Jak urządzić funkcjonalnie mały pokój dziecka? Porady i zdjęcia
„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” - to słowa polskiego słynnego pedagoga i publicysty, Janusza Korczaka. Rzeczywiście, radość dzieci jest piękna, czysta i zaraźliwa. Być może dlatego, że zazwyczaj wynika z małych rzeczy, których my, dorośli, często już nie dostrzegamy - pierwszego śniegu za oknem, jesiennych kasztanów, łaszenia ukochanego zwierzaka. Aby zatem rozweselać maluchy, nie trzeba wcale wiele - wystarczy stworzyć wokół nich przestrzeń funkcjonalną, piękną i inspirującą, aby mogły czuć się w niej bezpiecznie, cieszyć wygodą i prawidłowo rozwijać.
Nawet niewielki pokój dziecka potrafi zachwycać komfortową i ergonomiczną aranżacją. Wystarczy odpowiedni dobór barw i materiałów, pojemne, ale zgrabne mebelki i kilka pomysłowych trików, umożliwiających pełne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Jeśli chcesz bliżej przyjrzeć się sprawdzonym sposobom na kameralny, ale wygodny pokój malucha, zapraszamy do lektury poniższych akapitów.
Jakie kolory i materiały zastosować w niewielkim pokoju dziecięcym?
Nie jest tajemnicą, że niewielkie wnętrza uwielbiają jasną paletę barw. Rozbielone tony skutecznie powiększają przestrzeń optycznie, dodają jej lekkości i doskonale rozpraszają światło. W kameralnym pokoju dziecka zastosuj zatem czystą, ponadczasową biel i dodaj do niej pastelowe odcienie - pudrowy róż, subtelny błękit czy modną szarość. Pamiętaj, że ściany nie muszą wcale być gładkie! Mogą pojawić się na nich monochromatyczne, grube pasy czy duże, figlarne kropki. Jeśli prążki będą miały układ pionowy, sprawią, że wnętrze wyda się wizualnie wyższe, z kolei paski poziome, optycznie poszerzą przestrzeń. Grochy spodobają się wszystkim tym, którzy lubią radosne stylizacje z przymróżeniem oka. Pamiętaj jednak, aby w małym pokoju nie stosować krzykliwej nakrapianki na każdej ze ścian. Podobnie jak w przypadku pasów, najlepiej sprawdzi się monochromatyczny kolaż, którym warto okrasić tylko jedną ścianę, np. tę nad łóżeczkiem. Niektórzy uważają, że jasne kolory wnoszą do wnętrz nieprzyjazny chłód, warto zatem dopieścić pokój dziecka ciepłymi, mięsistymi materiałami. Na podłodze niech zamieszka włochaty dywan typu shaggy, na fotelu miękkie wełniane poduchy, a w oknach, na łóżeczku, rozgości się piękna, materiałowa girlanda. Gwarantujemy, że pokoik z miejsca zamieni się w malowniczą oazę przytulności!
Jakie oświetlenie zastosować w pokoju dziecka?
Podpowiadamy: najlepiej wieloźródłowe! Po pierwsze, wiele źródeł światła powiększy niewielką przestrzeń wizualnie, po drugie sprawi, że pokój będzie bardziej funkcjonalny i o niebo przytulniejszy. Światło górne delikatnie i równomiernie oświetli pokój, z kolei boczne, pomogą w rozmaitych czynnościach, takich jak przewijanie, karmienie czy pielęgnacja. Warto postawić także na nastrojowe świetlne dodatki: kolorowe kinkiety ścienne, barwne lampki stojące o fantazyjnych kształtach, czy urokliwe sznury cotton-balls’ów. Pamiętaj, że oświetlenie należy starannie dopasować do wieku malucha - niemowlę potrzebuje zupełnie innego światła niż 2-3 latek czy rezolutny przedszkolak. W pokoiku malutkiego dziecka skup się na subtelnym oświetleniu wieloźródłowym, z kolei w królestwie starszaka, zwróć szczególną uwagę na światło boczne, które będzie towarzyszyło mu w kreatywnych zabawach, a kolejno, w nauce.
Jakie mebelki sprawdzą się w niewielkim pokoju dziecięcym?
Kameralna przestrzeń polubi małe, zgrabne, ale pojemne meble. Stąd warto zainwestować w smukłe komody i szyfoniery o pakownych szufladach, zamykane szafki wiszące z niezliczoną ilością półek i zakamarków czy długie i wąskie regały na zabawki. W bardzo małym pokoju, możesz pokusić się o meble zamówione na wymiar - dzięki temu przestrzeń zostanie wykorzystana co do centymetra! Pamiętaj również, że designerzy z lubością projektują sprzęty w wersji „mini” - niewielkie stoliczki, krzesełka i ławeczki, z myślą o najmłodszych użytkownikach. Wybierając meble do małego pokoju dziecięcego, bliżej przyjrzyj się tym, które mają dodatkową funkcję przechowywania, np. otwierane pufy czy rozkładane fotele i sofy. Oprócz tego, możesz zainwestować w gadżety wiszące - wieszaki i organizery, które bywają szalenie ozdobne, a skutecznie „odciążą” blaty mebli.
Gdzie postawić łóżeczko dziecięce?
Łóżeczko to najważniejszy mebel w pokoju malucha. To tam dziecko odpoczywa, śni i nabiera sił, co jest niezwykle istotne w jego prawidłowym rozwoju i funkcjonowaniu. Warto zatem podporządkować ustawieniu łóżeczka pozostałą aranżację wnętrza. Mebelek najlepiej postawić w narożniku pokoju, na ścianie przeciwległej do okna. Specjaliści nie zalecają umieszczania łóżeczka pod samym oknem lub w jego pobliżu. Po pierwsze, jest to miejsce, w którym mogą pojawiać się przeciągi, po drugie, bardzo często znajduje się tam grzejnik. W okresie zimowym, grzejnik mocno wysusza powietrze, co może mieć zły wpływ na delikatną skórę oraz śluzówkę nosa dziecka. Łóżeczko najlepiej „ukryć” pomiędzy dwoma meblami, np. szafą i przewijakiem, czy wstawić w róg pokoju. Dzięki temu uda Ci się stworzyć uroczą i przytulną aranżację, nawet w bardzo kameralnym wnętrzu.
Gdzie postawić przewijak w małym pokoju dziecięcym?
Przewijak to „magiczny” mebel, o którym w ogóle nie myślimy, przed pojawieniem się dziecka, jednak momencie narodzin malucha, waga przewijaka urasta do najwyższej rangi! Dzięki niemu można szybko i bezproblemowo przewinąć dziecko, zadbać o jego higienę i bezpieczeństwo. W niewielkich wnętrzach najlepiej sprawdzają się przewijaki w formie komody. Meble, oprócz wygodnego blatu, wyposażone są w szuflady i schowki, idealne do przechowywania środków do pielęgnacji, pieluszek czy czystych ubranek. Dzięki nim, można znacząco zaoszczędzić miejsce i szybko uporządkować przestrzeń wokół przewijaka. Aranżując niewielki pokoik dziecka zadbaj o łatwy dostęp do przewijaka i o to, aby wokół mebla było wystarczająco dużo miejsca do wykonywania podstawowych czynności toaletowych. Jeżeli pokój jest bardzo kameralny i brak w nim miejsca na przewijak, zainwestuj w specjalną nakładkę na łóżeczko. Nie martw się, taki model ma podwyższone boki, wyprofilowany kształt i jest wyposażony w specjalne mocowania, zapewniające dziecku maksimum bezpieczeństwa. Standardowo nakładka na łóżeczko jest dostępna są w dwóch wymiarach: 70 x 50 cm lub 80 x 50 cm.
Jak zaaranżować niewielki pokój starszaka?
Wraz z rozwojem dziecka wszystko się zmienia. Maluch zaczyna mieć inne potrzeby, budzą się w nim nowe pasje i zainteresowania. W pokoju przedszkolaka postaw zatem na sprytne meble modułowe, które w pełni dostosują się do wielkości i kształtu wnętrza. Do wyboru pozostają komplety modułów o rozmaitych kolorach i frontach, dzięki czemu aranżacja pokoju będzie nie tylko funkcjonalna, ale i nietuzinkowa! Doskonałym pomysłem jest także wygodne łóżko piętrowe. Nowoczesne, solidne konstrukcje są zaprojektowane w zgodzie z prawami ergonomii i potrafią pełnić wiele funkcji. Nagle okazuje się, że dziecięce łóżko potrafi być biurkiem, schowkiem i regałem jednocześnie. Nie da się ukryć, że spanie "na wysokości", to dla dziecka czysta frajda, a dla niewielkiego wnętrza, pomysłowa oszczędność miejsca!
Pokój dziecka to zaczarowana kraina, pełna ciepła, urokliwych dodatków i radosnych barw. Wbrew pozorom, wielkość metrażu wcale nie odgrywa tu znaczącej roli! Najważniejsze jest, aby królestwo maluszka było przytulną, jasną i przede wszystkim bezpieczną przystanią. Wówczas możesz być pewien, że Twoje dziecko będzie naprawdę szczęśliwe!