Ogrzewanie podłogowe – co warto wiedzieć przed montażem? Poradnik
Ogrzewanie podłogowe jest obecnie standardem w nowo budowanych domach. Jakie są „za” i „przeciw” w związku ze stosowaniem tzw. podłogówki? Którą wersję wybrać – wodną czy elektryczną? Jakie zastosować wykończenie podłogi? Odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące tego rozwiązania.
Ogrzewanie podłogowe nazywane jest również ogrzewaniem płaszczyznowym bądź potocznie „podłogówką”. Ten popularny system grzewczy współcześnie coraz częściej wypiera z domów grzejniki naścienne. Co warto wiedzieć na jego temat?
Zalety ogrzewania podłogowego
Równomiernie ogrzewa
„Podłogówka” oddaje ciepło na powierzchni całej posadzki, pod którą jest zamontowana. Dzięki temu pomieszczenie ogrzewane jest równomiernie, a nie punktowo, jak w przypadku kaloryferów.
Jest uniwersalne
Ogrzewanie podłogowe można zastosować w większości pomieszczeń w domu niezależnie od ich gabarytów. Wystarczy, aby specjalista dostosował odpowiedni schemat grzewczy do wielkości przestrzeni do ogrzania.
Pozwala na obniżenie temperatury
W pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym człowiek czuje się komfortowo przy temperaturze niższej o ok. 2 stopnie Celsjusza niż w tych, które ogrzewane są kaloryferami. Możliwe jest to ze względu na fakt, że gdy człowiek ma ogrzane stopy, odczuwa komfort termiczny całego ciała.
Ułatwia aranżację wnętrz
Designerskie grzejniki naścienne są bardzo drogie, a te standardowe przeważnie nie ujmują swoim wyglądem. Ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem, które pozwala na ogrzanie domu i jednoczesne zaoszczędzenie przestrzeni na ścianach oraz łatwiejszą aranżację przestrzeni.
Umożliwia oszczędność energii
Ciepłota podłogi, pod którą znajduje się płaszczyznowa instalacja grzewcza, wynosi ok. 27-30 stopni Celsjusza. Tak niskie wartości gwarantują oszczędność energii w porównaniu z ogrzewaniem bazującym na kaloryferach. Co ważne szczególnie dla zmarzluchów, ogrzewanie niskotemperaturowe stosowane przy „podłogówkach” wystarcza, aby można było po posadzce chodzić boso bez obawy o to, że można się przeziębić.
Wady ogrzewania podłogowego
Powoli się nagrzewa
W przypadku najbardziej popularnego wodnego ogrzewania podłogowego wadą może być duża bezwładność cieplna powodująca powolne nagrzewanie się podłogi. Przyczyną jest specyfika instancji rur grzewczych, które - umieszczone w otulinie oraz pod warstwą wylewki - zanim oddadzą ciepło wierzchniej warstwie (np. glazurze, panelom, deskom), muszą ogrzać warstwy pośrednie.
Może prowadzić do przegrzewania
Posadzka nad instalacją ogrzewania podłogowego (zarówno wodnego, jak i elektrycznego) długo się wyziębia. Przeważnie jest to zaleta, jednak w sytuacjach, w których dynamicznie zmieniają się warunki atmosferyczne, tj. wzrasta temperatura powietrza lub korzysta się z dodatkowego źródła ciepła (np. kominka), może dochodzić do przegrzania pomieszczenia.
Wymusza wczesne zaplanowanie układu mebli
Kłopotem przy wyborze ogrzewania podłogowego może być konieczność wskazania na etapie montażu rur czy mat grzewczych miejsc, w których będą stały meble. Zaleca się bowiem, aby unikać „podgrzewania” ciągów mebli, tj. szafek kuchennych czy garderoby, gdyż blokują one rozchodzenie się ciepła po pomieszczeniu.
Konieczne jest użycie odpowiedniego wykończenia posadzki
Ze względu na zmiany temperatur podczas nagrzewania i stygnięcia podłogi, należy wybierać wyłącznie materiały, którym takie różnice nie zaszkodzą. Przed kilkoma laty zalecano układanie wyłącznie paneli bądź płytek podłogowych. Obecnie jednak najwięksi producenci drewnianych pokryć podłogowych przeważnie mają w swojej ofercie warstwowe deski odpowiednie do stosowania na „podłogówce”.
Wyższy koszt wykonania
Montaż ogrzewania podłogowego wiąże się przeważnie z wyższym kosztem niż w przypadku instalacji bazującej na grzejnikach naściennych. Różnica wynika przede wszystkim z wyższych cen elementów takich jak np. rozdzielacze, ale także faktu, że często instalatorzy za położenie „podłogówki” liczą więcej niż za rozprowadzenie instalacji pod kaloryfery.
Ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne?
Ze względu na metodę zasilania ogrzewanie podłogowe dzieli się na dwa rodzaje. Najczęściej wykonuje się podłogówkę wodną, tj. taką, w której ciepło – tak, jak w kaloryferach – pochodzi z wody podgrzanej przez kocioł centralnego ogrzewania, pompę ciepła lub kolektory słoneczne. Drugim typem jest ogrzewanie podłogowe elektryczne, w którym stosuje się tylko sterownik i maty grzewcze podłączane kablem do sieci elektrycznej.
Które wybrać? Osoby budujące nowy dom, w który można zawczasu zaplanować wszystkie instalacje, przeważnie wybierają „podłogówkę” wodną. Koszt zakupu materiałów i montażu jest wyższy niż w przypadku „podłogówki” elektrycznej, ale jego użytkowanie jest zdecydowanie tańsze. Elektryczne maty grzewcze dają natomiast komfort użytkowania przez cały rok, niezależnie od tego, czy działa centralne ogrzewanie. Nagrzewają się też szybciej niż podłogówka wodna, jednak ze względu na wysoki koszt prądu przeważnie stosowane są jako ogrzewanie strefowe, tj. do dogrzania pomieszczenia. Dodatkowo są one cienkie, dzięki czemu sprawdzą się w mieszkaniach lub remontowanych starych domach, gdzie trudno byłoby zmieniać wysokość wylewki.
Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe?
Łączny koszt wykonania ogrzewania podłogowego powinien obejmować zakup materiałów izolacyjnych (tj. styropianu i folii), instalacyjnych (np. rur, zaworów, pomp, rozdzielaczy), sterowników, a także robocizny. Do finalnych wyliczeń zazwyczaj nie dolicza się kwoty wydanej na wykonanie wylewki – wydatek ten dotyczy bowiem także osób budujących dom, które nie robią podłogówki. Oszczędność daje na pewno samodzielny montaż oraz korzystanie ze średniej jakości materiałów. Przy wodnym ogrzewaniu podłogowym łączna kwota obejmująca wszystkie te koszty za metr kwadratowy podłogi wynosi od ok. 80 zł/m kw. do nawet 170 zł/m kw. przy wysokiej jakości materiałach i drogiej robociźnie. Prosta w montażu, ale nie drastycznie tańsza jest instalacja elektrycznego ogrzewania podłogowego. W tym przypadku nie ma konieczności tworzenia skomplikowanego systemu podłączonego do centralnego ogrzewania, a koszty ograniczają się do zakupu oraz montażu termostatu i kabli lub mat grzewczych. Łączny koszt za m kw. podłogówki elektrycznej wynosi od ok. 100 do nawet 400 zł, w zależności od użytych elementów oraz sposobu ich instalacji.
Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać do łazienki?
Przyjęte jest, że w łazience powinno być cieplej niż w pozostałych pomieszczeniach domu czy mieszkania. Dzięki temu zwiększa się komfort mieszkańców podczas brania kąpieli bądź prysznica, a także łatwiej jest wysuszyć wilgotne ręczniki. W realizacji tego celu pomocne może być zamontowanie ogrzewania podłogowego jako samodzielnego źródła ciepła bądź dodatkowego przy grzejniku naściennym. Który system „podłogówki” wybrać? Wodne ogrzewanie podłogowe działać będzie jedynie wtedy, gdy uruchomiony będzie piec centralnego ogrzewania. Elektryczne natomiast może być stosowane przez cały rok, jednak trzeba zadbać o dobrej jakości materiały, które mogą być stosowane w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Pod uwagę należy wziąć również wyższe koszty eksploatacji niż w przypadku wodnego ogrzewania podłogowego.
Co na ogrzewanie podłogowe?
Na szczęście minęły już czasy, gdy ogrzewanie podłogowe było rzadkością w polskich domach. Dzięki temu wybór materiałów wykończeniowych odpowiednich do zastosowania na „podłogówkę” znacznie się powiększył. Doskonałym pokryciem są przewodzące ciepło naturalne kamienie, terakota czy gres. Problemów podczas wieloletniej eksploatacji „podłogówki” nie powinno być także przy podłodze pokrytej panelami laminowanymi o grubości ok. 8-9 mm oraz odpowiednio dobranymi drewnianymi deskami warstwowymi. Szczególnie polecane są te z drewna egzotycznego (bp. teaku, doussie czy merbau), a także naszego rodzimego dębu. Przed wyborem konkretnego produktu warto dowiedzieć się, czy producent dopuszcza jego stosowanie na ogrzewaniu płaszczyznowym.
Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?
Już na etapie planowania domu trzeba podjąć decyzję o sposobie jego ogrzewania oraz rozprowadzania ciepła po pomieszczeniach. Każdy inwestor staje wtedy przed dylematem, czy wybrać klasyczne rozwiązanie, tj. grzejniki naścienne, czy też nowoczesne, czyli podłogówkę. I jedno, i drugie ma zarówno zalety, jak i wady, więc ostateczny wybór najlepiej podjąć, biorąc pod uwagę m.in. to, jak będziemy chcieli ustawić meble, jaką podłogę zastosować, gdzie spędzamy najwięcej czasu czy też, czy zależy nam bardziej na wygodzie użytkowania czy też kosztach ogrzewania. Warto również pamiętać, że w domu zastosować można także mieszany system ogrzewania, tj. obejmujący w niektórych pomieszczeniach wyłącznie kaloryfery, a w innych „podłogówkę” (oraz np. w łazience grzejnik drabinkowy), czy też wybrać wyłącznie ogrzewanie podłogowe. Przez lata najczęściej stosowane było pierwsze rozwiązanie, dzięki któremu inwestor mógł wykonać podejście po grzejniki „na wszelki wypadek”, nawet jeśli nie planował ich używać. Obecnie jednak coraz częściej odchodzi się od niego na rzecz instalacji ogrzewania podłogowego we wszystkich pomieszczeniach w domu.