Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak urządzić małą łazienkę?

Każdemu z nas marzy się duża i przestronna łazienka, w której bez problemu zmieszczą się wolnostojąca wanna i prysznic, okazała umywalka oraz pojemne szafki na kosmetyki. Niestety, osoby mieszkające w bloku czy kamienicy muszą zejść na ziemię i zmierzyć się z problematyczną łazienką o niestandardowych wymiarach.

Stare (ale coraz częściej i nowe) budownictwo bywa bardzo kapryśne, jeśli chodzi o metraż i rozmieszczenie pomieszczeń. Za przestronny salon czy jasną kuchnię przyjdzie nam zapłacić – na przykład wąskim przedpokojem czy mikroskopijną łazienką. Jeśli mamy do czynienia ze ścianami działowymi, możemy pokusić się o zmianę układu łazienki. Łazienkę, którą okalają ściany nośne, należy jednak zaakceptować i spróbować sprytnie zaaranżować. W naszym poradniku przedstawiamy kilka ciekawych rozwiązań do małej łazienki. Jak urządzić małą łazienkę w bloku? Zapraszamy do lektury!

Aranżacja małej łazienki to nie problem!

Mała łazienka nie musi oznaczać problemów z aranżacją. Producenci coraz częściej wychodzą naprzeciw osobom, które są ograniczone małym metrażem łazienki. Wszystkie elementy wyposażenia występują również w niestandardowych wymiarach. Mamy narożne umywalki, asymetryczne wanny, boczne szafki, które bez problemu zamontujemy w każdej łazience. Ciasna i wąska łazienka, która wydawała się niemożliwa do urządzenia, może być przestronna i funkcjonalna, jeśli skorzystamy z kilku prostych rozwiązań.

Zanim jednak wybierzemy sprzęty i zorganizujemy przyjemną strefę kąpielową, zaplanujmy dokładnie całą przestrzeń. W pierwszej kolejności zastanówmy się, co chcemy w naszej łazience przechowywać, co jest nam koniecznie niezbędne i co obligatoryjnie powinno się łazience znaleźć. Pralka, a może szafka na przechowywanie chemii? Półka na ręczniki czy kosz na bieliznę? Szafka z lustrem, wanna i do tego prysznic? Jak to wszystko sprytnie zmieścić w małej łazience? Wszystkiego dowiesz się w kolejnych akapitach.

Pamiętajmy o odpowiednich odległościach pomiędzy elementami wyposażenia. Stłoczenie urządzeń jest niewygodne w użytkowaniu i daje wrażenie ciasnoty. Aby nie zagracić małej powierzchni łazienki, zdecydujmy się tylko na niezbędne sprzęty.

Sprawdź też: Łazienka 3 m² – jak urządzić małą łazienkę o powierzchni 3 m²?

małe łazienki pralka

Pralka do małej łazienki

W bardzo ciasnej łazience problematyczna może okazać się pralka. Mimo że producenci, mając na uwadze małe łazienki i kuchnie, posiadają w ofercie duży wybór kompaktowych sprzętów AGD, wciąż nie do końca wiemy, jak mądrze wkomponować je w przestrzeń.

Jeśli pomieszczenie jest wąskie, a otwieranie bębna niemożliwe, zdecydujmy się na pralkę ładowaną od góry. Kiedy urządzenie nie pracuje, może pełnić rolę półki na ręczniki czy miejsca na kosze z kosmetykami. Na ścianach nad pralką warto powiesić dodatkowe szafki, robione na wymiar lub gotowe.

Jeśli nie możemy pozwolić sobie na montaż pralki w kuchni, warto zastanowić się nad zaprojektowaniem w łazience mebla na wymiar, który w projekcie uwzględnia duże AGD. Przestrzeń nad (lub pod) pralką ładowaną tradycyjnie można w ciekawy sposób zagospodarować. Wśród praktycznych propozycji na szczególną uwagę zasługuje specjalna szafka-regał z miejscem na urządzenie do prania. Zabudowa wypełnia przestrzeń od podłogi do sufitu, tworząc dodatkowe schowki na chemię, papier, a nawet ręczniki. Fronty najczęściej projektowane są w optycznie powiększających bielach lub ciepłych, naturalnych brązach. Wybierając kolor drzwiczek, miejmy na uwadze ogólny projekt małej łazienki – kolor ścian, płytek, styl aranżacji. Taki mebel na wymiar może stanąć we wnęce obok prysznica, przy drzwiach lub umywalce. Innym rozwiązaniem, dzięki któremu zyskamy sporo miejsca w łazience, jest szafka pod umywalkę z szufladami i wnęką na pralkę. Obudowana drewnianym blatem pralka stanie się praktyczną półką na kosmetyki. Nad blatem można zawiesić dodatkowe szafki do przechowywania lub półki. Możliwości wkomponowania pralki jest bardzo wiele.

Co ciekawe, dobrym pomysłem jest również skorzystanie z gotowych mebli i systemów do zabudowy. Gotowa szafka nad pralkę lub służąca do jej ukrycia może być równie atrakcyjna, jak ta robiona na zamówienie.

Prysznic czy wanna do małej łazienki?

Mały metraż łazienki zmusza nas do rezygnacji albo z prysznica, albo wanny. Rodziny z małymi dziećmi, które nie wyobrażają sobie życia bez kąpieli, mogą wybrać małą wannę (np. narożną) z parawanem prysznicowym. Wanna z kabiną prysznicową to idealna opcja, kiedy nie możemy pozwolić sobie na wygospodarowanie miejsca dla dwóch łazienek w mieszkaniu, a chcemy mieć i jedno, i drugie. Dzięki takiemu rozwiązaniu w jednej małej łazience mamy do dyspozycji różne opcje kąpieli, zostawiając przy tym wystarczająco dużo miejsca dla pozostałego wyposażenia. Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje wanien prysznicowych. Producenci coraz częściej mają na uwadze niewielkie metraże, tworząc rozwiązania specjalnie dedykowane małym pomieszczeniom. Ciekawym pomysłem są wanny kompatybilne z umywalkami. Dzięki temu możemy zamontować umywalkę w nogach wanny. Wniosek jest zatem jeden – szukajmy ofert projektowanych z myślą o małych mieszkaniach. Inwestycja w armaturę z jednej linii projektowej może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Innym rozwiązaniem jest montaż prysznica typu walk-in, czyli pozbawionego podbudowy (brodzika) z samymi przeszkleniami pełniącymi rolę ścianek. Tego rodzaju prysznice w szczególności polecane są do łazienki o niestandardowym, wręcz problematycznym wymiarze, który uniemożliwia zamontowanie tradycyjnej kabiny czy wanny. Pozwalają również na lepsze rozplanowanie przestrzeni. Jeśli zależy nam na dodatkowej szafce lub pralce powinniśmy zastanowić się nad taką opcją. Wybierając prysznic do małej łazienki możemy zdecydować się również na typowe kabiny np. narożną lub kwadratową.

Sprawdź też: Modna łazienka 2022 – jakie łazienki są najmodniejsze w 2022 roku? Przegląd inspiracji i trendów

małe łazienki z wanną
Fototapety oraz lustra pomogą w optycznym powiększeniu małej przestrzeni.

Umywalka z szafką do małej łazienki

Kluczem do aranżacji małej łazienki są odpowiednie meble łazienkowe oraz armatura. W łazienkach o problematycznych wymiarach trzeba pamiętać o wykorzystaniu nawet najmniejszej przestrzeni. W pierwszej kolejności postawmy na umywalkę z szafką łazienkową. Półki pod zlewem będą pełnić rolę schowków na papier czy inne przybory toaletowe. Zabudowa jest praktyczna i estetyczna, bo im mniej kosmetyków i drobnych przedmiotów na widoku, tym łazienka bardziej przestronna i uporządkowana. Doskonałym rozwiązaniem jest umieszczenie pojemnych szuflad na kosmetyki, szczotki do włosów i suszarkę bezpośrednio pod umywalką.

W przypadku bardzo wąskich łazienek, w których może być problem z montażem większej umywalki z szafką, warto zainstalować mniejszy zlew narożny lub podwieszaną umywalkę, które zajmują bardzo mało przestrzeni. Do przechowywania niezbędnych przedmiotów wykorzystajmy ściany.

Dzięki szafkom modułowym zyskamy dodatkowe miejsce do przechowywania.
Dzięki szafkom modułowym zyskamy dodatkowe miejsce do przechowywania.

Zabudowa w łazience, a może szafki modułowe? Pomysły na przechowywanie w małej łazience

Ściany i sufity w łazience posiadają spory potencjał aranżacyjny, który warto wykorzystywać. Szukając pomysłów na miejsce do przechowywania, wystarczy dobrze się rozejrzeć. Dobrą propozycją do małych łazienek jest uwielbiany w czasach PRL-u pawlacz. Dzisiaj nieco niedoceniany sposób na zapełnienie przestrzeni pod sufitem może przybrać bardziej nowoczesną formę. Taką zabudowę możemy zamówić na wymiar u stolarza lub uwzględnić podczas remontu.

Trafionym pomysłem będzie również „niewidoczna” szafka za lustrem bądź szafka nad zabudową stelaża WC. Powstały w ten sposób schowek na ręczniki lub papier toaletowy możemy sprytnie ukryć, obudowując stelaż podtynkowy WC tym samym materiałem, z jakiego zrobione zostały fronty szafki. Dobrą alternatywą może być zabudowa od podłogi do sufitu w kolorze dopasowanym do ścian. Możemy zamontować ją we wnęce lub umiejscowić obok umywalki, wc czy drzwi. W zabudowie można skryć nie tylko chemię, ale i pralkę (patrz wyżej).

Dobrą alternatywą są również szafki modułowe ułożone w oryginalny sposób. Jeśli dodatkowo dopasujemy ich fronty do szafki umywalkowej albo lepiej zaprojektujemy wszystkie szafki jednakowo, stworzymy przestrzeń spójną i wyjątkowo estetyczną.

Jeśli w łazience nie ma miejsca na zamontowanie półek i szafek, zdecydujmy się na systemy ścienno-drzwiowe. Składają się z pionowych modułów, które mocujemy na drzwiach lub ścianach. Takie ścienne regały możemy zamontować także pod prysznicem, koło wanny, dzięki czemu wszystkie przybory kąpielowe będą w jednym miejscu. Grzejnik łazienkowy drabinkowy będzie nie tylko idealnym miejscem do suszenia mokrych ręczników. Do kaloryferów możemy dokupić specjalne uchwyty i wieszaki, aby maksymalnie wykorzystać powierzchnię na ścianie.

Jakie płytki do małej łazienki?

Aranżacja małej łazienki w bloku to nie tylko meble i armatura, ale również ściany. Jeżeli zdecydujemy się na płytki, bezpiecznym rozwiązaniem będzie klasyczna biel, która ładnie rozświetli pomieszczenie. Możemy ją złamać, wprowadzając drugi kolor lub wzór, ale pamiętajmy, aby zachować umiar, ponieważ małe wnętrza nie mogą być zbyt przeładowane dekoracjami. Do małych łazienek możemy wybrać wciąż modną szarość, subtelny beż lub ciepły brąz. Jeśli chodzi o fakturę ceramiki, dobrym wyborem będą błyszczące kafelki. Unikajmy płytek o dużych wymiarach, które mogą przytłoczyć całą łazienkę – wybierzmy drobne i delikatne kafelki.

W niewielkich pokojach kąpielowych może być i praktycznie, i modnie. Sprawdzą się tutaj płytki heksagonalne, patchworkowe, ceramiczne płytki metro przypominające lśniące, białe cegiełki, mozaika, a nawet prawdziwa, naturalna cegła. Ważne, aby wszystkie barwne płytki znalazły się na podłodze lub fragmencie ściany, na przykład jako wykończenie kabiny prysznicowej.

Alternatywą dla płytek może być farba do łazienki czy odpowiednio zabezpieczona fototapeta. Aby optycznie powiększyć łazienkę, zdecydujmy się na fotografie pełne przestrzeni. Motyw morza, plaży, mostu, mola nie powinien wypełniać całych ścian, a jedynie jeden fragment.

Jak optycznie powiększyć łazienkę?

Aby łazienka nie przytłaczała swoimi wymiarami, a wnętrze nie tworzyło klaustrofobicznej aury, warto pomyśleć o optycznym powiększeniu. Z pomocą przyjdą lustra, które stworzą wrażenie większej przestrzeni. Zadbajmy także o delikatnie oświetlenie, które będzie odbijało się od armatury i płytek. Możemy zdecydować się na system oświetleń listwami ledowymi. Zamontujmy je przy lustrze, w okolicach umywalki, a także przy suficie. W przypadku małej łazienki warto postawić na punktowe oświetlenie sufitu. Dzięki regulacji kąta padania światła możemy ustawić oświetlenie na jasną armaturę łazienki lub błyszczące baterie, dzięki czemu przestrzeń będzie ciekawie i sprytnie rozświetlona. Wybierzmy chłodne oświetlenie, które sprawi, że łazienka będzie wydawać się czystsza i większa.

Unikajmy krzykliwych kolorów, mieszania stylów i eklektyzmu. Mała łazienka to nie miejsce na eksperymenty, postawmy na stonowane kolory, wyważone dekoracje, aby wnętrze było estetyczne, spójne i przede wszystkim uporządkowane. Możemy również skorzystać z wspomnianej w poprzednim punkcie fototapety z motywem przestrzeni. Jasne barwy na ścianach oraz frontach szafek sprawdzą się w małych łazienkach bez okien. Aby uniknąć wrażenia surowości i zimna, ocieplmy pokój kąpielowy barwnymi akcentami – drewnianymi blatami umywalkowymi, koszami wiklinowymi, ręcznikami, finezyjnymi mydelniczkami, a nawet roślinami.

Bądźmy świadomi, że nie uda nam się wszystkiego zmieścić w malutkiej łazience. Zamiast upierać się przy wielkim zlewie czy dodatkowych półkach, zrezygnujmy i postawmy na mniejsze, ale funkcjonalne meble łazienkowe. Pralkę – jeśli możemy – przenieśmy do kuchni. Ręczniki trzymajmy w szafie w salonie, a środki do utrzymania czystości ukryjmy w szafce z przedpokoju. To żadna przyjemność korzystać z przeładowanej i źle urządzonej łazienki, w której swobodne poruszanie wręcz graniczy z cudem.


Inne artykuły w tej kategorii

Sponsorowane Pranie w pełni perfekcyjne - inteligentna pralka Samsung AddWash z dodatkowymi drzwiami

Pranie w pełni perfekcyjne - inteligentna pralka Samsung AddWash z dodatkowymi drzwiami

Jakie kafelki do małej łazienki? Sposoby na optyczne powiększenie łazienki

Jakie kafelki do małej łazienki? Sposoby na optyczne powiększenie łazienki

Jak urządzić łazienkę bez okna?

Jak urządzić łazienkę bez okna?

Łazienka 3 m² – jak urządzić małą łazienkę o powierzchni 3 m²?

Łazienka 3 m² – jak urządzić małą łazienkę o powierzchni 3 m²?

Farba zamiast płytek – czy sprawdzi się na ścianach w łazience?

Farba zamiast płytek – czy sprawdzi się na ścianach w łazience?

Modne łazienki w 2021 roku – poznaj najgorętsze trendy łazienkowe

Modne łazienki w 2021 roku – poznaj najgorętsze trendy łazienkowe

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.