Jak dobrze zaprojektować kuchnię?
My, Polacy, wprost uwielbiamy przesiadywać w kuchni. Zazwyczaj mieszka tam magiczna energia, kojarząca się z ciepłem, poczuciem bezpieczeństwa i pysznymi domowymi potrawami. Każdy mistrz kulinariów jednak wie, że oprócz dobrej aury w kuchni liczy się również funkcjonalność.
Zaprojektowanie pięknej i jednocześnie ergonomicznej kuchni, nie jest sprawą prostą. Zanim wybierzesz wymarzone meble i dodatki, koniecznie przeanalizuj wszelkie kwestie praktyczne, związane m.in. z rozmieszczeniem instalacji czy sprzętów AGD.
Centymetry kluczem do sukcesu
Zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy meblami kuchennymi oraz urządzeniami AGD to podstawa funkcjonalnego wnętrza. Jeżeli w kuchni staną dwa równoległe ciągi szafek, należy pamiętać, aby odległość między nimi wynosiła co najmniej 120 cm. Wygodny blat roboczy to kolejna kwestia. Pulpit przeznaczony do prac kuchennych powinien liczyć około 60 cm szerokości. Jeśli dysponujesz obszerną kuchnią, oczywiście może być nieco szerszy. Następnym istotnym aspektem jest zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy kuchenką a zlewozmywakiem oraz pomiędzy zlewozmywakiem a lodówką. Pamiętaj, żeby zapewnić sobie co najmniej 40 szerokości pomiędzy sprzętami. Wolna przestrzeń przyda się na odstawienie naczyń czy produktów spożywczych.
Komfortowe meble
Najwygodniejsze szafki kuchenne to te liczące sobie około 60 cm głębokości. Po pierwsze blaty są wówczas znacznie wygodniejsze, po drugie szuflady i szafki zmieszczą więcej kuchennych skarbów. Aby maksymalnie wykorzystać metraż pomieszczenia, zainwestuj w szafki ze sprytnym systemem półek wysuwanych lub obrotowych. Dzięki nim wnętrze mebli uda się wypełnić całkowicie. Bardzo wygodnym patentem jest także wąska półka cargo wysuwana z zabudowy meblowej wraz ze specjalnym stelażem. Taki praktyczny schowek z przyjemnością wejdzie w rolę domowej spiżarni! Wysokość szafek kuchennych oczywiście również nie pozostaje bez znaczenia. Warto wiedzieć, że jeszcze do niedawna za standardową wysokość szafek uznawano 85 cm. Obecnie designerzy polecają raczej 90-tki. Wyższe szafki przypadną do gustu zwłaszcza osobom o słusznym wzroście.
Wydziel strefy!
Urządzając kuchnię staraj się myśleć ergonomicznie. Podziel pomieszczenie na pięć konkretnych sektorów: strefę spożywczą, w której stanie lodówka i szafki z produktami suchymi; strefę przechowywania naczyń, garnków i drobnego AGD; strefę mycia/sprzątania, gdzie zainstalujesz zlew i zmywarkę; strefę przygotowywania pokarmów; strefę gotowania i pieczenia, w której znajdzie się piekarnik oraz kuchenka mikrofalowa. Taki podział, nazywany fachowo ciągiem technologicznym, zapewni Ci nie tylko wygodę ale i bezpieczeństwo w kuchennym wnętrzu. Urządzając w kuchni wspomniane strefy warto unikać montażu kuchenki w narożniku (blaty powinny znajdować się po obu stronach urządzenia) czy układu, w którym zlew i piekarnik stoją naprzeciwko siebie.
Magia akcesoriów
Akcesoria i mniejsze AGD koniecznie dopasuj do stylu życia domowników. Jeśli nie możecie obyć się bez kawy, zainwestuj w dobry ekspres, jeśli kochacie mrożoną herbatę, kup kostkarkę do lodu. Pamiętaj jednak, aby postawić na sprzęty z tej samej linii wzorniczej lub przynajmniej na modele zbliżone do siebie designem i kolorem. Dzięki temu zachowasz we wnętrzu harmonijną, spójną konwencję stylistyczną. Przedmioty, które z pewnością przydadzą się w każdej kuchni to m.in. niewielkie półeczki na przyprawy, relingi montowane do ściany, na których można zawiesić kuchenne akcesoria czy wygodny dwukomorowy zlew.
Solidność to podstawa
Design mebli kuchennych jest oczywiście bardzo ważny, jednak to trwałość materiałów będzie świadczyć o funkcjonalności Twojej kuchni. Urządzając kuchenne wnętrze warto zatem zainwestować w wysokojakościowe płytki ceramiczne, plamoodporną farbę lateksową i oczywiście solidne blaty. Te ostatnie powinny być odporne na wysokie temperatury, urazy mechaniczne i wszelkie zabrudzenia. Obecnie można wybierać wśród blatów laminowanych, drewnianych, kamiennych, a także konglomeratowych i kompozytowych. Największym powodzeniem cieszą się blaty kamienne i kompozytowe, bo choć najdroższe, rzeczywiście są niemal nie do zdarcia.
Sztuka organizowania przestrzeni nie jest rzeczą łatwą. Znając jednak podstawowe triki stosowane przez projektantów wnętrz, można samodzielnie stworzyć pomieszczenie nie tylko piękne, ale i funkcjonalne. W kuchni ergonomia przydaje się niezwykle. Dzięki niej kulinarne przygody stają się o niebo łatwiejsze!