Jak urządzić salon z jadalnią? 6 pomysłów
W średniowiecznych zamkach rzadko znajdowały się pomieszczenia pełniące wyłącznie funkcję jadalni. Arystokracja jadała w okazałych, reprezentacyjnych salach, w których nie tylko spożywano posiłki, ale również organizowano wystawne przyjęcia, bale czy narady. Dopiero w kolejnych wiekach jadalnia stała się miejscem, które było przeznaczone stricte do raczenia się wystawnymi daniami.
Obecnie jadalniana historia zdaje się zataczać koło - podobnie jak w średniowieczu, pomieszczenie to może pełnić kilka rozmaitych funkcji. Najczęściej połączone z salonem bądź kuchnią, stanowi pełnoprawną część tzw. strefy dziennej. W jadalni nie tylko jemy, ale również plotkujemy przy kawie, czasem gramy w gry towarzyskie z przyjaciółmi lub spędzamy romantyczne wieczory przy winie. Urządzając salon połączony z jadalnią, warto zatem zadbać, aby była to aranżacja tyle harmonijna, ile stylowa i funkcjonalna.
Jak zaaranżować jadalnię w salonie z aneksem?
Współcześnie jadalnia coraz częściej staje się integralną częścią salonu. Nic w tym jednak dziwnego - takie wnętrzarskie “dwa w jednym”, to nie tylko ogromna wygoda, ale i ukłon w stronę familijnej integracji. Nic przecież nie cieszy tak bardzo, jak posiłki w towarzystwie najbliższych osób. W jadalni mieszczącej się w salonie warto postawić wygodny, prostokątny stół - doskonale, jeśli mebel będzie rozkładany. Najbardziej optymalny blat to ten mierzący 120x80 cm - swobodnie zmieszczą się przy nim cztery osoby, siedzące naprzeciwko siebie.
W niewielkim salonie fantastycznie sprawdzi się stół okrągły lub owalny - jest bardzo zgrabny i ustawny, dlatego zajmie mniej miejsca niż jego prostokątny kuzyn. Pamiętaj, aby jadalnię usytuować z dala od ciągu komunikacyjnego - dzięki temu wnętrze stanie się bardziej funkcjonalne. Jeśli salon połączony jest z aneksem kuchennym, jadalnię warto potraktować jako wygodny łącznik pomiędzy strefami. Dzięki temu gotowe dania można natychmiast podawać domownikom lub gościom.
Dlaczego design jest ważny?
Jadalnia w salonie może być rozwiązaniem nie tylko wygodnym, ale i szalenie efektownym. Urządzając kącik jadalniany warto zadbać, aby zachwycał zarówno ergonomią, jak i stylem. Elegancki drewniany stół, gustowne krzesła i niebanalna lampa zawieszona nad blatem, stworzą spójną i szykowną stylizację. Na stole zawsze warto wyeksponować bukiet świeżych kwiatów, misę z owocami lub szlachetną porcelanę - obojętnie w jakiej konwencji zaprojektowane jest wnętrze. Urządzając salon połączony z jadalnią, zatroszcz się przede wszystkim o spójność kolorystyczną obu stref. Jak bowiem podpowiadają designerzy - wzornictwo może pochodzić z różnych bajek. Wiekowy stół otoczeniu nowoczesnych krzeseł potrafi wyglądać jednocześnie pięknie i nietuzinkowo!
Jak subtelnie oddzielić salon od jadalni?
Niektórym podoba się wizja połączenia salonu z jadalnią, inni wolą dyskretne przepierzenie. Jeśli należysz do grona zwolenników subtelnego odseparowania strefy wypoczynkowej od strefy jadalnianej, możesz zainwestować np. w niewysoką ściankę lub modny ażurowy panel. Pierwsze rozwiązanie doskonale sprawdzi się w każdym wnętrzu - zarówno prowansalskim, jak i klasycznym czy shabby-chic. Drugie dobrze wypadnie raczej w aranżacjach nowoczesnych, takich jak m.in. glamour czy hi-tech. Delikatna ścianka nie przytłoczy wnętrza i jednocześnie sprawi, że kącik wypoczynkowy wyda się bardziej kameralny. Osoby, które nie chcą dzielić przestrzeni w zaproponowany sposób, mogą rozgraniczyć strefy umownie, np. kładąc na podłodze kontrastowy odcień paneli lub malując ściany na inny kolor.
Dlaczego warto postawić stół przy oknie?
Jeżeli dysponujesz dużym salonem i zastanawiasz się w którym miejscu najlepiej postawić stół jadalniany - podpowiadamy - nieopodal okna. Dzięki temu uzyskasz cenny dopływ światła dziennego, a śniadania w promieniach porannego słońca, nabiorą nowego uroku. Pamiętaj, że światło dzienne zawsze pozytywnie nastraja do działania i funduje śpiochom spory zastrzyk energii. Oprócz tego, ustawienie stołu pod oknem sprawia, że kącik wypoczynkowy można zaaranżować w bardziej zacienionej części pokoju. Taki projekt sprzyja relaksowi oraz błogim popołudniowym drzemkom, wprowadzając do salonu przyjazną, bardziej kameralną atmosferę.
Jak zaaranżować kącik jadalniany w małym salonie?
W niewielkich salonach z aneksem czasem trudno wygospodarować miejsce na wyeksponowanie stołu i stworzenia nastrojowego kącika jadalnianego w wersji “solo”. Wówczas na ratunek chętnie przyjdzie bufet lub ciąg kuchennych szafek, których stół może stać się przedłużeniem. Dostawiając mebel do zabudowy kuchennej, sprawisz, że aneks stanie się wyizolowany i bardziej kameralny, a wnętrze zyska naturalny, płynny "ciąg": kuchnia - jadalnia - część wypoczynkowa. Zapewniamy, że dzięki takiemu rozwiązaniu wnętrze okaże się o wiele bardziej uporządkowane wizualnie.
A może barek lub wyspa?
W bardzo małym salonie z aneksem, rolę stołu może z powodzeniem odegrać kuchenna wyspa lub smukły barek. Oba rozwiązania czynią strefę dzienną bardziej ergonomiczną, harmonijną i designerską - nic zatem dziwnego, że projektanci wprost je uwielbiają! Warto zwrócić uwagę, że solidny, wysoki blat, może pełnić funkcję zarówno stołu jadalnianego, jak i kuchennej szafki roboczej. Jeśli lubisz oryginalne akcenty, możesz zdecydować się na ciekawy, ekstrawagancki projekt, który będzie naczelną gwiazdą salonowej aranżacji. Pamiętaj jednak, że bez względu na to, czy konstrukcja kontuaru przypomina nowoczesną rzeźbę, czy prostą, drewnianą skrzynię, warto postawić obok niej wygodne hokery i postarać się o modne, praktyczne oświetlenie. Zadbaj, aby blat barku znajdował się na wysokości mierzącej 100–110 cm, natomiast stołki barowe, liczyły sobie około 80–85 cm wysokości.
Rodzinne posiłki, spędzanie czasu na długich rozmowach czy wspólne oglądanie ulubionych filmów - to wszystko składa się na bycie razem. Strefa dzienna jest niezwykle istotna w budowaniu i umacnianiu familijnych relacji - warto zatem sięgnąć po rozwiązania, które sprawią, że będzie dla Was oazą przytulności oraz symbolem domowego ogniska.