Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Co zamiast kafelków do kuchni?

Historia kafli ma swój początek w świecie starożytnym. Pierwsze płytki szkliwione powstały w Mezopotamii już w IX wieku p.n.e. Najbardziej imponujące okazy zdobiły jednak ściany słynnego pałacu Nabuchodonozora II w Babilonie. Wraz z upływem kolejnych stuleci, kafle pojawiły się również na Półwyspie Iberyjskim, a także w Chinach, Włoszech czy Holandii. W Polsce pierwsze kafle zagościły dopiero na początku XIV wieku. Były to tzw. kafle garnkowe. Ich nazwa nie jest przypadkowa - elementy miały charakterystyczny wklęsły kształt i były wmurowywane w ściany pieców otworem do zewnątrz.

XVI wiek przyniósł Polsce kafle płytkowe, miskowate, okrągłe i czworokątne. Wiek później pojawiły się płytki podobne, jakie znamy współcześnie - płaskie, bogato zdobione i pokryte różnobarwnym szkliwem. Dziś kafle nie tracą na popularności, jednak designerzy chętnie otwierają się na zupełnie rozwiązania i wykańczają wnętrza w rozmaity sposób. W kuchniach coraz częściej pojawia się drewno, szkło, beton czy cegła. Z resztą, zobaczcie sami!

Jaką farbą pomalować kuchnię?

Farba zamiast kafelków? Dlaczego nie! Jeszcze kilka dekad temu jakość farb pozostawiała wiele do życzenia. Nic zatem dziwnego, że wykończenie kuchni opieraliśmy w największej mierze na kafelkach. Obecnie producenci farb oferują wyroby świetne jakościowo, w przystępnych cenach i wielu pięknych, intensywnych kolorach. Najlepsze farby do kuchni to te należące do klasy I. Są one odporne na szorowanie na mokro, dlatego swobodnie można je stosować zamiast płytek, również w miejscach najbardziej narażonych na zabrudzenia (np. nad kuchennym blatem). II klasa farb, to produkty zmywalne, które mogą być stosowane w kuchni, jednak nie wolno ich szorować. Polecamy zatem malować nimi wyłącznie ściany w miejscach, które nie są narażone na silne zabrudzenia oraz sufit. Do III klasy należą farby odporne na czyszczenie sucho, a co za tym idzie nieodpowiednie do kuchni. W kuchennym wnętrzu doskonale sprawdzą się farby ceramiczne (mocno połyskliwe, odporne na urazy mechaniczne), lateksowe (stawiające czoła zabrudzeniom i wilgoci), a także niektóre akrylowe. Pamiętaj jednak o wspomnianej I klasie i wyraźnej adnotacji, że farba przeznaczona jest specjalnie do malowania kuchennych ścian.

Zamień kafle na tapetę, czyli jak wybrać najlepszą tapetę do kuchni?

Tapeta w kuchni - dla jednych wciąż egzotyka, dla innych sprawdzony sposób na piękne i oryginalne wnętrze. My zdecydowanie należymy do tej drugiej grupy. Dawno bowiem minęły czasy, kiedy tapeta królowała w salonach z PRL-owskim rodowodem. Jeśli chcesz zafundować swojej kuchni wysokojakościową i stylową tapetę, musisz zrezygnować z produktów papierowych, fizelinowych oraz tych typu rauhfaser. Wszystkie one są za delikatne na - bywa - niezwykle burzliwe "kuchenne rewolucje". Świetnym wyborem do kuchni będzie za to tapeta winylowa. Produkty te dzielą się na dwa rodzaje: twarde oraz spienione. Te pierwsze pokrywa cienka warstwa folii. Poza tym są niezwykle trwałe, niepalne i nie przepuszczają pary wodnej, a zatem stanowią idealny materiał wykończeniowy kuchni. Tapety winylowe spienione z kolei, pokrywa solidna warstwa folii PCV. Ze względu na to, że są grubsze, świetnie maskują wszelkie ścienne nierówności. Ogromną zaletą tapet winylowych, zarówno twardych, jak i spienionych, jest trwałość. Nawet po 10 latach ściany mogą wyglądać jak nowe. W kuchennym wnętrzu równie dobrze sprawdzą się tapety wykonane z włókna szklanego. Są wyjątkowo odporne na wilgoć i ogień, a ponadto można je myć i malować. Warto również wspomnieć, że są wykonane z naturalnych surowców, co zapobiega rozwojowi roztoczy i drobnoustrojów.

Kuchenna ściana w drewnie? Hit czy kit?

Ciepłe, piękne, szlachetne. Potrafi dodać wnętrzu charakteru i sprawić, że stanie się o niebo bardziej przytulne. Mowa oczywiście o drewnie! W kuchniach rustykalnych rządzą drewniane blaty, podłogi oraz oryginalne belki sufitowe. A zatem dlaczego by nie zafundować kuchni ściennego wykończenia w drewnie? My jesteśmy na tak! Drewno pasuje do wszystkich wnętrz - zarówno tych "z duszą", jak i zupełnie nowoczesnych. Co jednak najlepiej sprawdzi się na kuchennej ścianie? My polecamy drewniane panele podłogowe lub klasyczne deski. Odpowiednio zaimpregnowane i polakierowane wysokiej jakości preparatami, będą mogły zdobić kuchnię przez wiele lat. Pamiętaj, że najtrwalsze gatunki drewna, to te egzotyczne, np. merbau, iroko, tek, lapacho doussie, mahoń czy cedr. Oprócz tego producenci oferują specjalne płyty wiórowe pokryte fornirem lub laminatem. Dzięki nowoczesnym technologiom są one doskonale zabezpieczone przed działaniem wilgoci i tłuszczu. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę, aby w przestrzenie pomiędzy drewnianymi elementami nie dostawała się woda i para wodna. Unikaj zatem niewielkich segmentów, aby zminimalizować liczbę połączeń pomiędzy klepkami lub deskami.

Czy warto zdecydować się na szklaną ścianę w kuchni?

Szkło w kuchni? Aż się prosi! Transparentna tafla nad blatem to akcent szalenie efektowny, ale i praktyczny. Szklaną ścianę łatwo utrzymać w czystości, jest trwała i doskonale sprawdza się w wielu stylizacjach. Z pewnością pokocha ją styl skandynawski, nowoczesny, hi-tech, industrialny czy glamour. Zwolennicy ekstrawaganckich, lśniących powierzchni, powinni zdecydować się na połyskującą taflę, pragmatycy, marzący o eleganckim kuchennym rysie, na mleczny mat. Warto wspomnieć, że za hartowaną szklaną powierzchnią doskonale czują się zdjęcia i fototapety. Możesz zatem z powodzeniem przykleić na ścianę wymarzony wzór i zabezpieczyć go solidnym przezroczystym elementem. Właściciele niewielkich kuchennych wnętrz, zamiast szyby, coraz częściej wybierają... lustro! Takie rozwiązanie powiększa wnętrze optycznie i dodaje mu luksusowego blasku.

Kamień nad blatem w kuchni – granit czy marmur?

Kamienne wykończenia niosą ze sobą przyjemny powiew luksusu - fantastycznie sprawdzają się w kuchniach w stylu angielskim, kolonialnym, retro czy glamour. Do ich wyrobu najczęściej stosuje się granit oraz marmur, które mogą pochwalić się niezwykle szerokim wachlarzem kolorystycznym (poczynając od bieli i czerni, idąc przez szarości i beże, na zieleni, błękicie czy subtelnym różu kończąc). Wybierając marmur, musisz wiedzieć, że jest bardziej kruchy i nieco mniej odporny na plamy, aniżeli granit. Szczególnie nie lubi produktów kwaśnych, które mogą pozostawić na nim nieeleganckie przebarwienia. Niepodważalnym walorem elementów kamiennych jest ich luksusowy wygląd. Można wybierać spośród wersji błyszczących, jak i matowych. Ponadto są bardziej odporne na urazy mechaniczne, niż kafle i bez protestu znoszą nawet bardzo wysokie temperatury, a także działanie wody. Minusem kamienia jest oczywiście waga. Elementy tego rodzaju są bardzo ciężkie, a ich przycięcie wymaga specjalistycznego sprzętu. Wiąże się to zatem z dodatkowymi kosztami. Jednak czego się nie robi dla kuchni z ekskluzywnym rysem?

Co zamiast płytek w kuchni – a może cegła?

Projektanci oszaleli na punkcie ceglanych wykończeń. Z przyjemnością dekorują nimi wnętrza industrialne, rustykalne czy śródziemnomorskie. Czy cegła jest dobrym pomysłem na modną ścianę w kuchni? Owszem, pod warunkiem, że odpowiednio ją zabezpieczysz. Jeśli chcesz, aby cegła zachowała swój naturalny wygląd, zafunduj jej specjalny impregnat przeznaczony do ochrony cegły oraz płytek klinkierowych. Jeżeli jednak marzy Ci się cegła w kolorze, możesz z powodzeniem pomalować ją farbą przeznaczoną do kuchennych wnętrz. Wielu producentów ma w swojej ofercie także specjalne, wcześniej zaimpregnowane fragmenty, w postaci cienkich ceglanych płytek. Obojętnie jednak, na jaką ceglaną ścianę się zdecydujesz, pamiętaj, aby spoiny między elementami były stosunkowo cienkie. Dzięki temu unikniesz nieestetycznych zabrudzeń.

Dlaczego beton architektoniczny?

Minimalistyczny, surowy, chłodny - taki jest właśnie beton architektoniczny. Stosowany zazwyczaj w nowoczesnych wnętrzach, kusi modną szarością i designerskim look'iem. Czy nadaje się do kuchni? Oczywiście. Jednak podobnie jak w przypadku cegły, wymaga specjalnego traktowania. Specjaliści polecają, aby zabezpieczyć go przed wilgocią środkiem hydrofobowym, co najmniej dwa razy. Taki zabieg ograniczy absorpcję wilgoci i znacznie ułatwi czyszczenie. Producenci oferują wiele środków do ochrony betonu w postaci m.in. profesjonalnych impregnatów lub przezroczystej żywicy. Dlaczego lepiej postawić na beton architektoniczny, a nie budowlany? Ponieważ dzięki wzmocnieniu włóknami szklanymi jest o wiele bardziej plastyczny, a przy tym nienasiąkliwy i znacznie lżejszy. Można kupić go w postaci płyt. Co ciekawe, niektóre elementy liczą sobie nawet do 3 metrów długości.

Czas na kuchenne farby tablicowe!

Jesteś osobą zapominalską, lubisz zerkać do przepisów pichcąc pyszne dania, a przy tym uwielbiasz niebanalne aranżacje? W takim razie farba tablicowa jest dla Ciebie! Aby produkt był trwały i właściwie pełnił swoje zadanie, należy starannie przygotować ścianę kuchenną przed jego nałożeniem. Powierzchnia przeznaczona do malowania powinna być gładka, sucha i odtłuszczona. Polecamy zagruntować ścianę, po czym pomalować wałkiem - co najmniej dwukrotnie. Po nałożeniu farby, ściana musi wyschnąć, zatem radzimy dać jej na to minimum 72 godziny. Odpowiednio nałożona farba tablicowa powinna twarda, odporna na wodę i urazy mechaniczne. Zwolennikom barwnych rozwiązań podpowiadamy, że na rynku pojawiają się nie tylko czarne, zielone i granatowe farby tablicowe. Coraz częściej można spotkać energetyczne kolory „tablicówek”, takie jak błękit, róż, żółć czy fiolet.

Ile kuchni, tyle rozwiązań, barw i stylów! Coraz więcej osób odchodzi od tradycyjnych wykończeń kuchennych, przeobrażając kulinarne królestwa w pyszne i jednocześnie designerskie przestrzenie. Czasem bowiem warto spojrzeć ponad standardowe rozwiązania i rozsmakować się w funkcjonalnym lecz niesztampowym wzornictwie. Kafle bywają, owszem, piękne, ale może czas dać szansę nowym stylistycznym konceptom?


Inne artykuły w tej kategorii

Białe meble kuchenne – plusy i minusy

Białe meble kuchenne – plusy i minusy

10 krzeseł do kuchni, o których marzą kobiety

10 krzeseł do kuchni, o których marzą kobiety

3 pomysły na zabudowę kuchenną

3 pomysły na zabudowę kuchenną

Wyspa kuchenna – wyjątkowe miejsce na mapie mieszkania

Wyspa kuchenna – wyjątkowe miejsce na mapie mieszkania

Kuchnia na wymiar. Plusy i minusy

Kuchnia na wymiar. Plusy i minusy

Sponsorowane Sprzęt kuchenny do zabudowy, czyli design połączony z funkcjonalnością!

Sprzęt kuchenny do zabudowy, czyli design połączony z funkcjonalnością!

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.