Jak oświetlić łazienkę bez okna?
Obszerna łazienka z oknem to prawdziwa elegantka. Jasna, przestronna i stylowo urządzona bywa namiastką luksusowego SPA. Co równie istotne, dopływ naturalnego światła potrafi diametralnie zmienić koloryt wnętrza i sprawić, że wyda się ono wizualnie większe. Niestety, w większości mieszkań można spotkać łazienkę pozbawioną okna. Takie pomieszczenie można jednak z powodzeniem "ubrać" w efektowne wieloźródłowe oświetlenie.
Tak jest, kilka źródeł światła to absolutny must have, bez którego nie może obyć się łazienka bez okna. Zróżnicowane oświetlenie wprowadzi do wnętrza przyjemny nastrojowy ton, powiększy je optycznie i przede wszystkim okaże się niezwykle funkcjonalne.
Praktyczne oprawy wpuszczane
Oprawy wpuszczane to jeden z najpopularniejszych sposobów na oświetlenie łazienki. Lampy halogenowe (czyli oczka) lub spoty (czyli reflektorki wyposażone w żarówki tradycyjne bądź halogeny), najlepiej montować w suficie podwieszanym. Oprawy świetlne należy rozmieszczać równomiernie - dzięki temu każdy łazienkowy kąt będzie odpowiednio doświetlony. Pamiętaj, aby szczególnie zadbać o okolice lustra! Warto zainstalować nad nim szereg oczek lub reflektorków. Oprócz tego możesz zainwestować w specjalne lustro ze zintegrowanym oświetleniem. To produkt zarówno funkcjonalny, jak i bardzo dekoracyjny. Obecnie producenci starannie dbają o to, aby oczka i spoty miały zróżnicowaną stylistykę. Na rynku dostępne są zarówno modele minimalistyczne, jak i stylizowane. Te pierwsze doskonale dopasują się do nowoczesnych łazienkowych wnętrz, drugie z przyjemnością zamieszkają pod sufitem aranży z nastrojową nutą. Wybierając oświetlenie warto zwrócić uwagę również na kolor żarówek. Chłodne odcienie dodadzą łazience świeżości, ciepłe sprawią, że będzie bardziej przytulna.
A może taśmy LED?
Tego rodzaju oświetlenie potrafi być nie tylko praktyczne, ale i szalenie ozdobne. Warto jednak uzupełnić je oświetleniem w formie opraw wpuszczanych. Dzięki temu, że łazienka będzie oświetlona na dwóch różnych płaszczyznach, zyska przyjemną "głębię". Taśmy LED-owe można montować pod sufitem, wokół luster, pod brzegami armatury łazienkowej czy przy listwach podłogowych. Słowem, wszędzie tam, gdzie sobie wymarzysz! Designerzy polecająm aby taśmami podświetlać wszelkie nisze, wnęki i stopnie - takie subtelne elementy świetlne potrafią stworzyć liryczną atmosferę i sprzyjają relaksowi.
Żyrandol plus kinkiety
Taki duet to największy rywal klasycznych plafonów sufitowych. Żyrandol w towarzystwie kinkietów sprawdza się doskonale, zwłaszcza w wysmakowanych stylizowanych łazienkach. Dekoracyjna lampa na kilka żarówek nie tylko świetnie oświetli wnętrze, ale okaże się także znakomitą ozdobą. Kinkiety powinny natomiast znaleźć się po obu stronach lustra. Dwie zgrabne lampy ścienne doskonale rozjaśnią przestrzeń wokół zwierciadła i będą niezastąpionymi pomocnikami w trakcie porannego golenia czy wykonywania makijażu. Czy żyrandol i kinkiety powinny być utrzymane w tej samej konwencji? Designerzy odpowiadają jednogłośnie: niekoniecznie! Obecnie eklektyzm jest w modzie, zatem spokojnie możesz łączyć różne koncepcje stylistyczne.
Daj się rozpieścić!
Marzysz o odprężającej kąpieli wśród nastrojowego anturażu? Postaw na urokliwe świece, lampiony i latarenki. To subtelne źródła światła, które stanowią wspaniałe uzupełnienie oświetlenia elektrycznego. Nieistotne, czy na suficie goszczą oprawy wpuszczane, taśmy LED, klasyczny plafon czy efektowny żyrandol. Ciepłe światło świec będzie czuło się doskonale w każdym towarzystwie!
Pomieszczenia pełne słońca działają na nas bardzo pozytywnie. Złociste promienie gwarantują świetny nastrój oraz mnóstwo witaminy D zaangażowanej w proces mineralizacji kości, odporność i układ nerwowy. Kiedy do pomieszczenia nie dociera słońce, warto postawić na kilka różnych źródeł sztucznego światła. Ono również ma wiele zalet, które w dziedzinie aranżacji wnętrz potrafią działać cuda!