To musisz wiedzieć, urządzając małą kuchnię – najlepsze pomysły i inspiracje
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Castorama.
Mała kuchnia nie zawsze musi oznaczać ograniczeń i kompromisów. Nawet jeśli w takiej przestrzeni nie ma okien, a powierzchnia nie przekracza 4 metrów kwadratowych, da się urządzić w pełni funkcjonalną aranżację. Trzeba tylko nieco sprytu oraz znajomości optycznych sztuczek. Dzięki temu kuchenna rzeczywistość okaże się nie tylko znacznie bardziej praktyczna, lecz także stylowa. Sprawdź, co musisz zrobić.
Otwórz przestrzeń
Zamknięta za ścianką działową i odgrodzona od reszty pomieszczeń niewielka kuchnia w bloku zawsze będzie sprawiała wrażenie ciasnej. Żeby uniknąć przytłoczenia w kawalerkach, mieszkaniach nieprzekraczających 30 m2 czy domkach letniskowych stosuje się zasadę otwierania pomieszczeń. Ten sprytny zabieg odwraca uwagę od problemu nieustawnej strefy gotowania. Połączenie kulinarnego serca domu z salonem czy jadalnią będzie nie tylko sprzyjało wizualnemu powiększeniu, lecz także zintegruje domowników.
Otwarta kuchnia ma mnóstwo zalet, zarówno z punktu widzenia organizacyjnego, jak i funkcjonalnego. Urządzając taki typ przestrzeni, trzeba jednak zachować ostrożność w zakresie stylu i dekoracji – łatwo bowiem można przesadzić, zyskując w ten sposób realizację pełną chaosu. Pamiętaj o spójności pomiędzy poszczególnymi strefami. Połącz je płynnie przy pomocy podobnej kolorystyki czy wykończenia i zrezygnuj z nadmiernej ekspozycji kulinarnych akcesoriów. Niepotrzebne rzeczy, garnki używane raz na jakiś czas czy nawet przyprawy pochowaj w szafkach. To ograniczy bałagan i nie będzie zaburzało relaksu w salonie.
Praktyczna strona koloru
Przed urządzaniem niewielkiej kuchni dobrze jest odrobić lekcje z kolorów. Niektóre z odcieni mają ogromną moc – potrafią zmienić proporcje aranżacji, optycznie rozjaśnić wnętrze czy wizualnie podwyższyć lub obniżyć pomieszczenie. Taka magia jest możliwa przy użyciu jasnych tonacji, od bieli, po chłodne błękity i szarości czy subtelne kremy.
Jeśli skonfrontujesz jasne barwy z minimalistycznymi bryłami modułowej zabudowy kuchennej oraz gładkimi frontami Balsamita od Castorama, spotęgujesz efekt wizualnego powiększenia. Proste meble pozbawione nadmiernych dekoracji pozwolą też na więcej szaleństwa przy wyborze materiału w przestrzeni między szafkami a blatem roboczym. Mogą to być płytki przypominające cegiełkę, klimatyczna fototapeta zamknięta za powierzchnią szyby czy modna jodełka. Takie wykończenie potraktuj jako punkt wyjścia dla pozostałej części aranżacji. Jeśli wybraną strukturę czy wzór powielisz w innym miejscu (np. na ścianie za telewizorem), pomieszczenie zyska jeszcze więcej harmonii.
Niech lśni!
Innym sposobem na wizualne powiększenie oraz rozświetlenie niewielkiej przestrzeni czy tzw. ślepej kuchni jest inwestycja w meble wykończone na wysoki połysk. Lśniące fronty zabudowy Stevia czy Garcinia będą odbijać światło i perspektywę wnętrza, a tym samym jeszcze lepiej „otworzą” pomieszczenie! Będzie się ono wydawało na większe, niż jest w rzeczywistości. Połyskująca tafla frontów to dobry wybór, jeśli celem jest nowoczesna realizacja lub aranżacja o eleganckim charakterze glamour. Spotęgujesz ten rezultat, wzbogacając wystrój o szkło, a także czarne lub złote dodatki.
U, L, I czy może G?
Co jest najważniejsze w niewielkiej kuchni? Układ szafek! Wygodny ciąg kuchenny nie tyle usprawni codzienną rutynę, ile pozwoli zaaranżować każdy centymetr przestrzeni – a ten przecież jest na wagę złota. Jeśli pomieszczenie jest podłużne oraz wąskie, postaw na najprostszy schemat, czyli montaż mebli wyłącznie po jednej stronie. Zagospodarujesz wówczas jedną ścianę, pozostawiając miejsce na inne niezbędne elementy, typu stół czy krzesła. W takim jednorzędowym układzie trudno o wytyczenie obszaru trójkąta roboczego, dlatego pamiętaj o zachowaniu odpowiednich odległości pomiędzy elementami, takimi jak kuchenka, lodówka czy zlewozmywak.
W nieco większych przestrzeniach dobrym rozwiązaniem będzie układ na kształt litery L, do którego możesz wykorzystać zestaw mebli modułowych Castorama Alpinia lub Chia wykończony strukturą drewna. Dzięki nim zaadaptujesz narożnik pomieszczenia, zyskując jednocześnie więcej miejsca do przyrządzania potraw czy przechowywania najbardziej potrzebnych akcesoriów i małego AGD.
Do najbardziej wygodnych typów zabudowy zaliczane są te układane na wzór liter U lub G. Wymagają one jednak nieco więcej przestrzeni, więc z pewnością nie mogą pozwolić sobie na nie posiadacze mikroprzestrzeni. To układy praktyczne, ponieważ powodują, że wszystko jest w zasięgu ręki – zwłaszcza jeśli naprzeciwko siebie ulokujesz najważniejsze punkty; lodówkę, piekarnik czy zlew. Wystarczy się obrócić, by sięgnąć po warzywa, sprawdzić, czy mięso się upiekło, czy wrzucić miskę do komory zlewozmywaka.
Brak okna nie musi być problemem
Nie masz w kuchni okna? To nawet lepiej! Wbrew pozorom tzw. ślepa kuchnia wcale nie musi być utrapieniem. Dzięki temu, że w przestrzeni nie ma okna, masz do dyspozycji całą powierzchnię ściany, na której zamontujesz szafki. Zabudowa pod sufit zapewni sporo miejsca do przechowywania i raz na zawsze pożegna problem z brakiem przestrzeni na garnki, patelnie czy artykuły spożywcze.
W zagospodarowywaniu kuchennych szafek ważne będą ergonomia oraz praktyczność. Jeśli dużo gotujesz i lubisz mieć wszystko pod ręką, wybierz głębokie szafki dolne zestawu Pasilla, które zamienią się w dodatkową spiżarkę na artykuły spożywcze oraz garnki. Na wysokości wzroku ulokuj półki na przyprawy, a pod linią blatu zarezerwuj miejsce na wysuwane szuflady, w których umieścisz najczęściej używane akcesoria, takie jak łyżki, chochelki czy noże.
Jeśli jednolita zabudowa pod sam sufit wydaje się przytłaczająca, dodaj całości nieco wizualnej lekkości za sprawą przeszkleń dostępnych w kolekcji mebli modułowych Alpinia. To rozwiązania o klasycznym designie, których charakterystycznym elementem są fronty ze szklanymi wstawkami. Dzięki nim przestrzeń zyska nieco dekoracyjnego sznytu oraz świeżości, a sama zabudowa nie przytłoczy tak aranżacji. Za ich taflą możesz wyeksponować wartościową zastawę, eleganckie filiżanki czy pojemniki na sypkie produkty. Tym sposobem urozmaicisz wystrój!
Mała, wąska i bez okna – taka jest kuchnia wielu użytkowników. To pomieszczenie nie musi być jednak przytłaczające, nijakie i niepraktyczne. Wystarczy wybrać odpowiednie meble, a wszystkie problemy znikną! Liczą się ich kolor, forma i praktyczny układ.
Sprawdź więcej na Castorama.pl
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Castorama.