Jak urządzić małą łazienkę z wanną narożną - 4 pomysły
W starożytności marmurowa, w średniowieczu drewniana bądź z miedzi, w okresie renesansu niemal zupełnie zapomniana. Wanna, bo o niej mowa, ma bardzo długą i ciekawą historię. Współcześnie korzystamy z niej z przyjemnością - wśród pachnącej piany możemy się odprężyć i choć na chwilę oderwać się od codziennych obowiązków.
Takie domowe SPA w wersji mini, to nie lada gratka dla osób spragnionych codziennej dawki błogiego relaksu. Niestety, wielu właścicieli niewielkich łazienek często rezygnuje z wanny ze względu na nieustawność pomieszczenia. W poniższym artykule udowadniamy, że dzięki dobrze zaplanowanej przestrzeni, nawet w niewielkim łazienkowym anturażu, znajdzie się miejsce na wygodną narożną wannę.
Małą łazienka z wanną narożną - im wanna bardziej fantazyjna, tym lepiej!
Niewielkie asymetryczne wanny narożne to prawdziwe ulubienice małych łazienek. Dzięki sprytnemu wyprofilowaniu i zaskakującym załamaniom, potrafią być o wiele bardziej pojemne niż klasyczne, długie modele. Dla przykładu, asymetryczna wanna o długości 150 cm, okazuje się tak samo pojemna, jak ta prosta, mierząca 170 cm. Wanny asymetryczne mają najczęściej designerski trójkątny kształt lub formę zwężającego się prostokąta. Dzięki niebanalnej formie fantastycznie prezentują się w nowoczesnych wnętrzach industrialnych, modernistycznych czy hi-tech. Kupując asymetryczną wannę warto zwrócić uwagę na to, aby miała wąski brzeg. Dzięki temu zaoszczędzisz kilka dodatkowych centymetrów cennej łazienkowej przestrzeni. Osoby, które lubią wziąć czasem szybki prysznic, powinny zainwestować w transparentny parawan montowany do wanny. Współcześnie możesz do woli wybierać pośród praktycznych parawanów przesuwanych, przytwierdzanych do krawędzi wanny przy pomocy specjalnych prowadnic lub składanych parawanów harmonijkowych.
Jak dobrać urządzenia sanitarne do małej łazienki z wanną narożną?
W małej łazience - paradoksalnie - dobrze sprawdzają się duże urządzenia sanitarne i okazałe monochromatyczne kafle. Dzięki nim przestrzeń nie jest przytłoczona i wydaje się optycznie większa. Jeśli mieszkasz w bloku i dysponujesz oddzielną łazienką i toaletą - zaszalej! Postaw na wygodną narożną wannę i wyeliminuj z łazienki pralkę oraz stojącą szafkę z kosmetykami. Urządzenie możesz zawsze przenieść do przedpokoju lub kuchni, a niewielką toaletkę zaaranżować w sypialni bądź w salonie. Dzięki temu w Twojej łazience będzie mogła stanąć komfortowa wanna narożna wyposażona w siedzisko i szeroki brzeg. Wybierając umywalkę do niewielkiej łazienki, postaraj się, aby urządzenie nawiązywało kształtem do designu wanny. Decydując się na armaturę pochodzącą z tej samej linii stylistycznej sprawisz, że konwencja łazienki będzie spójna i harmonijna.
Opcja niebanalna - umywalka nad wanną narożną
Ostatnimi czasy, coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest umieszczanie umywalki tuż nad wanną. Niektórym, zwłaszcza na pierwszy rzut oka, może wydać się to nieco kuriozalne, jednak w rzeczywistości to niezwykle komfortowa aranżacja niewielkiej łazienki. Wanna narożna musi być zaprojektowana w sposób, który umożliwia łatwe korzystanie z umywalki. Specjalne załamanie nie tylko prezentuje się designersko, ale ma również funkcję praktyczną. Nad umywalką warto powiesić lustro czy lekką półeczkę przeznaczoną na przybory toaletowe. Osoby, które często korzystają z prysznica, z powodzeniem mogą zamontować na wannie transparentny parawan. Oto aranżacja kompleksowa, niebanalna i bardzo wygodna!
Jak optycznie powiększyć małą łazienkę z wanną narożną?
Wanna, nawet ta niewielka, z pewnością zajmuje więcej miejsca niż kabina prysznicowa. Urządzając małą łazienkę z wanną narożną, warto zatem zastosować kilka tricków, które optycznie powiększą pomieszczenie. Po pierwsze, postaw na oświetlenie wieloźródłowe. Plafon na suficie, kinkiety na ścianach i nowoczesne taśmy LED podświetlające blaty szafek oraz wszelkie ścienne załamania, sprawią, że łazienka wyda się o wiele bardziej przestronna Po drugie, postaw na duże ścienne lustra i połyskliwe elementy. Zwierciadła mają niezwykłą moc powiększania pomieszczeń wizualnie, natomiast wszelkie fornirowane i połyskliwe akcenty dodają wnętrzom przyjemnego blasku. Po trzecie, postaw na szafki wiszące o połyskliwych frontach bądź wygodne półki ścienne z hartowanego szkła. Taka lekka zabudowa nie przytłoczy wnętrza i skutecznie pomoże Ci w uporządkowaniu łazienkowego chaosu Jeśli zależy Ci na szafce stojącej, w której można przechowywać kosmetyki czy środki czystości, pomyśl o wannie narożnej zamontowanej na podeście. W takiej konstrukcji można z powodzeniem zaaranżować szafkę lub szuflady, które staną się dyskretnym i jednocześnie niezwykle pojemnym schowkiem.
Wanna narożna jeszcze do niedawna była pewną namiastką luksusu. Wykonana z wysokojakościowych materiałów, wyposażona w hydromasaż, stylową baterię, a nawet wielobarwne podświetlenie czy radio, uwodziła ekskluzywnym designem. Współcześnie na tego rodzaju udogodnienie, może pozwolić sobie niemal każdy. Jedyną przeszkodą może okazać się niewielki łazienkowy anturaż. Czasem jednak warto wykorzystać sprytne sposoby projektantów wnętrz i nieco oszukać kameralny metraż. W końcu czego się nie robi dla kilku odprężających chwil wśród aromatycznych olejków i towarzystwa ciepłego blasku świec?