7 pomysłów na aranżację kuchni w drewnie
Drewno w kuchni - lubiane, modne i od niepamiętnych czasów obecne w trendach wnętrzarskich. Wystarczy jedynie dobra impregnacja, a kuchnia z drewnem w roli głównej będzie cieszyć oko przez długie lata. Drewniane elementy mają to do siebie, że są niezwykle uniwersalne i ponadczasowe. Dopasują się niemal do każdego stylu, z każdym materiałem znajdą porozumienie - obojętnie, czy jest to chłodny metal, surowa cegła czy szlachetna porcelana.
My, Polacy, uwielbiamy drewno - i to od wieków. Nic w tym jednak dziwnego! Nieobrobione i pełne sęków kojarzy się z przytulnością wiejskich chatek, natomiast polerowane na wysoki połysk i zdobione intarsjami, przywodzi na myśl szlachetny nurt art deco. W poniższym artykule po raz kolejny udowadniamy, że drewno w kuchni niejedno ma imię i odnajdzie się w każdym, choćby najbardziej niebanalnym zestawieniu. Zresztą, sprawdźcie sami!
Drewniana kuchnia: biała czy czarna?
Ostatnio na prowadzenie wyszedł trend lansujący czarne lub białe kuchnie. Na fali są również wnętrza łączący obie te barwy, czyli zestawienia kontrastowe, odważne i z pazurem. Jak drewno odnajduje się w takiej konwencji? Otóż, świetnie! Drewniane meble w kolorze czarnym i białym prezentują się niezwykle stylowo. Te pierwsze, doskonale wpasowują się w stylizacje industrialne lub skandynawskie z nutą norweską, drugie mogą z powodzeniem znaleźć miejsce w kuchniach angielskich, prowansalskich oraz scandi w wydaniu duńskim. Jeśli szukasz czegoś romantycznego, wybierz drewniane meble stylizowane, ozdobione efektowną przecierką - taki model perfekcyjnie wpisze się w nastrojowe stylizacje shabby chic. Zwróć uwagę, że projektanci coraz chętniej stawiają na białe lub czarne fronty (zazwyczaj matowe) i blaty w kolorze naturalnego drewna. To bardzo ciekawe zestawienie, które przełamie monotonię i przyjemnie ociepli wnętrze. Nad drewnianymi blatami doskonale wyglądają jasne połyskliwe płytki z wyraźnie zaznaczonymi fugami. Tego rodzaju wykończenie doda przestrzeni lekkości i eleganckiego rysu.
Jak zaaranżować drewnianą klasyczną kuchnię?
Drewniane fronty i widocznym rysunku słojów to nieśmiertelna klasyka - doskonale sprawdzają się w tradycyjnych, przytulnych kuchniach. Tylko od Ciebie zależy jaki odcień drewna wybierzesz. Do niewielkich kuchni łaknących światła, wskazany jest jasny buk, sosna, brzoza czy olcha, z kolei okazałe kuchenne wnętrza z wiktoriańską lub kolonialną duszą polubią ciemny dąb, odcienie kasztanowe czy mahoń. Pamiętaj jednocześnie, że niemal każdy rodzaj drewna może być bejcowany na dowolny kolor. Jest więc realne, że meble wykonane z solidnego, egzotycznego drewna merbau, będą miały odcień orzecha lub czereśni. Dzięki temu w Twojej kuchni zamieszka zabudowa o wymarzonej barwie, a Ty będziesz mieć pewność, że drewno jest doskonałej jakości. Oprócz drewna egzotycznego, w kuchni świetnie sprawdzą się liściaste „rodzime” gatunki, takie jak dąb czy buk. Pamiętaj, że drewno pod wpływem dużych zmian wilgotności może pękać i się wypaczać, dlatego warto zainwestować w najlepsze materiały. Klasyczna drewniana zabudowa pięknie prezentuje się w towarzystwie dużych, eleganckich kafli lub granitowych i marmurowych wykończeń. Oprócz tego, warto pokusić się mosiężne lub miedziane uchwyty oraz dyskretną, stylową armaturę.
Jak zaaranżować kuchnię w drewnie w wydaniu nowoczesnym?
W nowoczesnych kuchniach drewno jest równie mile widziane. Często zestawia się je z monochromatycznymi frontami mebli o wyraźnym połysku oraz metalowymi elementami. Dzięki takiej nieco eklektycznej kompozycji, wnętrze prezentuje się świeżo i minimalistycznie, ale nie surowo. Bardzo ciekawym rozwiązaniem często stosowanym w nowoczesnych kuchniach, są grube, drewniane panele ścienne. Tak jest! Choć erę boazerii mamy już za sobą, drewno w nowej, odmienionej wersji ponownie zagląda na kuchenne ściany! Elementy zabezpieczone zaraz po produkcji są nie tylko świetną ozdobą, ale i trwałym wykończeniem nad kuchennym blatem. Jeśli fronty mebli wykonane są z akrylu czy aluminium, warto wprowadzić do kuchni dodatkowe akcenty wykonane z drewna. Drewniany może być także barek oddzielający aneks od części dziennej oraz różne, nieco mniejsze elementy wystroju - deski do krojenia, stojak na noże czy półeczki na przyprawy.
A może drewno w kuchni w wersji industrialnej?
Surowe, stare drewno pełne spękań i sęków wspaniale odnajduje się w przestrzeniach industrialnych. Pofabryczna estetyka kocha bowiem wszystko, co niedoskonałe, szorstkie, nadgryzione zębem czasu. W takich kuchniach warto postawić na drewniane ławy i stół warsztatowy o wyraźnym rysunku słojów - najlepiej, aby meble miały jasny, słomkowy odcień. Oprócz tego, możesz śmiało zdecydować się na solidne drewniane blaty oraz obrotowe stołki o drewnianych siedziskach i żeliwnych podstawach. Nic nie stoi także na przeszkodzie aby drewno było łączone z innymi materiałami, takimi jak chłodny metal, aluminium czy miedź. Jeśli marzy Ci się oryginalne wykończenie ścian - koniecznie postaw na ceglane płytki. Obojętnie czy będą miały kremowy czy klasyczny, rudy odcień - drewno pokocha obie te wersje! Na podłodze z kolei, warto położyć deski o zdecydowanym odcieniu. Pamiętaj, że ciemna drewniana podłoga w połączeniu z jasnymi ścianami, pozwoli uzyskać złudzenie wyższego i większego wnętrza. Jeśli w mieszkaniu znajdują się niezabudowane rury, wsporniki, części instalacji elektrycznej lub wentylacji, warto je wyeksponować. Oprócz tego, w kuchni industrialnej śmiało graj drewnianymi dodatkami - mile widziane będą skrzynki na owoce, misy i naczynia.
Jak zaaranżować drewnianą kuchnię z sielską nutą?
Kuchnia rodem z malowniczego Zakopanego? Dlaczego nie! Góralskie aranżacje to przede wszystkim meble wykonane z solidnego, wysokojakościowego drewna. Surowcem najczęściej wykorzystywanym przez podhalańskich cieślów są dąb, świerk albo wiąz. Kuchnia zaaranżowana na góralską modłę pokocha zarówno oryginalne, leciwe sprzęty, jak i nowe, stylizowane meble zaprojektowane na wymiar. Zwolennicy pierwszego rozwiązania powinni zadbać o charakterystyczny, góralski kredens zdobiony ażurowymi motywami i wklęsłym rytem. Mile widziany będzie także ciężki, surowy stół, w towarzystwie prostych ławek lub tzw. zydli, czyli krzeseł o nogach lekko skierowanych na zewnątrz. Oprócz tego, kuchnia w stylu góralskim powinna być pełna stylowych, regionalnych dodatków – warto zadbać o ozdobne ciupagi, drewniane łyżki, baranie skóry czy haftowane zazdrostki i bieżniki. Drewno to również ulubiony materiał sielskich kuchni rustykalnych. Tutaj, oprócz mebli o drewnianych frontach, powinny znaleźć się charakterystyczne belki sufitowe oraz oryginalna stolarka okienna i drzwiowa. Drewniane elementy będą świetnie współgrać zarówno kamienną posadzką, jak i wiklinowymi dodatkami czy tekstyliami z lnu lub bawełny.
Modna kuchnia z nutą vintage - jakie drewno pokocha?
Drewniane meble kuchenne w stylu vintage zazwyczaj mogą się pochwalić łagodnymi, zaokrąglonymi krawędziami. Komplety kuchenne najbardziej „na czasie”, to te, których fronty lakieruje się na wysoki połysk. Oprócz tego, drewnianą zabudowę powinien charakteryzować specyficzny „cieniowany” rysunek drewna. Barwa drewnianych frontów? Najpiękniej będą prezentowały się te o ciepłym miodowym odcieniu bądź eleganckie, w kolorze dojrzałego orzecha. Bardzo istotne jest, aby w kuchni zaaranżowanej w duchu vintage rozgościł się prosty stół o nogach rozszerzających się do zewnątrz oraz charakterystyczne drewniane krzesła o opływowych kształtach. Pamiętaj, że drewno ogrywa najważniejszą rolę w kuchni w stylu vintage, jednak warto umiejętnie łączyć je z innymi elementami, takimi jak stal, plastik czy emalia.
Drewno w kuchni eklektycznej - jak je wyeksponować?
Ostatnio coraz bardziej popularne stają się finezyjne kuchnie eklektyczne. Nic w tym jednak dziwnego! To konwencje świeże, nietuzinkowe i zaskakujące, które z rozmaitych, na pierwszy rzut oka niepasujących do siebie elementów, tworzą zgraną, harmonijną całość. Choć kuchnie eklektyczne chętnie wychodzą poza utarte reguły i schematy, warto stawiać w nich na motyw przewodni, bądź element, który będzie punktem dominującym w stylizacji. Nietrudno zgadnąć, że w rzeczoną rolę pierwszoplanową, z przyjemnością wciela się drewno. Warto zatem wykorzystać urok wiszącej szafki w stylu art-deco i dopasować do niej kolor klepek podłogowych oraz prosty, drewniany stół. Stylizację można uzupełnić szeregiem industrialnych szafek, minimalistycznymi płytkami i designerskim okapem. I choć w kuchni zamieszkają rozmaite style, eleganckie drewno o głębokim, wyrazistym odcieniu, wciąż najbardziej będzie rzucało się w oczy! Podobnie możesz postąpić z intarsjowanym bufetem w stylu retro - jeśli połączysz go z jasnymi, prostymi szafkami, stworzysz wnętrze ciekawe i nieoczywiste, a drewniany mebel zyska zupełnie nowy, intrygujący charakter.
Czarując w kuchennych wnętrzach drewnianymi elementami, możesz mieć pewność, że ich solidność i uniwersalność będzie trwać przez kolejne dziesięciolecia i o jeden dzień dłużej! Najlepszym przykładem na ponadczasowość drewna jest fakt, że jedne z najstarszych rzeźbionych dekoracji liczą sobie niemal sześć tysięcy lat! W obliczu trendów, które zmieniają się jak w kalejdoskopie, aranżacje z drewnem w roli głównej zdają się być wieczne. I to chyba w tym tkwi ich nieoparty urok!