Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jakie schody wewnętrzne wybrać? Przegląd inspiracji

Jakie schody wewnętrzne wybrać do domu? Masz wiele ciekawych możliwości! Schody do domu powinny być przede wszystkim dopasowane do stylu, w jakim urządzone są wnętrza. Spójna aranżacja, wyposażenie, schody i barierka sprawią, że przestrzeń będzie sprawiała wrażenie kompletnej i dopracowanej. Czytaj dalej i poznaj rodzaje schodów, spośród których możesz wybierać.

Jakie schody wewnętrzne wybrać do domu? Co wziąć pod uwagę?

Co wziąć pod uwagę, wybierając schody wewnętrzne do domu? Schody są elementem wyposażenia, który wymieniamy bardzo rzadko, dlatego warto dokładnie przemyśleć swoją decyzję i wybrać schody dopasowane do przestrzeni, jaką dysponujesz. Co warto wziąć pod uwagę, wybierając schody do swojego domu?

  • Rodzaj. Jednobiegowe, dwubiegowe, a może zabiegowe? Rodzaj schodów powinien być dobrany do warunków, jakie panują w Twoim domu oraz specyfiki przestrzeni, którą chcesz zagospodarować.
  • Materiał. To właśnie od rodzaju schodów będzie zależało, jak w efekcie będzie prezentowała się ta przestrzeń.
  • Styl. Potrzebujesz schodów do wnętrza klasycznego czy nowoczesnego? Schody powinny być jak najlepiej dopasowane do stylistyki całego wnętrza.
  • Konstrukcja. Schody dywanowe, ażurowe czy samonośne? Każdy z tych rodzajów ma swoje wady i zalety, a wybór jednego z nich powinien być podyktowany nie tylko stylem wnętrza, ale również stylem życia i… wiekiem domowników (niektóre z nich nie są zalecane do domów, w których są małe dzieci).

Zobacz również: 5 najczęściej popełnianych błędów przy projektowaniu schodów

Jakie schody wybrać do domu? Rodzaje schodów wewnętrznych

  • Jednobiegowe. Schody jednobiegowe to konstrukcja, która składa się z jednego prostego biegu i stopni równej długości i szerokości.
  • Dwubiegowe ze spocznikiem. Schody dwubiegowe mają dwa biegi usytuowane równolegle do siebie, a między nimi znajduje się spocznik, który łączy oba biegi i umożliwia odpoczynek w trakcie korzystania ze schodów.
  • Trójbiegowe. Schody trójbiegowe stosowane są w domach z wysokimi kondygnacjami. Zajmują sporo miejsca, ale prezentują się bardzo efektownie.
  • Zabiegowe. Schody zabiegowe to konstrukcja podobna do schodów dwubiegowych, ale zamiast spocznika zastosowane jest w nich kilka schodków w kształcie klina, dzięki którym schody mogą zakręcić i rozpocząć drugi bieg.
  • Proste z jednym zabiegiem. Ten rodzaj schodów to jeden bieg, który z jednej ze stron – na górze lub na dole, ma umieszczonych kilka stopni zabiegowych.
  • Schody spiralne. Jeśli zastanawiasz się, jakie schody zajmują najmniej miejsca, to dobrym wyborem będą właśnie schody kręte, które mogą wpisać się nawet w najbardziej niewielkie przestrzenie.

Jakie schody wybrać – z balustradą czy bez?

Jednymi z najczęściej wybieranych projektów schodów są te o pełnych stopniach i ażurowej balustradzie. Takie rozwiązanie jest nie tylko bezpieczne i wygodne, ale i stylowe. Balustradę mogą tworzyć np. drewniane toczone szczeble, które będą pasować do wnętrz klasycznych, skandynawskich, prowansalskich lub shabby-chic. Niektórzy wybierają minimalistyczne poręcze z metalu bądź aluminium – te z kolei okażą się świetnym akcentem w nowoczesnym wnętrzu. Schody z balustradą są z pewnością bezpieczniejsze i będą lepszym wyborem do domów, w których mieszkają małe dzieci.

Schody bez balustrady często wybierane są do nowoczesnych wnętrz. Bardzo stylowo prezentują się np. schody dywanowe bez barierki, które wyglądają, jakby były zawieszone w powietrzu. Wybierając tego rodzaju schody, warto jednak pamiętać o tym, że taka konstrukcja nie będzie w 100% bezpieczna. Alternatywą mogą być np. schody z balustradą szklaną o niemal niewidocznej konstrukcji.

Z jakiego materiału wybrać schody wewnętrzne?

Z czego mogą być wykonane schody wewnętrzne? Masz do wyboru kilka różnych materiałów, od których zależy, jak finalnie będą prezentowały się schody. W czym możesz wybierać?

Metalowe schody do domu

Metalowe schody jeszcze niedawno kojarzyły się wyłącznie z wnętrzami przemysłowymi. Dziś bardzo chętnie stosowane są również w domach i mieszkaniach. Stalowe schody świetnie prezentują się np. w przestrzeniach industrialnych, a także w mieszkaniach urządzonych w nowoczesnym stylu. Metalowa konstrukcja jest bardzo trwała i odporna na uszkodzenia oraz nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych oprócz regularnego odkurzania i mycia.

Drewniane schody do domu

Schody drewniane są piękne, eleganckie i klasyczne. Idealnie harmonizują z drewnianą podłogą, dodają wnętrzu przytulności i są bardzo uniwersalne – dopasują się niemal do każdego stylu aranżacji. Warto wybierać modele zbudowane z twardego rodzimego drewna, np. dębowego i bukowego lub solidnych gatunków egzotycznych – mahoniu, wenge czy jatoby.

Drewniane schody charakteryzuje również piękny głęboki kolor oraz szlachetne usłojenie. To, co równie ważne, to wilgotność drewna. Nie powinna ona wynosić więcej niż 8%. Obecnie najpopularniejsze schody drewniane to te klejone warstwowo – i bardzo dobrze, ponieważ tego rodzaju produkt, w przeciwieństwie do litego drewna, jest odporny na wypaczanie. O drewniane schody powinno się dbać podobnie, jak o parkiet czy deski podłogowe – lakierowane drewno o przetartej powierzchni należy poddać szlifowaniu, a olejowane konserwować odpowiednimi preparatami.

Przeczytaj też: Schody drewniane czy betonowe? Wybieramy schody wewnętrzne

Kamienne schody do domu

Kamienne schody to kwintesencja luksusowych rozwiązań. Solidne, eleganckie i lśniące doskonale wpisują się w klasyczne aranżacje, minimalistyczne wnętrza, a także przestrzenie urządzone w stylu glamour.

Najchętniej wybieranymi materiałami na schody są marmur oraz granit. Nic w tym dziwnego – to materiały nie tylko ekskluzywne, ale i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli marzą Ci się schody wyjątkowo solidne, postaw na granit, który jest twardszy i bardziej odporny na plamy niż marmur. Zaletą granitu jest także szeroki wachlarz kolorystyczny – poczynając od bieli i czerni, idąc przez szarości i beże, na zieleni, błękicie czy subtelnym różu kończąc.

Największym minusem kamiennych schodów jest oczywiście cena – za metr materiału najwyższej jakości należy zapłacić nawet 2000 złotych. Kamień jest również bardzo ciężki i zimny w dotyku, co może nie spodobać się wielbicielom przytulnych wykończeń.

Betonowe schody do domu

Niebanalne wnętrza loftowe cieszą się coraz większym powodzeniem – są przestronne, intrygujące i pełne światła. W tego rodzaju przestrzeniach zazwyczaj królują antresole, a prowadzące do nich schody są bardzo ważnym elementem aranżacji. Jedną ze stosunkowo klasycznych propozycji są schody betonowe. Żelbeton jest bez wątpienia trwały, solidny, a oprócz tego, ostatnimi czasy bardzo modny i doskonale wpisuje się w surowe, minimalistyczne wnętrza. Beton nie wymaga również właściwie żadnych środków konserwujących.

Szklane schody do domu

Szklane schody sprawiają, że wnętrze prezentuje się bardzo lekko, nowocześnie i minimalistycznie. Ich ogromną zaletą jest to, że konstrukcja nie ogranicza dopływu światła, dzięki czemu cała aranżacja jest jasna, a wnętrza optycznie wydają się większe.

Schody szklane są również bezpieczne – klejone są z kilku warstw trwałego materiału, dzięki czemu są odporne na uszkodzenia. Czy schody szklane mają jakieś wady? Ich czyszczenie może być nieco uciążliwe, szczególnie jeśli postawisz na szkło przezroczyste, a nie matowe.

Jak dobrać schody do stylu wnętrza domu?

Szukasz nowoczesnych schodów do domu? Od kilku sezonów w nowoczesnych aranżacjach królują ażurowe schody. Lekkie konstrukcje można najczęściej spotkać w niewielkich wnętrzach w stylu nowoczesnym. Ogromną zaletą tego rodzaju schodów jest ich subtelna forma, która nie przytłacza pomieszczenia ani nie blokuje dopływu światła.

Niektórzy stawiają na tradycyjne stopnie drewniane, inni decydują się na oryginalne elementy z grubego hartowanego szkła. W obu przypadkach stopnie mogą prezentować się designersko – wystarczy minimalistyczna poręcz, ciekawe ledowe oświetlenie i schody zaczynają przypominać niebanalne dzieło sztuki nowoczesnej.

Jakie schody wewnętrzne są modne? Bardzo popularne stają się również schody dywanowe, czyli takie, które przypominają gładki dywan spływający po stopniach. Takie schody to konstrukcja samonośna, która pozbawiona jest belek czy płyt nośnych.

Jakie schody są najwygodniejsze?

Nie ma jednoznacznej i dobrej odpowiedzi na to pytanie. Dla jednych wygodne i bezpieczne schody do domu to np. dwubiegowe drewniane schody z balustradą i spocznikiem. Dla innych najwygodniejsze będą schody zabiegowe, które są równie praktycznie i zajmują nieco mniej miejsca.

Jaki rodzaj schodów jest najtańszy?

Szukasz tanich schodów wewnętrznych? Jedną z najtańszych opcji będą proste jednobiegowe drewniane schody ażurowe z metalową lub drewnianą minimalistyczną balustradą. Do tanich egzemplarzy należą również gotowe schody spiralne – całą konstrukcję możesz kupić już za 2-3 tys. zł.

Schody wewnątrz domu to bardzo ważny element aranżacji. Wybierz takie, które będą dla Ciebie estetyczne i będą pasowały do stylu, w jakim urządzasz swój dom. Zwróć również uwagę na to, by schody były funkcjonalne, a ich użytkowanie było równie przyjemne i bezpieczne zarówno dziś, jak i za kilka czy nawet kilkanaście lat.


Inne artykuły w tej kategorii

Przepierzenie – co to jest, gdzie je zastosować i jak zrobić drewniane przepierzenie w pokoju?

Przepierzenie – co to jest, gdzie je zastosować i jak zrobić drewniane przepierzenie w pokoju?

Jak osłonić balkon przed słońcem?

Jak osłonić balkon przed słońcem?

 Ile kosztuje klimatyzacja w mieszkaniu i domu?

Ile kosztuje klimatyzacja w mieszkaniu i domu?

Czym ogrodzić taras? 5 pomysłów na ogrodzenie tarasu

Czym ogrodzić taras? 5 pomysłów na ogrodzenie tarasu

Dziecięcy pokój marzeń. Ściany jak z bajki

Dziecięcy pokój marzeń. Ściany jak z bajki

Suszenie ziół: jak suszyć zioła w domu?

Suszenie ziół: jak suszyć zioła w domu?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.