Mała kuchnia z wyspą - jak ją urządzić?
Mała kuchnia potrafi być naprawdę piękna. Bez względu na to, jaki styl preferujesz, pamiętaj, aby wnętrze zawsze zachwycało funkcjonalnymi rozwiązaniami. Czy wyspa kuchenna jest jednym z nich? Owszem, jednak powinna być doskonale przemyślana. W bardzo małych nieustawnych kuchniach lepiej z niej zrezygnować – będzie bardziej przeszkadzać niż służyć pomocą. Aranżację uwzględniającą wyspę kuchenną najlepiej zastosować w niewielkiej kuchni otwartej na salon. O czym jeszcze warto pamiętać?
Jaką wyspę wybrać na blat roboczy?
W niewielkiej kuchni otwartej na salon, klasyczny barek można zastąpić właśnie wyspą. Takie rozwiązanie pokocha zwłaszcza kuchnia zaprojektowana w literę "U" lub literę "L". Zarówno w przypadku pierwszego, jak i drugiego ustawienia mebli, pamiętaj, aby zachować odpowiednio duże odległości pomiędzy szafkami a wyspą. Designerzy zazwyczaj radzą, aby nie było to mniej niż 90 cm (i jest to oczywiści poprawne), jednak naszym zdaniem odległość w pełni komfortowa, to ok. 110-120 cm.
Stawiając na wyspę, musisz wiedzieć, że najmniejsze modele to te pełniące funkcję blatu roboczego. Warto zatem zaprojektować na nich wygodny kącik do pracy - zatroszczyć się o komplet noży oraz desek do krojenia. Najprostsza wyspa to blat ułożony na szafkach. Minimalne rozmiary takiego mebla to zazwyczaj 80 × 60 cm. Aby zapewnić sobie komfort pracy, koniecznie zadbaj, aby wyspa nie była wyższa niż 90 cm. Dzięki temu unikniesz przykrego bólu kręgosłupa.
W niewielkich i wąskich kuchniach doskonale sprawdzają się wyspy w kształcie prostokąta. Lepiej aby były jedynie częściowo zabudowane, albo zupełnie ażurowe. Dzięki temu wnętrze nabierze lekkości i mimo obecności stosunkowo dużego mebla, jakim jest wyspa, nie będą przytłoczone.
Wyspa kuchenna z kuchenką czy zlewem?
Pamiętaj, że wyspa potrafi świetnie wydzielić strefy kuchnia-salon. Jeżeli nie chcesz, aby pełniła funkcję barku, pokuś się o zabudowaną wyspę kuchenną w kształcie sześcianu. Taki mebel może pełnić rolę fantastycznego schowka na naczynia i produkty spożywcze (od strony kuchni) oraz niewysokiej ścianki (od strony salonu), na której możesz np. zawiesić telewizor lub zaaranżować designerski regał.
Decydując się na wariant z wbudowaną kuchenką, musisz liczyć się z tym, że jest on znacząco większy niż skromna wersja pełniąca funkcję wyłącznie blatu roboczego. Pamiętaj, że sama kuchenka liczy sobie co najmniej 60 cm szerokości, a po bokach urządzenia powinno znajdować się ok. 40 cm blatów roboczych. Nietrudno zatem wyliczyć, że że minimalna szerokość takiej wyspy wynosi 140 cm.
Niektórzy, zamiast kuchenki, wolą zaaranżować w wyspie zlewozmywak. Zlew można ograniczyć do półtorej komory (niecałe 100 cm szerokości) lub nawet do jednej (40-60 cm). Oznacza to, że wyspa będzie mniej więcej takiej samej wielkości, jak model z wbudowaną kuchenką. Osoby, które decydują się na opcję numer dwa, bardzo często mają wątpliwości związane z wyborem okapu, który powinien znaleźć się nad wyspą. My polecamy okapy przypominające kształtem designerskie żyrandole lub te do zabudowy, montowane suficie. Dyskretne i subtelnie podświetlone, będą doskonałym wyborem do niewielkiej kuchni otwartej na salon.
Wyspa jako wygodny barek
Wyspa potraktowana wyłącznie jako barek? Czemu nie! Dzięki temu możesz zrezygnować ze stołu jadalnianego i w znaczącym stopniu zaoszczędzić miejsce. Decydując się na tego rodzaju wyspę, pamiętaj, aby jej podstawa była ażurowa lub posiadała specjalne wcięcie, dzięki któremu osoba siedząca wygodnie ułoży nogi pod blatem.
Drugim bardzo ważnym elementem aranżacji kuchni z wyspą jest wykorzystanie hokerów, czyli wysokich stołków barowych. Jeśli chcesz przy niej wygodnie siedzieć, musi liczyć ona ok. 110 cm wysokości. Pamiętaj, że w małej kuchni liczą się nie tylko centymetry, ale i styl. Kameralne przestrzenie od zawsze wyznają zasadę mniej znaczy więcej, zatem nie funduj wyspie zbędnych ozdobników – niech będzie przede wszystkim prosta i ergonomiczna. Aby dodać kuchni blasku, możesz zainwestować w model wykonany z lśniącego marmuru lub wykończony błyszczącymi kaflami. Taki zabieg powiększy wnętrze optycznie i doda mu lekkości.
Świetnym pomysłem jest również zawieszenie nad wyspą modnego żyrandola. Taki akcent rozjaśni kuchnię i będzie szykownym zwieńczeniem stylizacji. Hokery? Wybierz te o subtelnej ażurowej konstrukcji i z ruchomym siedziskiem.
Jak zaaranżować wyspę kuchenną połączoną ze stołem?
Niektórzy decydują się na wyspę kuchenną połączoną ze stołem. To niezwykle designerskie i efektowne rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się zarówno we wnętrzu nowoczesnym, jak i stylizowanym. Stół można po prostu dostawić do frontu wyspy lub przymocować do niej specjalny rozkładany blat kuchenny. Drugie rozwiązanie fantastycznie sprawdzi się na bardzo małym metrażu, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. Taka wyspa może pełnić rolę blatu roboczego lub mieć wbudowaną kuchenkę bądź zlew. Jeżeli rozważasz drugą albo trzecią opcję, pamiętaj, aby frontowa ścianka wyspy była ok. 20-30 cm wyższa niż jej blat. Dzięki temu zapobiegniesz chlapaniu wody na blat stołu czy pobrudzenia go tłuszczem.
Wielofunkcyjna wyspa kuchenna to bardzo modne i wygodne rozwiązanie. Oprócz tego, że potrafi zachwycić funkcjonalnością, umili czas spędzony na przygotowywaniu posiłków czy rytuał porannego picia kawy. Jeśli dobrze ją zaprojektujesz, możesz nam wierzyć, że w nawet niewielkiej kuchni stanie się istną wyspą skarbów!