Beton architektoniczny. Jak zaaranżować wnętrze, by nabrało charakteru?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Jadar.
W aranżacyjnych trendach można dostrzec ewolucję materiału jakim jest beton. Niegdyś nie wyobrażaliśmy sobie pomieszczeń, w których grałby pierwsze skrzypce, przykrywaliśmy go tynkiem, deskami lub farbą. Później coraz częściej spotykaliśmy go w przestrzeni publicznej – stylowych kawiarniach i centrach handlowych, gdzie prezentował się niezwykle nowocześnie i designersko. Ale kto by pomyślał, że tak chętnie zaprosimy go do własnego domu?
Czy myśląc o twardym, surowym betonie od razu przychodzi nam do głowy betoniarka, ciężkie zbrojenia i budowa? Na szczęście, jeśli chcemy wykorzystać tę ciekawą koncepcję nie musimy obawiać się o konieczność zamawiania ekipy, ponieważ producenci tacy jak Jadar oferują gotowe płyty w różnych formatach, kształtach, kolorach i strukturach. Tylko jak wykorzystać wnętrzarski hit ostatnich sezonów i stworzyć niebanalną oraz – wbrew pozorom – pozbawioną surowego klimatu przestrzeń? Poznajcie możliwości wykorzystania betonu architektonicznego.
Beton architektoniczny i jego stylizacyjny potencjał!
Wydaje się być ciężki, masywny i przytłaczający całość. Obawiamy się jego ascetycznej formy i zbyt zimnego charakteru, a jednak w tej materii tkwi stylizacyjny potencjał! Dotychczas beton architektoniczny był przypisywany wnętrzom urządzonym w myśl nowoczesnych, loftowych i industrialnych nurtów, ponieważ takie przestrzenie obfitują w minimalizm i prostotę. Jednak może on wystąpić także w postaci ciepłej i przytulnej aranżacji, gdzie charakterystyczna ściana czy podłoże będą nadawać wyrazistości i wyróżnią pomieszczenie na tle innych. Kolorowe sofy? Miękkie poduchy dla kontrastu do twardej materii? Dlaczego nie! Beton to nie tylko współczesny wektor w projektowaniu! Ale także eklektyzm, klasyka i indywidualizm. Wyraz buntu, artystycznego polotu, a jednocześnie lekkiej ekstrawagancji. Beton stanie się częścią aranżacji odważnej, wyjątkowej i niezwykle modnej, niezależnie czy wystąpi w postaci detalu, czy zdominuje projekt.
W jakich odcieniach dostępny jest beton architektoniczny?
Beton wcale nie musi być szary, choć w tej postaci spotykamy go najczęściej. Za pomocą specjalnych pigmentów można wyczarować ciepłe odcienie i zamienić surową płytę na nietypowy element wykończenia w całkowicie innej odsłonie. Klasyczna biel, elegancka czerń, subtelna kość słoniowa czy dostojny antracyt to zaledwie część kolorystycznych odmian kolekcji Symfonia marki Jadar. Oprócz barw, możemy także wybrać odpowiednią strukturę – gładką, neutralną powierzchnię stanowiącą tło przestrzeni; porowatą – wyraźną, odważną i nadającą charakteru czy nawet deskowaną – gdzie widoczne żłobienia kreują atmosferę intymności i sprzyjają odprężeniu. Formaty dostępnych płyt umożliwiają zaprojektowanie niepowtarzalnych dekoracji ściennych, od mozaiki kwadratów po heksagonalne kształty o różnych grubościach, które w zależności od konfiguracji mogą stworzyć efekt 3D na ścianie. W tym aspekcie jedynie kreatywność może ograniczać!
Beton we wnętrzu na podłodze czy ścianach?
Beton może wystąpić w sypialni, pokrywając ścianę za wezgłowiem łóżka, dzięki czemu lokum zyska niebanalnego wyrazu i relaksującej aury. Przyciągnie spojrzenia, stanowiąc centralny punkt w salonie, ozdobi powierzchnię za telewizorem lub z powodzeniem zastąpi ceramiczne płytki w łazience. Oprócz ścian pokrywa także podłogi w otwartych przestrzeniach, łączy kuchnię z salonem lub wychodzi na zadaszony taras. Gdy odpowiednio zaimpregnujemy materiał, możemy go wykorzystać w altanie jako ściankę udekorowaną bujną roślinnością lub zamienimy go na kuchenny blat. Takie rozwiązanie będzie nie tylko prezentować się stylowo, lecz także z uwagi na swoją trwałość spełni ogrom praktycznych funkcji. Płyta jest odporna na zanieczyszczenia i tłuszcz o które w kulinarnym królestwie nie trudno, nie straszne jej zarysowania i nie widać na niej brudu, dlatego sprzątanie będzie znacznie łatwiejsze.
Z czym zestawić beton architektoniczny?
To część wystroju wnętrza, która wnosi odrobinę surowości, dlatego odpowiednie zestawienie z innymi elementami jest kluczowym kryterium w urządzeniu ciekawej i nieprzytłaczającej przestrzeni. Zgodnie z industrialnym trendem doskonałym uzupełnieniem aranżacji mogą być lampy LED lub nagie oświetlenie, gdzie widoczne przeprowadzone kable będą designersko zwisać pod sufitem. Jeszcze więcej ekstrawagancji wprowadzą szklane i metalowe detale, a nieco ciepła zagwarantują drewno i kolorowe tekstylia, które w każdej aranżacji odgrywają istotną rolę. W zależności od tego jaki charakter wnętrza chcemy uzyskać, możemy także żonglować paletą barw – od stonowanych bieli i szarości, stwarzających atmosferę spokoju, po jeden zdecydowany kolorowy akcent. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić ponieważ beton nie lubi konkurencji! Meble i pozostałe dodatki także musi cechować prostota. Lekkie konstrukcje, delikatne dekory, fotografie i obrazy spójne z klimatem wnętrza wniosą do przestrzeni nieco swobody i zwieńczą aranżacje.
Betonowe dodatki z charakterem!
Jeśli zaintrygowała nas betonowa faktura, a boimy się podjąć tego wyzwania na większej płaszczyźnie możemy zdecydować się jedynie na betonowe akcenty. Materiał coraz częściej gości w formie masywnych donic, które razem z zielenią kwiatów tworzą zgrany duet. Mogą wówczas ozdabiać ogrody lub dopełniać industrialną stylizację wewnątrz domu. Jadar posiada w swojej ofercie także stolik z blatem z betonu architektonicznego. Taki mebel z pewnością odmieni nudną aranżację, nada jej minimalistycznego szyku i uprzejmi chwile spędzone na tarasie.
Beton jest sposobem na oryginalne wnętrze z charakterem! To fuzja piękna i funkcjonalności, przełamanie schematów, odrzucenie standardów i zaakcentowanie własnego stylu, by stworzyć miejsce będące mieszanką naturalności oraz ekstrawagancji. Proste rozwiązania stanowią najlepszą inspirację do kreowania idealnej przestrzeni do życia!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Jadar.