Jak kłaść płytki - poradnik krok po kroku
Pięknie usłojone drewno, beton architektoniczny, stara cegła czy szlachetny marmur - istnieje wiele materiałów, które doskonale prezentują się zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Mimo, że trendy wnętrzarskie zmieniają się jak w kalejdoskopie, a designerzy stale proponują nowe rozwiązania, jedno pozostaje niezmienne - ponadczasowe, eleganckie i solidne płytki.
Pierwsze kafle płytkowe, podobne do tych, jakie znamy dzisiaj, powstały w drugiej połowie XIX wieku. Tworzono je na negatywowych matrycach, kolejno wypalano w specjalnych piecach i pokrywano kolorowym szkliwem. Współcześnie płytkowe wariacje potrafią sprostać wymaganiom największych estetów. Kafle bywają misternie zdobione, pokryte szklanymi elementami lub niebanalnymi motywami 3D. Niestety, urok najpiękniejszych płytek można zepsuć poprzez ich niewłaściwe położenie. Jak zatem układać kafle, aby służyły i zachwycały przez długie lata? Poniżej prezentujemy krótki poradnik.
Krok pierwszy - jak przygotować ścianę pod płytki?
Zanim zabierzesz się za układanie płytek, dokładnie przyjrzyj się ścianom i podłodze. Podłoże musi być suche, czyste, równe i dokładnie odpylone. Każdy element płaszczyzny, która zostanie pokryta kaflami, powinien być stabilny i mocno trzymać się podłoża. Nie ma mowy o luźnych deskach czy deszczułkach. Jeżeli na podłożu widoczne są pęknięcia i nierówności, konieczne będzie ich zaszpachlowanie lub zastosowanie wylewki samopoziomującej. Kolejno, gładką warstwę należy dokładnie zagruntować przy pomocy szerokiego pędzla lub wałka malarskiego. W miejscach, które będą szczególnie narażone na zawilgotnienie, polecamy zastosować głęboko penetrujący preparat gruntujący.
Krok drugi - jaki klej do płytek wybrać?
Kiedy zagruntowane podłoże będzie suche i gładkie, dokładnie zmierz pomieszczenie i zaznacz jego środek. Aby nie popełnić błędów, warto położyć “na próbę” dwa rzędy płytek, tak, aby się krzyżowały. Teraz możesz zabrać się za przygotowanie zaprawy klejowej. Radzimy użyć specjalnego kleju do płytek, gotowego do rozrobienia. Pamiętaj, że klej klejowi nierówny - innego preparatu użyjesz podczas układania płytek gresowych, innego, układając elementy ceramiczne. Uwzględnij także ogrzewanie podłogowe - jeśli je przewidujesz, zainwestuj w klej elastyczny. Klej najlepiej wsypać do wiadra z wodą (proporcje według instrukcji) i rozrobić przy pomocy mieszadła wolnoobrotowego.
Krok trzeci - w jaki sposób układać płytki?
Płytki możesz układać na dwa sposoby - nakładając na ścianę przy pomocy szpachli warstwę kleju, dociskając płytkę do podłoża i poziomując ją poziomicą lub tzw. metodą podwójnego smarowania. W przypadku sposobu numer dwa, klej należy rozprowadzić na powierzchni podłoża przy pomocy szpachli ząbkowanej, a także po powierzchni płytki. Pamiętaj, aby nie pokrywać klejem więcej niż 1,5 m2 powierzchni, ponieważ inaczej klej zdąży wyschnąć. Aby płytka dobrze trzymała się podłoża, klej musi szczelnie wypełniać całą powierzchnię pod płytką. Kafle warto oddzielać od siebie tzw. krzyżykami dystansowymi. Bardzo ważne jest, aby układając płytki lekko je dociskać. Po zastosowaniu krzyżaków, kafle radzimy dobić specjalnym gumowym młotkiem.
Krok czwarty - w którym miejscu zacząć układać płytki?
Kładąc płytki na podłodze, warto zacząć od środka pomieszczenia. W dokładnym planowaniu pomoże Ci sznurek, który należy rozpiąć od ściany do ściany - zarówno pośrodku, jak i równolegle do bocznych ścian. Pierwszy rząd płytek ułóż wzdłuż wyznaczonej przez niego linii, zaczynając od środkowej płytki. Niektórzy, układając płytki na podłodze, przesuwają się od frontowej ściany w kierunku drzwi pomieszczenia. Jeśli kafle mają zagościć na całych ścianach, pamiętaj, aby układać je w kierunku od dołu do góry. Jeżeli jednak nie wykładasz ściany płytkami do samego sufitu, zacznij układanie od góry.
Krok piąty - jak wykonać fugowanie płytek?
Fugowanie należy rozpocząć po minimum dobie, kiedy zawiąże się zaprawa klejowa. Po upłynięciu tego czasu, usuń krzyżyki i dokładnie oczyść powierzchnię. Jeśli zdecydowałeś się użyć kleju elastycznego, użyj również fugi elastycznej. Zaprawę należy rozmieszać tak, aby przypominała gęstą papkę. Na większe powierzchnie nanieś fugę przy pomocy pacy gumowej lub filcowej, w narożach możesz pomóc sobie niewielką szpachelką. Płytki fuguj partiami na powierzchni nie większej niż 3-4 m². Ruchy towarzyszące fugowaniu powinny powinny być zdecydowane i energiczne, najlepiej kołowe. Nadmiar spoiny możesz usunąć z płytek ściągaczem do szyb. Gdy zobaczysz, że fuga zaczyna wiązać, zacznij zmywać ją z płytek przy pomocy gąbki i letniej wody.
Przeczytaj więcej: Jak fugować płytki na ścianie?
Krok szósty - czym zabezpieczyć spoiny dylatacyjne?
Każda spoina dylatacyjna, narożna czy łącząca, wymaga fugowania specjalną elastyczną masą uszczelniającą, na przykład silikonem. Zanim przystąpisz do nakładania silikonu, krawędzie spoiny oklej z obu stron taśmą malarską. Silikon nałóż specjalnym pistoletem. Po wygładzeniu substancji mokrym palcem (np. umoczonym w płynie do naczyń), powoli ściągnij taśmę malarską.
Jak się okazuje położenie płytek nie jest wcale takie trudne! Wystarczy podejść do zadania z dokładnością, precyzją i pewną dozą cierpliwości. Mając do dyspozycji wysokojakościowe materiały oraz specjalistyczne narzędzia, możesz stworzyć wspaniałą mozaikę, której nie powstydziłby się sam Gaudi!