Niestety, żaden właściciel niewielkiej łazienki nie mógłby sobie pozwolić na podobny luksus. Ba! W małych łazienkowych anturażach rzadko można spotkać wannę mierzącą standardowe 170 cm. Salonik kąpielowy w wersji "petit", niemal zawsze oznacza walkę o każdy centymetr. Tylko jak wyjść z niej zwycięsko, nie zamieniając wanny na kabinę prysznicową?
Którą wybrać - 100 cm czy 140 cm?
Jeśli dysponujesz małą łazienką, a nie chcesz inwestować w kabinę prysznicową, postaw na najmniejszą wersję wanny. Najkrótsze wanny dostępne na rynku mierzą 100-120 cm długości i około 70-75 cm szerokości. Nie jest to jednak model wanny, który spełniałby oczekiwania wielbicieli długich kąpieli - jej wielkość i kształt bardziej przypomina klasyczny brodzik. Mimo to, tego rodzaju wanna ma nad brodzikiem przewagę - jest od niego znacznie wyższa. Z powodzeniem można w niej zatem wykąpać dziecko czy zrobić szybką przepierkę. Wśród niewielkiej armatury łazienkowej zdecydowanie rządzą wanny o długości 140 cm i 75 cm szerokości. W tym przypadku można do woli wybierać w rozmaitych kształtach, kolorach oraz wysokości wanien. Wiele z tego rodzaju modeli ma wbudowane praktyczne siedzisko. To świetne rozwiązanie zwłaszcza dla osób starszych, korzystających z prysznica. Warto pamiętać, aby wybierając wannę, koniecznie sprawdzić jej wyprofilowanie. Górna krawędź wcale nie odpowiada realnemu wymiarowi wanny, dlatego trzeba dokonywać pomiarów tuż przy dnie modelu.
Wanna w parze z parawanem
W niewielkiej łazience raczej nie ma miejsca na obszerną kabino-wannę, jednak na niewielką wannę wyposażoną w lekki transparentny parawan, owszem! Wanna z parawanem to praktyczne rozwiązanie, które sprawdzi się w nawet bardzo małym łazienkowym wnętrzu. Możesz wybierać spośród parawanów przesuwanych, które montuje się do krawędzi wanny przy pomocy specjalnych prowadnic lub składanych parawanów harmonijkowych. Istnieją także wąskie parawany wahadłowe, które po lekkim popchnięciu obracają się wokół własnej osi. One są jednak projektowane z myślą wyłącznie o wannach prostokątnych. Pozostałe dwa warianty można bez problemu dopasować do każdego rodzaju i wielkości wanny. Wybierając model idealny, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na długość wanny - aby wygodnie do niej wejść, potrzebne Ci będzie około 75 cm wolnej przestrzeni.
Wanna „w ścianie”, czyli jak oszukać metraż?
Oczywiście, mała łazienka to przestrzeń pełna kompromisów, czasem jednak warto pokusić się o nieco bardziej radykalne rozwiązania. Jeśli szerokość Twojej łazienki wynosi 148 cm, a upragniona wanna mierzy 150 cm, możesz pomyśleć o wykuciu w ścianie niewielkiej wnęki. Dzięki niej, brzeg wanny wpasuje się w metraż, a Ty zyskasz dodatkowe 10 cm komfortu w kąpieli. Takie rozwiązanie spodoba się także pasjonatom designerskich trików, ponieważ wnękę można ciekawie podświetlić. Osoby, które nie mają możliwości dokonania tego rodzaju zmian, mogą zdecydować się na model o długości 140 cm, a pozostałą przestrzeń zabudować. Dzięki temu, za wanną powstanie wygodna półeczka na przybory toaletowe.
Królowa asymetria
Niewielkie wanny asymetryczne to ulubienice małych łazienek. Dzięki sprytnemu wyprofilowaniu i zaskakującym załamaniom, potrafią być o wiele bardziej pojemne niż klasyczne, długie modele. Dla przykładu, asymetryczna wanna o długości 150 cm, może być tak samo pojemna, jak ta mierząca 170 cm. Wanny asymetryczne mają najczęściej designerski trójkątny kształt, dzięki czemu świetnie prezentują się w nowoczesnych wnętrzach. Przy kupnie asymetrycznej wanny warto zwrócić uwagę na to, aby miała wąski brzeg. Dzięki temu zaoszczędzisz dodatkowe kilka centymetrów.
W stylu retro
W małych łazienkach powinna rządzić prostota, jednak jeśli Twoja wymarzona wanna to ta w stylu retro, możesz się o nią pokusić. Nie, nie jest to niemożliwe! Producenci stylizowanej armatury łazienkowej wyszli naprzeciw oczekiwaniom klientów i produkują wanny retro, których długość zaczyna się od około 140-150 cm. Kupując tego rodzaju wannę, należy mieć jednak na uwadze, że jej góra jest znacznie dłuższa niż dół. Co ciekawe, niektóre firmy wprowadziły również niewielkie stylizowane wanny narożne, wspierające się na efektownych nogach, imitujących orle szpony.
Jeśli jesteś amatorem kąpieli i właścicielem małej łazienki jednocześnie, wcale nie musisz rezygnować z wanny. Wystarczy dobrze wymierzyć łazienkowe wnętrze i zaopatrzyć je w odpowiednio dobrany model. Dzięki temu, słowa "mała rzecz, a cieszy", szybko nabiorą zupełnie nowego znaczenia!