Jak oczyścić powietrze w domu? Zobacz innowacyjną farbę, która to potrafi
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Magnat Magia Szlachetnych Barw.
W pomieszczeniach spędzamy większość naszego życia. Zamknięci w czterech ścianach pracujemy, uczymy się, śpimy, jemy i odpoczywamy. Jednak długie przebywanie w budynku może być dla nas niebezpieczne. Po kilku godzinach możemy odczuwać zmęczenie, rozdrażnienie, bóle głowy lub oczu. Są to objawy syndromu chorego budynku.
Czym jest syndrom chorego budynku?
Syndrom chorego budynku to zespół dolegliwości, które pojawiają się w związku z częstym i długotrwałym przebywaniem w pomieszczeniach zamkniętych. W szczególności dotyczy to budynków mieszkalnych oraz miejsc pracy, np. biura czy hali produkcyjnej. Kilkugodzinny pobyt w tego typu budynku skutkuje m.in. bólem głowy, mdłościami, podrażnieniem dróg oddechowych i oczu, suchym kaszlem, zmęczeniem, problemem z koncentracją. Wymienione dolegliwości są skutkiem wpływu użytych do budowy materiałów. Mogą one wydzielać szkodliwe dla zdrowia człowieka związki chemiczne, tzw. lotne związki organiczne. Wśród nich wyjątkowo niebezpieczny dla zdrowia jest formaldehyd. Znajduje się on w składzie płyt wiórowych, materiałów budowlanych, meblach, panelach podłogowych, dywanach, wykładzinach czy materiałach izolacyjnych. Uwalniany jest w trakcie codziennego użytkowania i ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie.
Ponadto, ogromny wpływ na pojawianie się uporczywych dolegliwości ma nieodpowiednia wentylacja pomieszczenia. Niedostosowane do obiektu wentylatory nie usuwają formaldehydu z powietrza, przez co dostaje się on do naszych dróg oddechowych, powodując różne choroby i alergie. Badania nad syndromem chorego budynku zaczęto prowadzić już w latach 70. XX wieku. W roku 1983 Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała raport, w którym potwierdziła, że w około 30% nowo powstających budynków panuje niekorzystny dla człowieka mikroklimat. Oszacowano, że wśród osób przebywających w tego typu obiektach nawet 30% może doświadczać objawów chorobowych.
W jaki sposób rozwiązać problem syndromu chorego budynku?
Problem syndromu chorego budynku można zniwelować przede wszystkim poprzez wietrzenie pomieszczeń i instalację dobrej jakości systemu wentylacyjnego. Wentylacja odpowiednio dopasowana do rodzaju budynku i ilości przebywających w nim osób dostarczy optymalną dawkę czystego i świeżego powietrza. Należy pamiętać również o jej regularnej konserwacji, dzięki czemu system będzie właściwie spełniał swoją funkcję. Ponadto, wiele zależy od materiałów użytych do budowy i wykończenia domu. Jeśli są wyprodukowane ze szkodliwych substancji, należy je zastąpić tymi ekologicznymi i zdrowymi dla człowieka. Wymiana mebli, podłogi czy ocieplenia korzystnie wpłynie na mikroklimat budynku. Znaczną różnicę odczujemy także przemalowując ściany farbą o właściwościach niwelujących negatywny wpływ substancji szkodliwych, występujących często w powietrzu.
Farba niwelująca formaldehyd w powietrzu
Farby ekologiczne cieszą się dużą popularnością. Są bezpieczne dla człowieka i nie zawierają w swoim składzie substancji toksycznych. Od niedawna istnieje na rynku produkt, który daje użytkownikom jeszcze większe możliwości. To farba MAGNAT SYPIALNIA POKÓJ DZIECKA ANTY FORMALDEHYD FORMUŁA, która dzięki unikatowej technologii oczyszcza powietrze ze szkodliwego formaldehydu. Wyłapuje ona z powietrza toksyczny formaldehyd i następnie zamienia go w niewidzialne cząsteczki pary wodnej. Jest produktem hipoalergicznym – całkowicie bezpiecznym dla dzieci i alergików. Można ją stosować we wszystkich pomieszczeniach, w których chcemy poprawić jakość powietrza: w sypialniach, pokojach dziecięcych, salonach, kuchniach, korytarzach oraz powierzchniach biurowych. Jej zastosowanie zapobiega wystąpieniu syndromu chorego budynku.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Magnat Magia Szlachetnych Barw.