Jak stworzyć idealny balkon na poddaszu?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką VELUX.
Poddasze kojarzy się najczęściej z ciemną, nieużytkowaną przestrzenią, gdzie kurz i stare zabawki lub rupiecie gromadzone przez lata zagnieździły się na stałe. Specyficzny klimat, który wypełnia magiczne cztery kąty może być podstawą do stworzenia ciekawego pokoju – intymnej alkowy czy reprezentacyjnego salonu. Gdy strych dodatkowo ozdobią naturalne promienie słońca wpadające przez duże okienne konstrukcje, lokum może z powodzeniem konkurować z pomieszczeniami z niższych kondygnacji.
Jeszcze kilka lat temu adaptacja poddasza starej kamienicy czy nawet jednorodzinnego domu wiązała się ze sporym nakładem pracy i środków finansowych. Dziś problemy te odeszły w zapomniane, i nie dość, że zwyczajny stych może być skąpany w słońcu, to na dodatek pozwala każdego poranka rozkoszować się kawą na tarasie. Wszystko to bez ingerencji w konstrukcję budynku czy wysokich nakładów pieniężnych. Jak? Z oknami VELUX! Okno balkonowe, balkon dachowy to część pomysłów na to, jak stworzyć idealną przestrzeń na poddaszu.
Dlaczego warto stworzyć balkon na poddaszu?
Balkon bywa przedłużeniem mieszkania, ponieważ dodatkowe metry mogą zamienić się w strefę relaksu z wygodną sofą i stolikiem kawowym. To także recepta na doskonały widok rozpościerający się na fenomenalne zachody słońca czy architekturę miasta. Może przybrać ram prywatnego azylu, gdzie wieczorem przy blasku księżyca i z lampką wina w ręku odpływamy do krainy marzeń, spoglądając na rozgwieżdżone niebo. To romantyczna sceneria, znakomity sposób na zwieńczenie dnia czy jego inspirujący początek. Oprócz tego, dodaje pomieszczeniu przestronności, a konstrukcji budynku lekkości. Czyni wnętrze jaśniejszym, bardziej przytulnym, ogranicza korzystanie ze sztucznego oświetlenia i gwarantuje dostęp do świeżego powietrza. Czy warto więc poddasze zamienić w stylowy pokój z balkonem i korzystać z uroków lata? Oczywiście, że warto!
Dachowe okno balkonowe jako uniwersalny sposób na balkon
Dachowe okna balkonowe są uniwersalnym rozwiązaniem, zarówno dla właścicieli jednorodzinnego domku, jak i mieszkańców bloku lub kamienic. Ich montaż nie jest ograniczony ścianką kolankową i jej wysokością, ponieważ takie rozwiązanie może być zastosowane w budynku, który jej nie posiada. Okna mogą być montowane w połaci dachu, którego kąt nachylenia wynosi od 35-53⁰. Wizualnie to elementy podobne do okien kolanowych, jednak możliwość otwierania obydwu skrzydeł zdecydowanie przewyższa ich atuty nad standardowymi modelami. Dolne elementy konstrukcji służą jako drzwi, umożliwiając przejście na taras, natomiast górna część jest skrzydłem uchylnym ku górze. Dachowe okna balkonowe VELUX GEL mogą być także wykorzystywane do modernizacji obiektu posiadającego ściankę kolankową, co dotyczy głównie domów prywatnych, do których możemy dobudować zewnętrzną konstrukcję balkonową o dowolnym rozmiarze. Wówczas dolny element okna znajduje się w ściance, górny natomiast jest ulokowany w połaci dachu.
Co to jest balkon dachowy i jak go zamontować?
Aby wpuścić nieco światła do ciemnego lokum na poddaszu najczęściej sięgamy po okna dachowe. Decyzja jest uwzględniona czynnikami technicznymi i uwarunkowaniami budynku – brak ścianki kolankowej czy jej wysokość skutecznie ograniczały podjęcie innych inwestycji. Dziś producenci całkowicie wyeliminowali ten problem, tworząc ciekawą konstrukcję w postaci balkonu dachowego. Ten kompaktowy system w dowolnej chwili może zamienić się w balkonową strefę osiągającą szerokość nawet 114cm! Kiedy chcemy będzie dużym pionowym oknem, wpuszczającym do wewnątrz maksymalną ilość światła. Jak to działa? W momencie otwierania mechanizmu, górna część konstrukcji wysuwana jest do góry, natomiast dolna wraz ze specjalnymi barierkami do przodu poza obrys dachu, tworząc w ten sposób wygodną i bezpieczną balkonową przestrzeń. Balkon dachowy VELUX Cabrio® to system łatwy w montażu i obsłudze, a z racji tego, że jego instalacja nie wymaga żadnych formalnych decyzji stanowi skuteczny i szybki sposób na stworzenie wymarzonego tarasu.
Jeszcze więcej światła i przestrzeni na poddaszu? To możliwe!
Mieszkanie na poddaszu nie oznacza niższych standardów i niekomfortowych warunków życia – wręcz przeciwnie! W takim lokum kryje się ogrom stylizacyjnych i praktycznych zalet. Odpowiednie rozplanowanie i zagospodarowanie ciekawych skosów może przyczynić się do stworzenia idealnej przestrzeni. Oprócz wspominanych balkonowych okien dachowych i balkonów, warto kreować okienne kompozycje, zestawiając ze sobą możliwe rozwiązania. Okna balkonowe będą oryginalnie prezentować się ze zwykłymi oknami połaciowymi, a balkon dachowy może być połączony ze standardowymi wersjami okien, tworząc duże przeszklenia, które są nie tylko w modzie, lecz także wpuszczą sporą dawkę naturalnych promieni do zacienionych pomieszczeń. Takie zestawy mogą przeobrazić się w nietuzinkowy sposób na jeszcze szerszy kąt widzenia i jeszcze piękniejszą aranżację!
Kiedyś balkon na poddaszu był marzeniem tych, którzy pragnęli dostępu do pięknych widoków i słonecznych kąpieli na tarasie. Dziś ten luksus jest na wyciągnięcie ręki, bo nie ograniczają już sprawy formalne, konstrukcja budynku czy problematyczne prace budowalne. Wystarczy otworzyć się na świat z oknami VELUX i napawać dostojnością natury oraz rozkoszować otoczeniem.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką VELUX.