Jak dobierać kolory ścian do przedpokoju?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Magnat Magia Szlachetnych Barw.
Przedpokój to wizytówka domu. Otwierając drzwi mieszkania pokazujemy rąbek naszego świata, który powinien zrobić pozytywne wrażenie na każdym, kto zajrzy do środka.
Jaki powinien być przedpokój?
• optymistyczny, by wszelkie rozmowy, relacje i spotkania przebiegały tu w dobrej, sprzyjającej atmosferze.
• uporządkowany, by wielość przedmiotów (szczególnie w sezonie jesienno-zimowym) nie przytłaczała i nie rozpraszała uwagi. estetyczny, by świadczył o nas naszym guście i kulturze.
• funkcjonalny, by było tu po prostu wygodnie żyć, a komunikacja przebiegała sprawnie i bezkolizyjnie.
Kolorystyka przedpokoju jest najczęściej elementem całej aranżacji wnętrza. Prawidłowa kompozycja barw, zależy od wielkości pomieszczenia, oświetlenia, użytych materiałów oraz pomysłu i preferencji właścicieli. Ważne jest jednak, by wszystkie te elementy składały się na spójną całość, tworzącą konsekwentne i estetyczne wnętrze.
Wielkość
Przedpokój, to często małe pomieszczenie z dużą ilością drzwi, wieszaków i szaf. Jest to często pomieszczenie przejściowe, a jego rola jest przede wszystkim funkcjonalna. Do takich wnętrz lepiej wybierać kolory jasne, chłodne, dodające „oddechu” i przestrzeni. Jakość farb powinna być wysoka, gdyż niewielkie wnętrze i jasna kolorystyka ścian, naraża je na zabrudzenia. Warto więc wybierać takie farby, które nie przyjmują brudu i w łatwy sposób pozwalają się go pozbyć.
Trend na otwieranie przestrzeni i dążenie do maksymalnej otwartości wnętrz sprawił, iż coraz częściej przedpokój staje się jedynie umownym fragmentem całości przestrzeni. Kolorystyka wnętrza powinna być wtedy ujednolicona lub dopasowana do całości aranżacji. Najczęściej są to nadal kolory jasne, powiększające optycznie przestrzeń i rozświetlające ją.
Światło
Warunki oświetleniowe panujące w przedpokoju, są bardzo istotnym czynnikiem przy doborze kolorystyki do wnętrza. Im ciemniej jest w pomieszczeniu, tym kolor ścian powinien być jaśniejszy. Nie oznacza to jednak, że nie możemy użyć nasyconych barw do wnętrz ciemnych. Sztuczne oświetlenie może znakomicie rozjaśnić przestrzeń i zastąpić światło dzienne.
Materiały wykończeniowe
Kolor ścian powinien współgrać z pozostałymi elementami wnętrza. Niekiedy odcień drewna, mebli lub okładzin ceramicznych może ograniczać wybór koloru ścian z palety barw. Kolory dobieramy na zasadzie kontrastu lub harmonii, w zależności od tego jaki efekt chcemy ostatecznie uzyskać. Możemy też zastosować barwy neutralne, bezpieczne do każdego wnętrza.
Pomysł i preferencje
Najważniejszymi elementami mającymi wpływ na ostateczny wygląd wnętrza są: pomysł na jego aranżację i gust właścicieli. Panujące mody, obowiązujące trendy oraz standardy, to elementy dodatkowe, jakie warto uwzględnić przy aranżacji przedpokoju. Jednak najistotniejsze jest to, by mieszkańcy domu czuli się w nim dobrze, a samo pomieszczenie było dla nich miejscem identyfikacji, dumą i swoistą wizytówką.
Artykuł powstał we współpracy z marką Magnat.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Magnat Magia Szlachetnych Barw.