Kolorowy czy stonowany? Jak dziecięcy pokoik ma pobudzać kreatywność?
W życiu prawie każdego malucha przychodzi taki moment, że z łóżeczka w kąciku sypialni rodziców przeniesie się do swojego własnego pokoju. Urządzenie przestrzeni dla dziecka okazuje się nie lada wyzwaniem jeśli pod uwagę weźmiemy nie tylko aspekty komfortu i wygody, ale także wpływu kolorów na rozwój oraz kreatywność rosnącego dziecka.
Pokój małej księżniczki albo małego superbohatera będzie miejscem relaksu, zabawy, a z czasem też prywatnym królestwem. Warto zaplanować jego aranżację tak, aby maluch czuł się swobodnie i z łatwością mógł sięgnąć po zabawki czy książeczki. Bez względu na wielkość pokoju postarajmy się wydzielić funkcjonalne strefy – do dziennych aktywności oraz nocnego odpoczynku. Możemy wyróżnić je np. innymi kolorami lub wzorami ścian czy dekoracji. Jakie kolory wybrać, aby urządzić pokoik stylowy, pełen interesujących akcesoriów, pobudzający ciekawość naszej pociechy?
Jak urządzić kolorowy pokój dla dziecka?
Kiedy pomyślimy o kreatywności na myśl przyjdzie nam wielość kolorów, mocne barwy i jaskrawe odcienie. W pokoju dziecka wyraziste ściany czy tkaniny sprawdzą się doskonale, ale zastosowane z wyczuciem i umiarem. Doskonale wyglądać będzie kolorowa fototapeta na jednej ze ścian, soczysty żółty fotel w szarym wnętrzu czy intensywny dywanik. Zbyt duża ilość barw może wprowadzić nie tylko niepotrzebny chaos do wnętrza, ale także przytłaczać je i tym samym źle wpływać na samopoczucie dziecka. Pamiętajmy, że przestrzeń malucha powinna być przyjazna oraz zachęcać do zabawy i aktywności.
Pastelowe love? Czemu nie!
Dużo lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie spokojnej, stonowanej bazy i uzupełnienie jej ciekawymi elementami w bardziej nasyconych kolorach. Dzięki temu odcienie te będą bardziej zauważalne, dzięki czemu przyciągną wzrok malucha i zachęcą go do działania. Idealnym przykładem takiego rozwiązania może być asymetryczna lub trójwymiarowa dekoracja na ścianie w wyróżniającym się kolorze, pompony z tiulu nad łóżkiem czy zabawki w różnych barwach ustawione na półce na tle białej ściany. Do pobudzania kreatywności dziecka poprzez kolory warto wykorzystać świecące lampiony, poduszki czy plakaty.
Jak wprowadzić kreatywność do wnętrza?
Pamiętajmy, że nasza pociecha to mały obserwator i odkrywca, dlatego też w jej pokoiku obok ciekawych kolorów powinny znaleźć się równie atrakcyjne wzory czy faktury. Papierowe motywy przymocowane do ściany lub dekoracje w kształcie figur geometrycznych, dywan w zygzaki, tapeta w kropki czy gwiazdki – to wszystko będzie pobudzać malucha do odkrywania nowych obrazów i wykształcać jego perspektywę patrzenia i poznawania. W połączeniu z materiałowymi oraz drewnianymi zabawkami w różnych kształtach stworzą miejsce kreatywnych zabaw oraz rozwoju. Dodatkowo dekoracje i dodatki w stonowanych kolorach nawet w większej ilości nie „gryzą się” ze sobą i nie sprawiają wrażenia zagracenia przestrzeni. Wręcz przeciwnie! Tworzą przytulną atmosferę, a dziecko w każdym kąciku znajdzie okazję do zabawy oraz nauki.
Pokój naszego malucha to przede wszystkim jego miejsce, oaza odpoczynku oraz kraina zabaw. Dziecko powinno czuć się w swoim królestwie swobodnie i komfortowo. Bez względu na wielkość pokoju wprowadźmy do niego przytulne dodatki oraz ciekawe dekoracje, które nie tylko ozdobią wnętrze, ale także zachęcą malucha do kreatywnych zabaw i pobudzą jego ciekawość.