Sofy, fotele, zagłówki łóżek: poziome i pionowe pikowanie na topie
Z francuskiego „piqué”, czyli ukłucie. Efektowne, dekoracyjne, eleganckie. Pikowanie, bo o nim mowa, na dobre zadomowiło się we współczesnych wnętrzach. Klasyczna forma pikowania kojarzy się zazwyczaj z charakterystycznymi rombami i kwadratami na powierzchni materiału, jednak w nadchodzących sezonach designerzy zadziałali nieco przewrotnie i zmienili pałacową estetykę na minimalistyczne pasy. Do jakich wnętrz pasuje tego typu stylistyka i dlaczego warto postawić na poziome i pionowe pikowania? Spieszymy z odpowiedzią!
Pikowania poziome
Pikowania poziome pojawiły się we wnętrzach już jakiś czas temu. Najchętniej zaglądają do nowoczesnych aranżacji w stylu minimalistycznym bądź hi-tech. Ich prosta, regularna struktura skutecznie podkreśla bezpretensjonalny charakter wnętrz i dodaje im harmonijnego rysu. Materiały, które wyglądają w towarzystwie pikowań najbardziej szykownie, to oczywiście welur lub aksamit, jednak jak skutecznie udowadniają designerzy, nieco bardziej awangardowe duety na linii tkanina-pikowanie, również się sprawdzają!
Pikowanie - zamsz i skóra
Jeśli zastanawiasz się, o jakiego typu niecodziennych połączeniach mówimy, spieszymy z wyjaśnieniem - zgrabne pikowania poziome coraz częściej pojawiają się na tak nowoczesnych tkaninach, jak alcantara, zamsz czy skóra ekologiczna. Co więcej, są to motywy, które można zobaczyć już nie tylko na zagłówkach łóżek czy ścianach, ale również na krzesłach i hokerach o prostych, kubicznych kształtach.
Modne pikowania pionowe
A teraz czas na prawdziwy wnętrzarski hit! O ile popularność pikowań poziomych można było zaobserwować podczas ostatniego sezonu, o tyle pikowania pionowe dopiero czekają na swoją prawdziwą, spektakularną premierę. Jak zdradzają designerzy, meble i dodatki „skrojone” w ten sposób królowały na wszystkich największych targach wzornictwa, zapowiadających trendy na rok 2018.
Pikowane ściany 3D
Pikowania pionowe fantastycznie sprawdzają się zarówno na zagłówkach łóżek, jak i na ścianach, w formie miękkich paneli 3D. Takie wykończenia nie tylko dodają przestrzeniom przytulności, ale również skutecznie je ocieplają i podnoszą komfort akustyczny we wnętrzach. Inną zaletą pikowań pionowych jest fakt, że „podnoszą” sufit wizualnie, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się wyższe niż w rzeczywistości. Czy tego rodzaju formy muszą być regularne? Niekoniecznie! Linie pikowań mogą pozostać nieharmonijne lub być połączone z inną strukturą materiału np. poziomą lub skośną.
Pikowania w salonie
Pikowania pionowe to nie tylko domena sypialnianych przestrzeni. Modne wykończenia śmiało przekraczają progi salonów i jadalni. Niektóre lądują na sofach bądź narożnikach, inne na fotelach lub krzesłach. Takie dodatkowe „zgeometryzowanie” mebli dodaje im pazura, przez co cała aranżacja wydaje się być bardziej charakterna. Osoby, które nie chcą diametralnie zmieniać aranżacji, mogą postawić na dodatki ozdobione pionowym pikowaniem, takie jak poduszki dekoracyjne, narzuty czy pokrowce.
Zawsze powtarzamy, że nie warto ślepo podążać za trendami, ale uważnie się im przyglądać i czerpać z nich tylko to, co najlepsze. Jednocześnie pamiętaj, że najnowsze tendencje mogą być doskonałym sposobem na odświeżenie wnętrz i dodania im bigla. Jeśli zatem nowoczesne pikowania to Twoja bajka, śmiało po nie sięgnij!