Komfortowe i przyjazne poddasze niezależnie od pory roku. Jak wybierać okna dachowe?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką VELUX.
Dawniej z połaci dachów bardzo często zerkało tzw. wole oko. Było to niewielkie, okrągłe okienko, służące do doświetlania lub oświetlania pomieszczeń znajdujących się na poddaszu. Współcześnie ten urokliwy element traktowany jest zazwyczaj jedynie jako dekoracja, a jego miejsce dumnie zajęły nowoczesne i funkcjonalne okna dachowe.
Mieszkanie na poddaszu to częste marzenie miłośników nietuzinkowych przestrzeni "z duszą". Efektowne belki sufitowe, nieregularne skosy i surowe ceglane elementy, potrafią wprowadzić do aranżacji niepowtarzalny klimat. Urządzając mieszkanie "tuż pod niebem", należy starannie zadbać, aby było nie tylko stylowe, ale również komfortowe, ciepłe i pełne światła. O to wszystko z przyjemnością zatroszczą się wysokojakościowe okna połaciowe. Na jaki model okien postawić jednak najlepiej, aby poddasze było przyjazne domownikom i czarowało przytulnością przez okrągły rok?
Trzy linie, moc innowacji
Poddasze uwielbia światło, odpowiednią wentylację oraz izolacyjność termiczną na najwyższym poziomie. O to wszystko potrafią zadbać nowoczesne okna dachowe. Projektanci firmy VELUX od lat wyznaczają trendy na polskim rynku okien i chętnie stawiają na nowatorskie rozwiązania. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i śmiałym innowacjom, VELUX może pochwalić się dzisiaj oknami Nowej Generacji, produkowanymi w trzech liniach: Standard, Standard Plus oraz Premium. Pierwsza z kolekcji w roku 2014 została wzbogacona o nowe okna GZL i GZL B. W drugiej pojawiły się natomiast modele GLL, GLL B oraz GLU. Wraz z linią Premium, która zadebiutowała w 2013 roku, tworzą kompleksową, najszerszą na polskim rynku ofertę okien dachowych. Czy potrafi ona sprostać upalnym latom i srogim zimom? Co do tego nie mamy żadnych wątpliwości!
Komfort wiosną i latem
Ciepłe miesiące bywają oszałamiająco piękne, jednak mieszkańcy przestrzeni zaaranżowanych tuż pod dachem doskonale wiedzą, że mogą czasem dać nieźle w kość. Upały i suche powietrze sprawiają, że do mieszkania potrafią wedrzeć się tumany kurzu. Projektanci VELUX mają jednak na to sposób! Okna dachowe Nowej Generacji zostały wyposażone w specjalny filtr zatrzymujący kurz, co gwarantuje zawsze czyste powietrze. Co równie istotne, udogodnienie stanowi również skuteczną barierę ochronną przed natarczywymi owadami.
Wybierając okna dachowe warto zwrócić uwagę także na ich system wentylacji. W przypadku modelu GZL B z linii Standard czy GLL B z Linii Standard Plus, wykorzystano dwustopniowy system wentylacji, który zapewnia dopływ świeżego powietrza nawet przy zamkniętym oknie. Aby swobodnie oddychać, wystarczy nacisnąć, w zależności od potrzeb, raz lub dwukrotnie ikonę znajdującą się na klapie wentylacyjnej. Takie udogodnienie sprawdza się doskonale podczas ciepłych miesięcy. W upalne dni niechętnie otwieramy okna na oścież, zwłaszcza, jeśli w pomieszczeniu zainstalowano klimatyzację. Jedno kliknięcie sprawia jednak, że do wnętrza dociera świeże powietrze i to bez konieczności uchylania okna.
Na przemian z upałami, wiosną i latem często zdarzają się burze. Modele GLU z linii Standard Plus wyróżnia wyjątkowa trwałość i odporność na działanie wody. Ich profile są wykonane z drewna modyfikowanego termicznie, a pokrywający je poliuretan tworzy trwałą warstwę wierzchnią odporną na wilgoć.
Jesień i zima im nie straszna!
W kontekście kapryśnej aury jesienno-zimowej najważniejszym aspektem okazuje się izolacyjność cieplna. Wszystkie okna z linii Standard Plus, a więc GLL, GLL B oraz GLU mają profile i skrzydło okienne zbudowane w unikatowej konstrukcji ThermoTechnologyTM. Aby ją stworzyć, projektanci VELUX połączyli drewno z polistyrenem ekspandowanym EPS o izolacyjności aż trzy razy wyższej od drewna, a także wysoko izolacyjnym tworzywem PET. Kolejnym atutem okien z kolekcji Standard Plus jest dodatkowa uszczelka, która sprawia, że produkt ma jeszcze lepsze parametry cieplne. Te innowacyjne rozwiązania nie tylko zapewnią Ci przytulne poddasze, ale i znacznie niższe rachunki za ogrzewanie.
Warto zaznaczyć, że okna dachowe VELUX Nowej Generacji zostały wyposażone w nowoczesne elementy montażowe, które nie tylko poprawiają właściwości izolacyjne okien, ale również służą estetyce wnętrza i połaci dachowej. Np. nowy kołnierz EDJ umożliwia osadzenie okna na poziomie obniżonym o 4 cm. Taka konstrukcja harmonijnie wkomponowuje się w płaszczyznę dachu i sprawia, że okno staje się jeszcze "cieplejsze".
Kolejną nowością mającą znaczny wpływ na parametry cieplne okien jest stelaż wnęki okiennej LSG. Tworzy go prefabrykowana stalowa konstrukcja w postaci teleskopowych profili, służąca do zamontowania płyt kartonowo-gipsowych. Produkt umożliwia dokładne ocieplenie wnęki okiennej wełną mineralną.
Odpowiednia wentylacja, właściwa temperatura, duża ilość naturalnego światła - za to wszystko w ogromnej mierze odpowiadają okna. I choć pogoda bywa kapryśna i na poddasze nie zawsze będą zaglądały złote promienie słońca czy srebrna tarcza księżyca, bądź pewien, że z firmą VELUX całą resztę będziesz mieć zawsze pod kontrolą!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką VELUX.