Jak ożywić wnętrze za pomocą koloru? Poznaj 5 modnych barw
Uwielbiamy prostotę we wnętrzach. Minimalistyczne, jasne przestrzenie napełniają nas spokojem i poczuciem harmonii. Często podczas urządzania wymarzonego mieszkania stawiamy na uniwersalną bazę w bielach lub szarościach, którą ożywiamy mocnymi akcentami. Gustowne abażury, obrazy, dekoracyjne poduszki, zasłony, krzesła czy inne, barwne elementy mają sprawiać, by wnętrze nabrało interesującego charakteru.
Mawia się, że "każdy szczegół ma znaczenie". Nie sposób nie zgodzić się z takim twierdzeniem mając przed oczyma piękne fotografie wystylizowanych wnętrz. Stonowana kolorystyka bywa wspaniałym pomysłem na zaaranżowanie domowego lokum. Ułatwia też szybką i niedrogą metamorfozę. Wystarczy wymienić tekstylia lub tapicerkę ulubionej sofy czy fotela, aby stylizacja nabrała innego, bardziej interesującego wyrazu. Okazuje się bowiem, że nawet niewielki motyw kolorystyczny potrafi diametralnie odmienić znane nam miejsce. Architekci radzą, aby wprowadzać radosne tonacje i okraszać pokoje grą kontrastów. Poznajcie 5 barw, które z pewnością przełamią rutynę i dodadzą wyjątkowej oprawy chłodnym, surowym pomieszczeniom.
Energetyczna żółć — dlaczego warto?
Żółć to jeden z tych kolorów, które dodają sporo pozytywnej energii. Kojarzy się ze słońcem, latem, radością i świeżością kwiatów. Świetnie sprawdzi się w połączeniu z szarościami czy klasyczną czernią oraz bielą. Wystarczy jeden niewielki detal w odcieniu energetyzującej żółci, aby wnętrze nabrało słonecznego blasku. Pamiętajmy jednak o umiarze. Krzykliwy kolor świetnie sprawdzi się w wykończeniu mebla czy materiale kilku tekstyliów — poduszek dekoracyjnych, kuchennych podkładek, dywanika. Zbyt wielki jego natłok może przytłoczyć wnętrze. Ciekawym zabiegiem aranżacyjnym jest przełamanie stylizacji dwoma czy trzema drobnymi akcentami w tej samej tonacji. Wisząca lampa w zestawieniu z ręcznikiem kuchennym sprawdzi się doskonale. Jeśli zdecydujemy się na duży element w kanarkowej tonacji, na przykład sofę lub szafę, zrezygnujmy z innych jaskrawych dekoracji.
Energetyzująca czerwień — jak stosować?
Czerwień to barwa dynamiczna i niekiedy uważana za "agresywną", dlatego większość z nas obawia się stosowania jej w swoim domu. Okazuje się jednak, że intensywny kolor świetnie łączy się z czernią i szarością będąc doskonałym urozmaiceniem eleganckiego lokum z odrobiną pazura. Możemy stosować ją bezproblemowo zarówno w dekoracjach, jak i meblarstwie. Ognista komoda czy szafka o błyszczących frontach w łazience lub kuchni to świetna propozycja dla nowoczesnych i eklektycznych wnętrz. Pobudzający zmysły koloryt nie jest polecany w nadmiarze we wnętrzach przeznaczonych do wypoczynku i snu z bardzo prostego powodu — rozbudza, energetyzuje i zdecydowanie nie uspakaja zmysłów. Aby osiągnąć równowagę w pokoju przełamanym czerwienią pamiętajmy o zasadzie spójności. Jedna tonacja w kilku różnych miejscach pokoju w zupełności wystarczy.
Uspakajający granat — kiedy się zdecydować?
Granat i biel — oto duet doskonały. Kojarzący się z błękitem nieba i wody oraz beztroską letnich miesięcy kolor z łatwością wkomponujemy w dowolne pomieszczenie naszego lokum. Głęboki kobaltowy odcień jest szalenie pożądany i w łazience i pokoju dziennym i dziecięcym królestwie. Niebieski w przeciwieństwie do żółci czy czerwieni może być stosowany z różną intensyfikacją. Wszystko za sprawą właściwości koloru, który nadaje wnętrzu naturalnego spokoju i harmonii sprzyjającym skupieniu oraz relaksowi. Chabrowa, indygo, lazurowa lub szafirowa nuta znakomicie odnajdą się w nowoczesnym designie — szafkach kuchennych o błyszczących frontach, krzesłach do jadalni, komodach — oraz dekoracjach czy wykończeniu domowej przestrzeni, na przykład w postaci oryginalnej ściany. Łącząc ze sobą barwy pamiętajmy o pewnej istotnej zasadzie jaką jest stosowanie co najmniej trzech różnych barw. Biel i granat przełammy czernią lub brązem naturalnego drewna.
Elegancki fiolet — jak dekorować?
Fiolet to barwa o ciekawej historii. Rzadko występujący w przyrodzie i trudny do zdobycia barwnik naturalny w dawnych epokach był dostępny jedynie dla bogatej elity. W dzisiejszej aranżacyjnej rzeczywistości każdy może pozwolić sobie na odrobinę purpurowego luksusu. Gustowna narzuta, obraz w tulipany czy szklana tafla szafki kuchennej może mienić się jedną z najbardziej intrygujących tonacji. Na uwagę zasługuje bowiem szeroka gama kolorystyczna fioletu — od delikatnego, wpadającego w róż, po bliskie czerwieni czy niebieskiego odcienie. Gdzie pasuje? Szlachetny kolor szczególnie spodoba się entuzjastom elegancji i wyrafinowania. Świetnie łączy się ze srebrem, bielą i czernią, dlatego szczególnie polecany jest do wnętrz nowoczesnych czy glamour. Fiolet nie przepada za mocną konkurencją, zatem unikajmy innych przyciągających wzrok akcentów.
Uspokajająca zieleń — z czym łączyć?
Kto nie lubi długich spacerów na łonie natury? Zieleń niezmiennie kojarzy się z przyrodą i działa kojąco na zmysły. Soczysty kolor znakomicie łączy się z najbardziej lubianym materiałem — drewnem. Brąz, beż oraz wszelkie barwy ziemi idealnie ze sobą współgrają. Mimo to intensywny dekor odnajdzie się równie dobrze w towarzystwie białych, nowoczesnych frontów kuchennych czy czerwonej cegły ściennej. Efekt końcowy w dużej mierze zależy od wybranej tonacji przedmiotów czy elementów wystroju. Głęboka, nasycona tonacja tapicerki sofy przepięknie ożywi proste drewniane meble, a tapeta lub obraz w odcieniu trawy nada stylizacji letniej świeżości. W dekorowaniu zielenią nie możemy zapominać o kwiatach. Paprocie, bukiety pełne kolorów, a nawet powszechne zioła potrafią urozmaicić aranżacyjną monotonię. Przełamując wnętrze barwą zieleni pamiętajmy, że w przeciwieństwie do czerwieni czy żółci możemy ją stosować bez większych ograniczeń.
W tym artykule przedstawiliśmy Wam jedynie pięć inspiracyjnych propozycji. Pamiętajmy, że wszystkie wymienione pomysły to nie jedyne opcje ożywiania stonowanych wnętrz. Warto mieszać barwy, stosować pastele i inne zabiegi dekoracyjne dodające pomieszczeniu głębi i stylu. Umiejętne stosowanie koloru może w znacznym stopniu zwiększyć atrakcyjność lokum. Dla tych, którzy martwią się o domowe finanse uspakajamy, że nie trzeba posiadać zawrotnej sumy pieniędzy, aby wykreować pełne uroczych detali wnętrze. Wystarczy niekiedy przemalować ścianę farbą, powiesić obraz, wymienić zasłony i poduszki lub postawić wazon pełen kwiatów, by wprowadzić do starej stylizacji nowego, świeżego charakteru.