Jakie urządzenia sanitarne do małych łazienek?
W starożytności z przyjemnością korzystano z dobrodziejstw rozległych kompleksów, w których mieściły się miejskie łaźnie. Tam dokonywano ablucji, relaksowano się, namaszczano ciała olejkami. Wnętrza term były ogromne i bogato zdobione. Ściany wykładano marmurem, okraszano malowidłami, a posadzki kryto tęczowymi mozaikami. Co ciekawe, przestrzenie łaźni służyły nie tylko wypoczynkowi, ale i spotkaniom towarzyskim. Ożywione dyskusje i filozoficzne gdybania były tam na porządku dziennym!
We współczesnym świecie do kwestii higieny podchodzi się w sposób zdecydowanie bardziej intymny. Dziś każdy ma w swoim domu własną łazienkę i nawet jeżeli jest ciasna, to przynajmniej własna! Liczne grono właścicieli niewielkich łazienek zastanawia się, jak urządzić je funkcjonalnie. Dziś podpowiadamy - zrezygnuj z finezyjnych kompletów meblowych i zbędnych dekoracji. Lepiej postawić na spójną, harmonijną zabudowę i duże, wygodne urządzenia sanitarne.
Jaką kabinę prysznicową wybrać do małej łazienki?
W niewielkich łazienkach doskonale sprawdzają się nowoczesne kabiny prysznicowe. Aby optycznie powiększyć pomieszczenie, zrezygnuj z brodzika i zdecyduj się na umieszczenie odpływu w podłodze. Pamiętaj, że małe przestrzenie uwielbiają szkło, dlatego warto wybrać designerski model o transparentnej konstrukcji. Osoby, które lubią zdecydowane akcenty, mogą powiększyć łazienkę wizualnie przy pomocy wodoodpornej, laminowanej fototapety. Taką ozdobę można przykleić na ścianie za kabiną prysznicową i dodatkowo zabezpieczyć ją szklaną ścianką. Jeśli w łazience brakuje miejsca na prysznicowe drzwi uchylne, zdecyduj się na te składane w harmonijkę. W łazienkach ekstremalnie małych świetnie odnajdzie się przeszklona kabina narożna, której drzwi osadzone są na specjalnych prowadnicach. Najmniejsze warianty mierzą około 70x70 cm.
Dwa w jednym, czyli wanna z parawanem
Jeśli jesteś zwolennikiem aromatycznych kąpieli możesz zainwestować w niewielką wannę wyposażoną w lekki transparentny parawan. Taki model sprawdzi się zarówno podczas orzeźwiających porannych pryszniców, jak i wieczornego leniuchowania wśród pachnącej piany. Producenci oferują parawany przesuwane, składane w harmonijkę, a także wahadłowe, które po lekkim popchnięciu obracają się wokół własnej osi. Wybierając model idealny, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na długość wanny - aby wygodnie do niej wejść, potrzebne będzie Ci około 75 cm wolnej przestrzeni. W niewielkim łazienkowym wnętrzu ogromne znaczenie ma także sam kształt wanny. Małe przestrzenie wręcz uwielbiają niebanalne wanny asymetryczne! Tego rodzaju modele dzięki sprytnemu wyprofilowaniu i zaskakującym załamaniom, potrafią być o wiele bardziej pojemne niż te klasyczne. Dla przykładu, asymetryczna wanna o długości 150 cm, może być tak samo pojemna, jak ta mierząca 170 cm. Przy kupnie asymetrycznej wanny warto zwrócić uwagę na to, aby miała wąski brzeg. Dzięki temu zaoszczędzisz kilka dodatkowych centymetrów.
Jaką umywalkę wybrać do małej łazienki?
Mała łazienka to raj dla zgrabnej umywalki nadblatowej. Jest to urządzenie zarówno bardzo funkcjonalne, jak i modne. Projektanci zgodnie wskazują umywalki nadblatowe jako jeden z najmocniejszych łazienkowych trendów tego roku. Nic w tym jednak dziwnego - tego rodzaju modele potrafią zachwycać wysmakowanym designem, fantazyjnymi wzorami i kolorami. Umywalkę nadblatową polecamy zamontować na niewielkiej szafce, konsoli bądź stoliczku z półką - mebel posłuży Ci jako wygodny schowek na drobne przybory toaletowe lub ręczniki. Urządzając małą łazienkę warto wybierać okazałe urządzenia sanitarne. Po pierwsze są bardzo wygodne, po drugie w niewielkim wnętrzu prezentuje się efektownie. Pamiętaj, lepiej zrezygnować z wielu małych przedmiotów na rzecz kilku wysokojakościowych i solidnych. Dzięki temu unikniesz łazienkowego chaosu. Wybierając umywalkę nadblatową zatroszcz się, aby była przede wszystkim wygodna - jej szerokość powinna wynosić minimum 45 cm! Jeśli urządzenie ma okrągły kształt, dopasuj do niego niewielką baterię i zamontuj ją nieco z boku umywalki bądź nad nią, w ścianie. Dzięki temu kran będzie funkcjonalny, a Ty unikniesz „spotkania pierwszego stopnia” z wystającą baterią.
Jaki kompakt WC wybrać do małej łazienki?
Wybierając kompakt WC do niewielkiego łazienkowego wnętrza, warto przyjrzeć się bliżej wariantom wiszącym. Wyglądają one bardzo lekko i jednocześnie - dzięki specjalnemu stelażowi zamontowanemu w ścianie - są bardzo stabilne. Jeśli wielkość pomieszczenia na to pozwala, zainwestuj w sedes, który liczy minimum 55 cm długości oraz około 40 cm szerokości. Jeśli wolisz kompakt stojący, wybierz nowoczesny model o odpływie pionowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu urządzenie jest mniejsze i może stanąć znacznie bliżej ściany. Standardowe kompakty o odpływie pionowym mierzą zazwyczaj około 60 cm długości. Trafionym wyborem może okazać się również zainstalowanie sedesu produkowanego w komplecie z narożnym rezerwuarem. To idealne rozwiązanie do bardzo małych nieustawnych łazienek, w których nie ma szans na zawieszenie zbiornika na wodę równolegle nad miską klozetową. Wybierając kompakt WC postaraj się, aby jego kształt był zbliżony do kształtu umywalki. Dzięki temu małe wnętrze wyda się bardziej spójne.
Dla wielu osób mała łazienka stanowi duży kłopot. My jednak uważamy, że przy odrobinie sprytu i dobrze dobranym urządzeniom sanitarnym nawet niewielka przestrzeń może stać się funkcjonalna. Pamiętaj, że naczelną bronią ergonomii jest zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy sprzętami. A zatem licz, mierz i dopasowuj! Dzięki temu w Twojej łazience zamieszkają komfort i harmonia.