Jak przenieść magię ogrodów do wnętrza? Poradnik
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Jadar.
Jesień powoli przechodzi w zimową porę. Na dworze jest coraz ciemniej, a nam coraz trudniej spędzać czas na łonie natury. Przenikające zimno i deszcz nie nastrajają do dalekich spacerów i przesiadywaniu na ulubionej werandzie w ogrodzie. Dla tych, którzy uwielbiają wszędobylską zieleń i atmosferę przydomowych zielników zebraliśmy garść pomysłów na stworzenie oazy we własnym wnętrzu.
Najpiękniejsze w projektowaniu domu i jego otoczenia jest to, że wcale nie musimy trzymać się sztywnych ram. Ogród może być przedłużeniem wnętrza lub... odwrotnie. Jeśli jesteśmy fanami błękitnego nieba możemy przenieść elementy ogrodowe wprost na ścianę naszego salonu albo sypialni. Gdy dodamy do tego kwiaty doniczkowe stworzymy miejsce idealne do relaksu zimową porą. Wszystkie zebrane w tym artykule inspiracje są znakomitą bazą pod bogatą, doniczkową roślinność, a nawet urządzenie ogrodu wertykalnego.
Co wybrać podczas projektowania ogrodu we wnętrzu?
Pnący się po ceglanej ścianie bluszcz często kojarzy nam się z angielskimi domkami przycupniętymi w pięknie wypielęgnowanych ogrodach. A gdyby tak przenieść romantyczną scenerię do wnętrza? Wystarczy ocieplić stylizację drewnianymi elementami, w postaci podłogi czy mebli, oraz wpleść ceglaną ścianę, aby przeistoczyć salon w piękny krajobraz. W łazience możemy pokusić się o nieco więcej fantazji i zamiast płytek ceramicznych położyć na podłodze prawdziwy kamień lub beton. Odpowiednio dobrane materiały, widoczne dotychczas jedynie w ogrodowych enklawach, z przyjemnością zamieszkają w domowych anturażach. Cegła Jadar stworzona na wzór tradycyjnej będzie świetną bazą pod bogatą roślinność doniczkową. Na tle ceglanej ściany pięknie zaprezentują się bluszcze czy owocowe drzewka.
Warto podkreślić, że cegła jest wspaniałym rozwiązaniem zarówno do wnętrza, jak i ogrodu. Świetnie komponuje się z drewnem, zielenią liści, szkłem, rattanem i całą paletą barw czy faktur. Znakomicie uświetni stylizację nowoczesną, skandynawską, prowansalską czy industrialną. Z powodu elastyczności jest najczęściej wybieranym dekorem ściennym, który od paru sezonów święci prawdziwe triumfy w aranżacyjnej rzeczywistości. Ogromnym atutem cegły antycznej Jadar jest możliwość kładzenia jej również na zewnątrz domu. Efektem będzie płynne przejście jednej strefy w drugą. To prawdziwa magia projektowania domów otwartych na ogrody!
Ogrody to nie tylko zieleń, ale i ciepło ogniska. Gdy za oknem pada śnieg dobrze rozgościć się przy kominku z kubkiem ulubionej herbaty. Pamiętajmy, że współczesne projektowanie zieleni sporo zapożycza z trendów obowiązujących we wnętrzach. Tarasy i przydomowa przestrzeń są niczym salony pod gołym niebem. Pełno w nich mebli wypoczynkowych i przytulnych dekoracji, które wieczorami uwielbiamy doświetlać światłem świec i biokominków. Świetnym tłem dla ognia jest nieregularna ściana w odcieniach szarości, którą z łatwością połączymy z nowoczesnym designem obudowy kominka. Cegła łupana elewacyjna nadaje wnętrzu czy fasadzie domu przyjemnej dla oka trójwymiarowości, a nieregularność tworzy idealne warunki dla spektaklu światła i cieni.
Beton od niepamiętnych czasów funkcjonuje w budowlanej rzeczywistości. Do dzisiaj tworzy fundamenty i konstrukcje budynków, wykańcza ściany lub podłogi. Z czasem designerzy odkryli jego potencjał dekoracyjny i przenieśli magię chłodnego materiału z zimnych loftów wprost na salony prywatnych posiadłości. Z pozoru przygnębiający surowiec świetnie odnajduje się w roli kreatywnego dekoratora. Co więcej, coraz częściej używany jest także w osobliwym designie. Co rusz powstają meble czy dekoracje z betonu, które świetnie pasują do nowoczesnych czy industrialnych stylizacji. Przewagą betonu jest jego wysoka odporność na trudne warunki pogodowe, dlatego od początku świetnie odnajdywał się w ogrodowym zaciszu. - W betonie architektonicznym odkryliśmy zaskakujące piękno i harmonię. Niezwykła plastyka tego materiału stawia przed nami co rusz nowe wyzwania. Płyty Symfonia, betonowe kubiki, świeczniki to dopiero początek w komponowaniu naszej oferty marki Jadar Home - mówi Anna Malik-Jakubowska, kierownik ds. marketingu firmy Jadar.
Aby zatrzeć granicę między ogrodem, a domem warto kierować się podobnymi zasadami przy ich kreacji. I tu i tu świetnie sprawdzą się betonowe meble czy ściany. Aby przełamać surowość i nadać odrobinę awangardy projektanci Jadar stworzyli różnej wielkości płyty betonowe barwione za pomocą specjalnych pigmentów. Sześć wymiarów i cztery kolory pozwalają na sporą kreację. Możemy, ale nie musimy z nich skorzystać. Świetnym pomysłem może być regularna ściana betonowa przełamana drugą w cegle. Pamiętajmy, że w ogrodzie przeniesionym do wnętrza nie może zabraknąć żywych dekoracji w postaci kwiatów. Zadbajmy o bujną, ciekawą roślinność, która doda sporo przytulności, a nam będzie przypominać o ciepłym lecie.
Ogród we wnętrzu czy wnętrze w ogrodzie?
W jednym z artykułów pisaliśmy o zacieraniu się granic pomiędzy tym co wewnątrz, a tym co na zewnątrz naszego domu. >>czytaj więcej W dekorowaniu jedno jest pewne – warto korzystać z rozwiązań inspirowanych naturą. Gdy stylizujemy ogród lub wnętrze w pewnym momencie zauważymy, że strefa dom-ogród się zaciera. Stoły i krzesła wyciągamy na słoneczne tarasy, a małą architekturę przemycamy do dekoracji mieszkania. Gdy marzymy o wnętrzu pełnym ciepła i spokoju nawiązującego do przydomowej scenerii postawmy na stonowane kolory, materiały typowe dla ogrodów oraz kwiaty. W stylizacjach nie bójmy się łączyć ze sobą faktur. Drewniana podłoga z kamiennym blatem lub cegła w asyście betonu będą pięknym nawiązaniem do alejek ogrodowych, tarasów i elewacji budynku.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Jadar.