Ogród po zimie – 5 sposobów na wiosenne porządki
Zanim wiosna na dobre rozgości się za oknem wszystkich ogrodników oraz właścicieli domków jednorodzinnych czeka przygotowanie działki. Choć zadanie to może wydawać się nieprzyjemne lub żmudne to wystarczy dobry plan i organizacja, aby zamieniło się w relaksujący czas spędzony na świeżym powietrzu.
Wiosenne porządki możemy zacząć od końcówki marca lub początku kwietnia. Będziemy mieć wtedy większą pewność, że mroźne i chłodne dni już za nami, więc nasza praca nie zostanie zniweczona przez kaprysy pogody. Ogród po zimie wymaga przede wszystkim porządnego przeglądu, posprzątania oraz pierwszych działań z roślinami.
Od czego zacząć porządki w ogrodzie?
Na początek obejdźmy cały teren, przyjrzymy się poszczególnym elementom i sprawdźmy ich stan. Przygotujmy narzędzia i przybory, wyczyśćmy je, usuńmy rdzę. Jeśli w naszym ogrodzie znajdują się ozdoby lub mała architektura to idealny czas, aby wyciągnąć je z garażu lub piwnicy, oczyścić, odświeżyć i rozstawić na działce. Gdy wszystkie narzędzia są gotowe do pracy zajmijmy się porządkowaniem terenu. Na początek grabimy dokładnie trawę, usuwamy okrycia i osłony roślin oraz krzewów i drzewek.
Po takim przygotowaniu możemy przystąpić do sprawdzenia stanu roślin. Usuńmy suche gałązki, liście czy resztki ptasich gniazd. Krzewy możemy dokładnie spłukać wodą z węża ogrodowego, co służy nie tylko oczyszczeniu, ale też odżywieniu krzewów. Przyjrzymy się wszelkim większym drzewom, sprawdźmy stan gałęzi i wyeliminujmy te połamane lub uszkodzone. To także czas na przycięcie roślin wieloletnich oraz ich rozsadzenie. Tam, gdzie nie ma roślin ziemię warto przekopać i wzmocnić środkami odżywczymi. Może to być dobrej jakości mieszanka obornika, kompostu, piasku, ziemi ogrodowej oraz kory.
Trawnik kosimy, aby trawa odżyła i zaczęła świeżo rosnąć. Warto także wzmocnić go nawozem organicznym. Pierwsze nawożenie wykonujemy w kwietniu podczas wiosennych porządków w ogrodzie. Następnie możemy powtórzyć ten zabieg 2-3 razy w danym sezonie. Co 2 lata dobrze jest przeprowadzić na działce napowietrzanie. Dzięki niemu woda, powietrze i składniki odżywcze docierają do korzeni roślin, dodając im siły i wspomagając wzrost. Zaczynając od pierwszego koszenia aż przez całe lato trawnik regularnie podlewamy.
Wiosna to czas na zadbanie o to, aby kwiaty i krzewy zakwitły latem. Dlatego powinniśmy przygotować grunt, przekopać, odżywić, przeflancować kwiaty wieloletnie i zasadzić jednoroczne. Możemy wysiać prosto do gruntu bardziej wytrzymałe kwiaty. Zaplanujmy też wysadzenie drzew lub krzewów owocowych. Koniec marca to dobry czas na sadzenie róż.
Dopełnieniem porządków oraz przygotowaniem ogrodu w pełni na letnie odpoczywanie jest sprawdzenie mebli oraz obiektów małej architektury. Umyjmy krzesełka i stół, zobaczmy czy ich stan pozwala używać je w nadchodzącym sezonie. Drewniane elementy warto odświeżyć oraz pokryć impregnatem lub lakierem. Być może potrzebujemy wymiany lub dokupienia dodatkowych akcesoriów, zaplanujmy zatem wizytę w sklepie ogrodowym.
Przygotowanie ogrodu na lato zaczyna się już wiosną. Nie zwlekajmy z porządkami i sprawdzeniem stanu naszych rabatek, roślin oraz ogrodowych sprzętów. Latem będziemy chcieli jedynie odpoczywać i korzystać z dobrodziejstw ogrodu, a nie zajmować się jego sprzątaniem.