Funkcjonalny i stylowy – jaki grzejnik dekoracyjny wybrać do łazienki?
Franz San Galli był niemieckim przedsiębiorcą i inżynierem-samoukiem, pracującym w przemyśle stalowym i odlewniczym. W 1843 roku mężczyzna wyemigrował do Sankt Petersburga, gdzie poświęcił się swojej konstruktorskiej pasji. Galli przez ponad dziesięć lat pracował nad wynalazkiem, który w roku 1855 całkowicie zrewolucjonizował branżę grzewczą. Mowa oczywiście o pierwszym żeliwnym grzejniku. Urządzenie nazywane potocznie „gorącą skrzynką” po raz pierwszy zostało zamontowane w Sankt Petersburgu, po czym Galli błyskawicznie opatentował je w Niemczech i USA.
Niemałą ciekawostką jest, że pionierski grzejnik Franza San Galli doczekał się… pomnika! W roku 2005 tuż przed elektrociepłownią w rosyjskiej Samarze, stanęła mierząca 2 metry wysokości i ważąca 200 kg żeliwna rzeźba. Pomnik jest miłym wspomnieniem tego, co Galli osiągnął ponad 160 lat temu. Jego wynalazek przetarł szlaki wszystkim ambitnym konstruktorom i projektantom, którzy z zapałem ulepszali kolejne modele. Współczesne grzejniki to nie tylko funkcjonalne urządzenia, ale również designerskie perełki. Dziś przyjrzymy się bliżej tym wariantom, które nie tylko dają przyjemne ciepło, ale stanowią również stylową dekorację łazienkowych wnętrz.
Subtelne esy-floresy - jaki grzejnik do nowoczesnej aranżacji?
Dekoracyjne grzejniki to nie lada gratka dla wszystkich estetów, którzy są już nieco znudzeni klasycznymi modelami drabinkowymi. Obecnie bardzo modne okazują się warianty o organicznym kształcie. Grzejniki łagodnie wygięte w literę „S” doskonałe wpasują się w trend łazienkowy nazywany soft-puryzmem. W nurcie chodzi o subtelne formy, które koją zmysły, uspakajają i wprowadzają do łazienkowych wnętrz przyjemne harmonijne nuty. Tego rodzaju grzejniki mogą pochwalić się znacznie większymi odległościami pomiędzy szczebelkami, dzięki czemu wygodniej zawiesza się na nich ręczniki czy drobne części garderoby. Oto model idealny do nowoczesnych wnętrz - zarówno w tonie industrialnym, jak i eklektycznym.
A może grzejnik w wersji glamour?
W eleganckiej łazience w tonie glamour wszystko musi być pierwszoligowe! Poczynając od armatury, idąc poprzez oświetlenie, na… grzejniku kończąc! We wnętrzach w tonie pałacowym rewelacyjnie sprawdzą się odważne modele, odbijające światło. Lśniąca, lustrzana powłoka będzie przyciągać wzrok i czynić z grzejnika designerski dodatek. Współcześni projektanci nie starają się ograniczać - tworzą grzejniki chromowane, grafitowe, czarne, z drobinkami srebra czy złota. Te ostatnie potrafią dodać łazience wyjątkowego splendoru! Wystarczy spojrzeć na poniższą aranżację - mimo, że łazienka zaprojektowana jest w estetyce industrialnej, złociste dodatki, takie jak żyrandol, armatura czy grzejnik, skutecznie przełamują chłód betonu i wprowadzają do wnętrza luksusowy klimat.
Dla kogo stylistyka retro?
Nie tylko konwencja glamour lubi wysmakowane, zwracające uwagę grzejniki. Szykowne, chromowane modele świetnie odnajdą się także w konwencji vintage czy nowojorskiej. Do takich łazienek warto wybrać elegancki wariant rurkowy o połączeniach kolankowych, który wyróżnia się lekką, stylizowaną formą. Niektóre niebanalne projekty mają konstrukcję wzbogaconą o niewielki żeliwny grzejnik żeberkowy - to kwintesencja stylu retro, która będzie fantastycznie konweniować z wanną na lwich nogach i lśniącą armaturą z charakterystycznymi krzyżowymi uchwytami. Pokrycie tego rodzaju modeli to zazwyczaj postarzony, ręcznie szczotkowany mosiądz.
Do jakich wnętrz pasują grzejniki pionowe?
Do dużych łazienek o wysokich sufitach świetnie pasują okazałe grzejniki pionowe. Tego rodzaju modele wyróżniają się dużą wydajnością cieplną, która zapewnia domownikom maksimum komfortu w chłodne dni. Grzejniki pionowe są zazwyczaj produkowane w trzech klasycznych kolorach - bieli, czerni i odcieniu antracytowym. Do wnętrz klasycznych, bardziej pasują te w pokryte lakierem błyszczącym, z kolei do przestrzeni minimalistycznych, matowym. Grzejniki pionowe mają rozmaitą szerokość - prym wiodą jednak wąskie modele, które z łatwością mieszczą się np. pomiędzy umywalką a ścianą. Warto zwrócić uwagę na warianty wyposażone w dyskretne haczyki. Dzięki nim można wygodnie rozwiesić wilgotne ręczniki. Oto świetny design i funkcjonalność w jednym!
Modny grzejnik typu Favier - do jakich aranżacji?
Współcześnie wielki comeback przeżywają grzejniki Faviera, czyli modele żebrowe, które w przeszłości stosowano wyłącznie w instalacjach grzewczych budynków przemysłowych, a także w pawilonach handlowych czy magazynach. W latach 70. grzejniki zawędrowały także na korytarze klatek schodowych bloków z wielkiej płyty. Dawniej uważano je za nieestetyczne, dziś jednak są niezwykle pożądanymi elementami w przestrzeniach w stylu industrialnym. Grzejnik Faviera zbudowany jest z ożebrowań przypominających spiralę, przez których środek ciągnie się rura, będąca rdzeniem całej konstrukcji. Współcześnie projektanci znacznie unowocześnili działanie grzejników, jednak ich oryginalny, pofabryczny design nie uległ zmianie. Jedynym zaskoczeniem może być bogata paleta barw, w której produkowane są grzejniki - na rynku można spotkać warianty czarne, czerwone, żółte, a nawet złote. Warto pamiętać, że modele typu Favier, podobnie jak grzejniki pionowe, najlepiej odnajdują się w loftowych łazienkach o dużej kubaturze.
Kosmiczny design - do jakich łazienek?
Wraz z rozwojem rewolucyjnych technologii coraz większą popularność zdobywają ultranowoczesne aranżacje. Podstawowe założenia w projektowaniu futurystycznych wnętrz, to wykorzystanie nieszablonowych rozwiązań, inspirowanych współczesną techniką, formy geometryczne oraz paleta intensywnych barw. Z myślą o zwolennikach aranżacji typu hi-tech, designerzy tworzą zatem ekstrawaganckie grzejniki o niespotykanych, abstrakcyjnych kształtach. Można tu spotkać śmiałe koncepty rodem z przyszłości. Metaliczny połysk, geometryczne lub organiczne kształty oraz zdecydowana, często krzykliwa kolorystyka, często czyni z nich dominujący akcent w stylizacji. To rozwiązania dla odważnych, temperamentnych osób, które nie lubią nudy i nie obawiają się wnętrzarskich eksperymentów.
Ktoś kiedyś napisał, że design to idealny balans pomiędzy formą a funkcjonalnością. Współcześnie projektowane grzejniki łazienkowe zdają się perfekcyjnie wpisywać w tę myśl. Oprócz tego, że dają wnętrzom przyjemne ciepło, potrafią cieszyć oko i być modnym dopełnieniem stylizacji.