Jak urządzić funkcjonalną kuchnię z wyspą otwartą na salon?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką HALUPCZOK.
Kuchnia bardzo często zwana jest „sercem domu”. Mieszają się w niej przyjemne zapachy i tworzą miłe wspomnienia. To tutaj stawiamy pierwsze kroki kulinarne, pijemy wino z przyjaciółmi do rana, jemy pyszne kolacje z najbliższymi. Wszystkie przyjęcia zaczynają i kończą się w kuchni! To szczególne miejsce na mapie domu może stać się jeszcze lepsze, jeśli otworzymy je na salon.
A co gdyby połączyć reprezentacyjną przestrzeń salonu z elegancką kuchnią? Otwarte przestrzenie coraz częściej pojawiają się w aranżacyjnej rzeczywistości. Można powiedzieć, że królują wśród najgorętszych trendów ostatnich miesięcy. W tym artykule podpowiemy, razem z producentem Halupczok Kuchnie i Wnętrza, jak najlepiej urządzić kuchnię w salonie. Wyspa kuchenna to niezbędny element takiej stylizacji!
Wyspa kuchenna pełna funkcjonalności
Wyspa kuchenna to świetny pomysł na zorganizowanie większej powierzchni. W kuchni otwartej na salon jest wręcz konieczna, bo oddziela strefę kulinarną od wypoczynkowej. Designerska wyspa może być majstersztykiem – świetnie wyglądać, a jednocześnie być szalenie funkcjonalna. Dzięki niej możemy stworzyć spójną całość, a nawet więcej – wykorzystać ją w roli dekoracji, ciekawej przestrzeni dodającej stylizacji salonu nieco sznytu.
Wyspa kuchenna jest wyjątkowo praktyczna. Dobry projekt z łatwością dopasuje się do indywidualnych potrzeb domowników. Jedną z ciekawszych propozycji jest wykorzystanie jej jako dużego blatu roboczego, przy którym może pracować nawet kilka osób. Bardzo często służy wtedy jako dodatkowa przestrzeń do przechowywania. Pojemna szafka lub szuflady pomieszczą dodatkowe akcesoria do gotowania. Nowatorskim podejściem kreacyjnym jest umiejscowienie na wyspie zlewozmywaka, płyty grzewczej lub piekarnika. Dzięki temu zyskamy w kuchni nieco więcej miejsca przy ścianach. To dobre rozwiązanie jeśli nie mamy zbyt wielkiego metrażu do wykorzystania. W przypadku gdy zdecydujemy się na płytę grzewczą nie musimy obawiać się brzydkiego okapu straszącego gości i domowników. Standardem stają się pochłaniacze zapachów wyglądające jak designerskie lampy, albo koncepcje subtelnie schowane w blacie. Coraz częściej wyspa staje się miejscem wielofunkcyjnym, w którym tętni życie. Wystarczy podzielić jej powierzchnię na trzy części o różnych wysokościach blatów dla podkreślenia stref, a nawet wykorzystać różne materiały w konstrukcji. Możemy wtedy zdecydować się na barek, przy którym można usiąść i wypić kawę, blat roboczy i jadalniany okraszony wysokimi krzesłami. Znakomitym przykładem takiego rozwiązania jest kuchnia Lucca Vetro, która zachwyca nowatorskim podejściem. Blaty z naturalnego drewna podkreślają czystą biel frontów. Wyspa kuchenna tej serii wyróżnia się subtelnością i praktycznością.
Dekoracyjny punkt na mapie mieszkania
Wyspa kuchenna to nie tylko strefy gotowania, jedzenia czy zmywania. To także mnogość kształtów, materiałów i rozwiązań niekoniecznie związanych z kuchennym życiem. W przestrzeni otwartej na salon możemy stworzyć świetne miejsce na urządzenie stylowej kreacji aranżacyjnej. I tak do wyboru mamy zielone ściany z ziół czy podświetlane półki, idealne na książki, w różnych odsłonach stylizacyjnych. Domowy ogródek z ziołami stanowi jedną z ciekawszych dekoracji kuchni. Uwielbiamy zapach kolendry i bazylii. Świeże przyprawy dodają potrawom niezwykłego smaku i aromatu, dlatego warto je mieć zawsze pod ręką. Wyspę kuchenną oddzielającą metraż znakomicie podkreślą zielone ozdobniki. Czy zieleń liści nie wygląda pięknie w zestawieniu drewnianych blatów lub białych frontów mebli? Gdy dodamy do tego stos efektownie wyglądających książek położonych na półkach wyspy kuchennej, z łatwością zatrzemy granicę między kuchnią, a salonem. Znakomitym przykładem wyspy kuchennej w nowoczesnej odsłonie jest Stafford od Halupczok Kuchnie i Wnętrza. Prócz wyżej wymienionych elementów zawiera jeszcze dodatkowe półki na wino i subtelną szafkę.
Wyspa kuchenna – dlaczego warto?
Efektowna wyspa kuchenna jest obiektem westchnień i marzeń wielu osób. Przygotowywanie posiłków w asyście ulubionego serialu lub bliskich i przyjaciół staje się prawdziwą przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Szczególnie gdy jest wygodnym punktem kulinarnych eksperymentów. Za sprawą funkcjonalnego trójkąta roboczego szybciej wykonamy potrzebne ruchy do wykonania konkretnej czynności. Pod ręką mamy garnki, blisko blat, zlewozmywak i piekarnik. Wystarczy się obrócić, aby sięgnąć tam gdzie chcemy. Ważnym aspektem i ogromną zaletą jest otwarta przestrzeń. Dzięki wyspie kuchennej i połączeniu kuchni z salonem możemy nie tylko więcej czasu spędzać razem, ale i podglądać co porabiają nasze pociechy. Dużo łatwiej wciągniemy gości i rodzinę w rozmowę albo wspólne gotowanie.
Pamiętajmy też o elastyczności kreacyjnej. Piękna wyspa kuchenna może być prawdziwą dekoracją wnętrza. Stworzona z dowolnych materiałów, takie jak szkło, kamień, drewno, konglomerat, a także takich, które z meblarstwem zupełnie się nie kojarzą, np. z naturalnego łupka, świetnie uzupełnią stylizację salonu. Nieograniczone możliwości tworzenia nietypowych kształtów wyspy kuchennej sprawiają, że każda jest wyjątkowa.
Ergonomiczna, designerska, funkcjonalna – oto główne atuty wyspy kuchennej. Ozdobne fronty oraz blaty, efekty świetlne, sprytne zakamarki i maksymalne wykorzystanie metrażu świadczą o jej ogromnej sile aranżacyjnej. Jeśli posiadamy salon połączony z kuchnią koniecznie sięgnijmy po rozwiązanie podnoszące komfort oraz estetykę mieszkania.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką HALUPCZOK.