Jakie czynniki wziąć pod uwagę wybierając zlew do kuchni? Poradnik
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Castorama.
Czy przyszedł już kres zlewozmywaków, skoro zmywarki coraz częściej zastępują naszą pracę i gwarantują lśniące naczynia? Oczywiście, że nie! Zlew pełni w kuchni wiele istotnych funkcji – wykorzystujemy go nie tylko do mycia talerzy i szklanek, lecz także jako podręczny durszlak lub sitko. Usuwamy w nim brud z owoców i warzyw czy nawet zmiatamy drobne okruchy. To, że jest obowiązkowym elementem aranżacji wie każdy, ale jaki zlew wybrać, gdy na rynku oferty pękają w szwach od możliwości?
Jakie czynniki wziąć pod uwagę, stojąc przez zakupowym dylematem? Dziś, przyjrzymy się materiałom, z którego wykonane są kuchenne komory, przeanalizujemy dostępne kolory i kształty, a także sprawdzimy jak strefę zmywania uczynić jeszcze bardziej praktyczną, wyposażając ją w stylowe odsączarki, deski do krojenia czy koszyki. W analizie najlepszych rozwiązań pomoże nam Castorama – sklep pełen wnętrzarskich inspiracji.
Zlew ceramiczny, a może granitowy?
Materiał jest kluczowym parametrem, bo jak wiadomo strefa zmywania to część placu boju, gdzie siekamy i kroimy soczyste pomidory czy obrabiamy świeże mięso i ryby, w międzyczasie operując masywnymi paterami i rondlami, które mogą uszkodzić zlewozmywakową nawierzchnię. Na rynku dostępnych jest wiele możliwości, począwszy od lekkich zlewozmywaków emaliowanych po modele granitowe, kompozytowe, stalowe. W ofercie Castorama znajdziemy także nowoczesne ceramiczne lub wykonane z hartowanego szkła zlewozmywaki marki Cooke&Lewis. Największą odpornością wyróżniają się zlewy granitowe – nie straszne im upadki cięższych przedmiotów oraz gorąca temperatura patelni, podobnie jest z rozwiązaniami ceramicznymi, które łatwo się czyści i będą służyły nam w kuchni przez długie lata. Najtańszą opcją są zlewozmywaki z emaliowanej stali – nie widać na nich zacieków, jednak z upływem czasu powłoka może matowieć. Kwestie materiału opierajmy na kryterium eksploatacji – im częściej korzystamy ze zlewu, tym bardziej trwałą materię wybierzmy.
Jak dobrać kształt, wielkość i kolor zlewu?
Po technicznych aspektach, pora na design. Obecnie producenci prześcigają się w oferowanych możliwościach. Niegdyś byliśmy skazani na połyskujące emaliowane komory, dziś możemy trochę powybrzydzać i żonglować kolorami! Oryginalne kremowo-beżowe zlewozmywaki z pewnością wpasują się w romantyczne angielskie kuchnie, a czarne matowe rozwiązania Arber podkreślą nowoczesny wystrój przestrzeni. Do najpopularniejszych barw należą ulubione przez wszystkich szarości i biele, bowiem są najbardziej praktyczne – słabo widać na nich zacieki, zwłaszcza jeśli sięgniemy po matowe wersje, a także z uwagi na swój uniwersalny charakter pasują do wielu aranżacji i doskonale korespondują z pozostałymi sprzętami kuchennymi. W zakresie kształtów królują prostokąty i kwadraty, które są najbardziej funkcjonalne i ułatwiają umycie chociażby większego garnka. W małych kuchniach najczęściej goszczą okrągłe modele oraz te, w kształcie litery L – dobierane do narożnych szafek.
Komora jedna czy dwie?
Na rynku zlewozmywaków panuje komorowy pluralizm. Do dyspozycji mamy opcje jednokomorowe, półtorakomorowe, dwukomorowe czy nawet dwuipółkomorowe. Wszystko zależy od naszych potrzeb – jeśli większość naczyń myjemy w zmywarce, śmiało możemy wybrać rozwiązania z jedną komorą i wzbogacić ją w komorę pomocniczą z odpływem (np. zlew Hawking) czy wybrać rozwiązania z jedną komorą i ociekaczem – takie udogodnienie pozwoli na szybkie opłukanie owoców czy warzyw. Gdy większość naczyń myjemy ręcznie, wówczas dwie komory będą konieczne, by zapewnić sobie i bliskim maksimum funkcjonalności. Oprócz ilości komór, zwróćmy uwagę na sposób montażu. Zlewy wpuszczane w blat montuje się od dołu szafki, jest to rozwiązanie bardziej praktyczne i higieniczne, sprzyja utrzymaniu czystości oraz eliminuje powstawanie siedlisk bakterii i brudu. Drugi typ montażu to zlewy nakładane, gdzie musimy odpowiednio przygotować szafkę i wyciąć niezbędne otwory.
Praktyczne elementy w strefie zmywania, czyli o czym warto pomyśleć?
Poza integralnymi elementami nowoczesnych zlewozmywaków – jak mniejsze komory, odsączarki czy ociekacze – warto wzbogacić strefę zmywania w jeszcze bardziej pomocne atrybuty w postaci tacek dostępnych w rozwiązaniu Ampére lub wbudowanych dozowników na płyn, jak w modelu Ising, wykonanego z trwałego kompozytu. Wartym uwagi jest także młynek do odpadów marki Franke, który pozwoli pozbyć się organicznych pozostałości po przygotowywanych potrawach. Gdy nie jesteśmy przekonani do tej technologicznej innowacji, możemy wyposażyć komory w sitka zbierające odpady. Nie sposób wspomnieć też o tradycyjnych matach lub kratkach czy stylowych koszach, na których naczynia szybko wyschną.
Kuchenny zlew jest strategicznym punktem w kulinarnym królestwie. To strażnik czystości i niezbędny pomocnik podczas przyrządzania posiłków. Towarzyszy nam od śniadania przez obiad, po kolację. Warto wybrać rozwiązanie, które będzie niezawodne, funkcjonalne i stylowe. W Castorama znajdziemy wszystko, by domowa strefa zmywania była perfekcyjna!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Castorama.