Duże przeszklenia – wady i zalety rozwiązania
Duże przeszklenia wyglądają bardzo nowocześnie, rozjaśniają wnętrza i wpuszczają do nich maksymalną ilość cennego, naturalnego światła. Jakie są zalety i wady przeszklonej ściany w domu lum mieszkaniu? W jaki sposób zaaranżować pomieszczenia z dużymi przeszkleniami? Jeśli lubisz nowoczesne aranżacje i światło we wnętrzach, ten artykuł jest dla Ciebie. Zaczynamy!
Duże przeszklenia w domu – jakie mają zalety?
Przeszklone ściany w domu mają bardzo wiele zalet! Jeśli jesteś zdecydowany na takie rozwiązanie, z pewnością nie trzeba Cię przekonywać. Jeżeli jednak nadal zastanawiasz się, czy dom z przeszkloną ścianą to opcja dla Ciebie, czas poznać jej największe zalety.
- Optyczne powiększenie wnętrza. Bezsprzeczną zaletą okazałych przeszkleń jest fakt, że powiększają optycznie wnętrza i wpuszczają do nich ogrom naturalnego światła. Dzięki temu nawet niewielki salon będzie prezentował się lekko i przestrzennie, a meble i pozostałe wyposażenie będą pięknie oświetlone i wyeksponowane.
- Połączenie salonu i tarasu. Duże transparentne płaszczyzny potrafią w naturalny sposób łączyć salonową przestrzeń z przydomowym tarasem lub ogrodem. Takie swobodne przejścia są obecnie bardzo modne, pozwalają na obcowanie z naturą i wprowadzają do wnętrz spokój i harmonię. Zieleniec przestaje być miejscem, które cieszy tylko w ciepłe dni – przez ogromne okna można podziwiać również romantyczny zimowy ogród – a wszystko to przy blasku ognia tlącego się w kominku.
- Ponadczasowość i uniwersalność. Szkło doskonale odnajduje się zarówno w stylizowanych przestrzeniach „z duszą”, jak i tych zupełnie nowoczesnych.
Duże przeszklenia w domu – jakie są ich wady?
Sceptycy dużych przeszkleń wytykają im kilka wad, które mogą być uciążliwe w codziennym użytkowaniu. Sprawdź, czy te cechy mogą przeszkadzać Ci w przyszłości.
- Brak prywatności. Duże przeszklenia, choć prezentują się pięknie, gdy za oknem jest las lub łąka, w bliskim sąsiedztwie innych domów mogą pozbawiać prywatności. Na szczęście i na to są rozwiązania. Niektórzy radzą sobie z problemem, inwestując w specjalne folie ochronne na okna, które działają na zasadzie lustra weneckiego. Taka folia nie tylko chroni przed ciekawskimi spojrzeniami, ale również redukuje szkodliwe promienie UV i zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń.
- Trudności z aranżacją wnętrza. Warto pamiętać o tym, że pokój, który zyskuje przeszklenia, automatycznie „traci ściany" i przez to staje się mniej ustawny. Wygodne i ergonomiczne ustawienie kanapy, telewizora oraz stołu i krzeseł może być trudniejsze niż w standardowym salonie.
- Trudności w utrzymaniu w czystości. Duże przeszklenia wyglądają pięknie, ale tylko wtedy, gdy są czyste. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, najlepszym wyborem będzie zainwestowanie również w specjalną akumulatorową myjkę do okien.
Sprawdź też: Mycie okien krok po kroku – poradnik
Duże przeszklenia a ogrzewanie domu – co warto wiedzieć?
Nietrudno się zgodzić, że przeszklone powierzchnie dodatnio wpływają na estetykę budynku. Dom ze szklanymi ścianami zyskuje na atrakcyjności i jawi się jako znacznie bardziej designerski. Sceptycy twierdzą jednak, że okazałe przeszklenia są owszem piękne, ale przy dłuższym użytkowaniu okazuje się, że powodują one znaczne straty ciepła.
Czy naprawdę przeszklenia sprawią, że za ogrzewanie będziesz musiał zapłacić więcej? Wszystko zależy od tego, na jakie okna się zdecydujesz. Aby nie narażać domu na wysokie straty energetyczne, a portfela na kolosalne wydatki, należy inwestować wyłącznie w najlepsze okna, które charakteryzuje niski współczynnik przenikania ciepła U [W/(m²·K)].
Koniecznie skontaktuj się ze specjalistą, który wyliczy parametr nie tylko dla szyby, ale i dla ramy. Pamiętaj, że w domach energooszczędnych współczynnik przenikania ciepła całego okna powinien wynosić nie więcej niż U = 1,3 W/(m²·K). Oprócz tego warto zadbać o odpowiednie usytuowanie okien i drzwi. Świetnie, jeśli wychodzą na stronę południową – dzięki temu nawet w chłodniejsze miesiące przeszklenia będą absorbować energię słoneczną i wspomagać ogrzewanie domu.
Dom z przeszkloną ścianą – czy jest bezpieczny?
Czy okna na całą ścianę są bezpieczne? Nowoczesne przeszklenia tarasowe w większości przypadków są odporne na wybicia oraz wzbogacone o rozwiązania zapobiegające wyważeniom. Dla osób, które boją się o bezpieczeństwo domu nocą lub pod ich nieobecność, świetnym rozwiązaniem będą trwałe rolety zewnętrzne, które dostępne są również w wersjach antywłamaniowych.
Przeszklona ściana w domu – gdzie się sprawdzi?
Nowoczesne przeszklenia doskonale sprawdzają się również wewnątrz budynków. Mogą pełnić funkcję drzwi czy designerskich ścianek działowych. Pasują wszędzie tam, gdzie potrzebne jest lekkie, subtelne przepierzenie.
Przeszklenie to doskonała propozycja np. dla przedpokoju pozbawionego okna czy ciemnej kuchni. Pamiętaj, że wybierając ściankę ze szkła, do wyboru masz dwa typy zabudowy: w systemie ramowym oraz bezramowym. Ten pierwszy polega na umieszczeniu szklanych tafli w ramie z aluminiowych profili. Projektując drugi, wykorzystuje się hartowane szkło, mocowane za pomocą specjalnych okuć.
Przeszklona ściana w salonie z aneksem
Czy przeszklenia w salonie z aneksem kuchennym to dobry pomysł? Oczywiście, że tak! Jeżeli jesteś właścicielem salonu z aneksem i marzysz, aby część dzienna stała się bardziej kameralna, szklane elementy z przyjemnością przyjdą Ci z pomocą. Zamiast gipsowej ścianki działowej lepiej postawić designerską konstrukcję z profili lub zdecydować się na przesuwane szklane drzwi z grubego, hartowanego szkła.
Przeszklenia w mieszkaniu mogą być transparentne, mleczne lub zdobione dekoracyjnymi szlifami – wszystko zależy od stylistyki obu pomieszczeń. Dzięki takiemu zabiegowi harmonia wnętrz nie zostanie zaburzona, a Ty w kulinarnym królestwie poczujesz się o niebo swobodniej.
Przeszklona ściana w sypialni
Duże przeszklenia wewnętrzne mogą okazać się świetnym rozwiązaniem również podczas aranżacji sypialni. Marzy Ci się stylowa garderoba, ale nie dysponujesz osobnym pomieszczeniem na odzież? Oddziel ją od strefy wypoczynkowej z łóżkiem i lampkami, i ukryj ją w sypialnianym wnętrzu za przesuwanymi przeszklonymi drzwiami!
Aby dodać stylizacji szyku, możesz postawić na efektowne szprosy dzielące szklaną płaszczyznę. Podobnie postąpić mogą osoby pragnące wygospodarować w sypialni kącik do pracy. Przedzielając pomieszczenie szklaną ścianą, zyskają dwie osobne, pełne światła strefy.
Sprawdź też: 6 pomysłów na przedzielenie pokoju – jak sprytnie podzielić pokój
Duże przeszklenia zewnętrzne sprawią, że Twój dom będzie lepiej doświetlony i bardziej nowoczesny. Jeśli chcesz wprowadzić elementy szklane do swojej aranżacji w mieszkaniu ze standardowymi oknami, wprowadź przeszklenia wewnętrzne. Wewnątrz świetnie sprawdzą się np. przesuwne drzwi lub lekkie, szklane przepierzenia.