Jak urządzić wąską łazienkę?
Kiedy w łazience do zagospodarowania mamy jedynie 120-130 cm szerokości, musimy wykazać się kreatywnością. Urządzenie wąskiej łazienki tak, aby nie lawirować później wśród sprzętów i elementów wyposażenia, jest trudne, ale nie niemożliwe.
W wąskim pomieszczeniu sprawdzi się przede wszystkim, jasna, lekka i przejrzysta stylizacja. Owszem, wiktoriańskim wannom na lwich nóżkach czy detalom w stylu shabby chic nie sposób odmówić uroku, jednak mogą one przytłoczyć wnętrze, w którym utrzymanie harmonijnych proporcji i tak jest trudnym zadaniem. Proste kształty, gładkie powierzchnie, minimalizm lub nawiązanie do stylistyki skandynawskiej – to rozwiązania, które powinny sprawdzić się w większości wąskich łazienek.
Magia (jasnego) koloru
Na przykładzie wąskich łazienek zauważymy, jak bardzo liczą się kolory. To oczywiste, ciemniejsze barwy mogą „ścieśnić” wnętrze, wygrywają zatem przeróżne odcienie szarości, bieli, beżu, pastele itd.
Warto sięgnąć po parę sprawdzonych trików i nieco „zakłamać” przestrzeń. „Wąskie łazienki należy projektować tak, aby optycznie wydawały się szersze, w tym celu stosujemy kilka zabiegów – podpowiada Alicja Olech ze studia Kameleon. Przede wszystkim lustra, które stwarzają złudzenie większej przestrzeni, poprawiają proporcje oraz dodają głębi. Poza tym kolory i kształty - geometryczne wzory i motywy odwracają uwagę od małej, wąskiej łazienki, jasne odcienie kolorów optycznie powiększają przestrzeń, nadając jej naturalnej czystości i głębi, kolory te są idealnym tłem. Ciemne kolory użyte na krótszych ścianach skracają przestrzeń, która tym samym wydaje się szersza.” Dzięki temu pomieszczenie będzie wydawało się nieco szersze i krótsze, unikniemy wrażenia, że nasza łazienka kształtem przypomina tunel lub wagon pociągowy.
Tych kilka zasad miejmy na uwadze także wybierając fototapetę. Na krótszej ścianie sprawdzi się wyrazisty, bardziej intensywny wzór, fotografia, z kolei na dłuższej – zdjęcie czy grafika dające wrażenie przestrzenności. Jeśli zaś nie chcemy zrezygnować z płytek, na ścianach zamontujmy błyszczące kafle o większym formacie, które doskonale będą odbijać światło. Dobrym pomysłem jest też wykończenie dłuższej ściany jednorodną taflą lustra.
Podłoga to podstawa
Na to, jak postrzegamy dane pomieszczenie, w ogromnej mierze wpływa projekt podłogi. Naszym priorytetem jest poszerzenie wnętrza, a nie jego wydłużanie, postawmy więc na płytki o odpowiednim kształcie. „Minimalna ilość fug daje nam poczucie, że podłoga jest jednolita, bez podziałów. Płytki podłużne ułożone w poprzek oraz układ płytek w szachownicę poszerzają wnętrze” – tłumaczy Alicja Olech ze studia Kameleon. Ponadto, jeśli to tylko możliwe, wybierzmy armaturę podwieszaną – dzięki temu nie będziemy „zagracać” podłogi dodatkowymi sprzętami, uzyskamy wrażenie lekkości pomieszczenia.
Wąska łazienka z wanną czy prysznicem?
Jeśli chcemy, aby wąska łazienka była funkcjonalna i wygodna, musimy opanować sztukę kompromisów. W pomieszczeniu o takim kształcie nie zawsze uda nam się zagospodarować miejsce na wannę. „W wąskiej łazience strefę kąpielową lokalizuje się na dwa sposoby, w zależności od wejścia do pomieszczenia: przy drzwiach na krótszym boku prysznic lub wanna najczęściej znajduje się na końcu pomieszczenia (naprzeciwko drzwi), natomiast przy wejściu na dłuższym boku - z boku drzwi – mówi Malwina Kusak z pracowni MProjekt. Najczęściej na tę funkcję wykorzystuje się całą szerokość pomieszczenia, steruje się tylko głębokością. Przy takich rozmiarach lepiej sprawdzi się prysznic. Dla porównania, na powierzchni np. 100 x 90 cm dużo wygodniejszy będzie przestronny duży prysznic (którego wymiary są większe niż standardowego), niż najmniejszy dostępny na rynku model wanny o długości 100 cm.
Jeżeli kształt i powierzchnia pomieszczenia na to pozwala, możliwe, że dobrym rozwiązaniem będzie wanna z parawanem, czyli w razie potrzeby służąca jako prysznic. Wybierając zaś brodzik, najlepiej zrezygnować z brodzika na rzecz odpływu zainstalowanego bezpośrednio w podłodze, a od reszty pomieszczania część kąpielową oddzielić przesuwnymi szklanymi drzwiami.
W pomieszczeniu sprawdzą się przede wszystkim wysokie zabudowy, mieszczące w sobie wszystkie niezbędne łazienkowe sprzęty, akcesoria i kosmetyki. Zadbajmy o to, aby zabudowa nie przesuwała punktu ciężkości wnętrza ku jednej ze ścian, stracilibyśmy optymalne proporcje. Dlatego też wykończenie „garderoby łazienkowej” powinno nawiązywać do pozostałych materiałów wykorzystanych w łazience, zabudowę możemy więc pokryć fototapetą lub nawet – częściowo – lustrem.
Aranżując małą łazienkę trzeba nieco „pooszukiwać”. Parę trików pozwoli nam na zakłamanie odbioru przestrzeni, sprawiając, że pomieszczenie będzie wydawało się bardziej przestronne.