Granat i złoto - eleganckie upiększenie
Wyważony, dystyngowany, o chłodnym obliczu - taki jest właśnie kolor granatowy. Niektórym może wydawać się przez to zbyt neutralny, a nawet nużący, dlatego warto pamiętać, że barwa ta ze wszech miar uwielbia towarzystwo. Jeśli zestawić granat ze złotem, natychmiast zamieni się w intrygującego eleganta. O tym jak bawić się granatowo-złotym duetem i w jaki sposób eksponować go we wnętrzach, rozpisujemy się w poniższym tekście.
Granatowe ściany
Granat na ścianie to rozwiązanie odważne, ale niezwykle ponadczasowe. Jeśli się na nie zdecydujesz, pamiętaj, aby równoważyć ciemne oblicze granatu jasnymi akcentami. Oprócz bieli, wanilii i odcieni budyniowych, doskonale sprawdza się właśnie złoto. Wystarczy, że powiesisz lustro w złocistej ramie na głębokim, granatowym tle, a wnętrze w okamgnieniu nabierze charakteru. Nic zatem dziwnego, że designerzy z przyjemnością projektują granatowo-złote tapety, które wprowadzają do pomieszczeń iście pałacowy szyk.
Granat i złoto - motyw przewodni
Granat to także fantastyczny motyw przewodni w świecie tkanin. Sofa obita materiałem skąpanym w ciemnoniebieskiej tonacji, odnajdzie się wszędzie - zarówno we wnętrzu w stylu nowojorskim, jak i boho czy scandi. Na jej tle przepięknie zalśnią dekoracyjne złote poduchy, a stolik kawowy z polerowanego mosiądzu z miejsca wystroi się w połyskliwe piórka. Aby aranżacja prezentowała się harmonijne, warto postawić na granatowo-złote zasłony czy atramentowe abażury lamp stołowych.
Granatowo-złote kontrapunkty
Jeśli znudziła Ci się stonowana aranżacja w jasnych barwach, możesz śmiało zastosować granat i złoto jako intrygujące kontrapunkty. Aktualnie bardzo na czasie jest granat wpadający w kobalt, na którego tle złote elementy prezentują się wyjątkowo strojnie. Detalem, który przełamuje neutralny aranż może być zatem granatowa komoda o złocistych okuciach czy krzesło w stylu nowojorskim obite ciemnoniebieskim aksamitem i wykończone złotymi pinezkami. Co ciekawe, granat i złoto na tyle przyciągają oko, że czasem wystarczą atramentowe poduszki i szlachetnie połyskująca lampa.
Granat i złoto w akcentach
Granatowo-złote detale okazują się doskonałym sposobem na dopieszczenie wnętrza. Szkło w odcieniu morskiej toni zdobione złotą obwódką czy złociste pióra wyeksponowane w granatowym wazonie potrafią dodać aranżacji splendoru i klasy. Taki stylowy tandem z pewnością spodoba się przestrzeniom glamour, nowojorskim a nawet vintage!
Jak eksponować świece?
Jeśli uwielbiasz drżący blask świec, pamiętaj, że w towarzystwie granatu prezentuje się wyjątkowo malowniczo. Granat i złociste płomienie to zestawienie piękne, bo absolutnie naturalne. Wystarczy przywołać wspomnienie nieba usianego gwiazdami czy słońca, które zachodząc, nurza się w granatowej morskiej toni. Ten kolorystyczny romans od wieków zauważali i utrwalali na swoich płótnach malarze - Van Gogh, Paul Cezanne czy Julian Fałat.
Granatowo-złote Święta
Granat i złoto to duet, który wprost uwielbia Boże Narodzenie! Warto jednak wspomnieć, że w tym roku będzie robił na świątecznych salonach wyjątkową furorę. Jeśli podobają Ci się tego rodzaju zestawienia, możesz śmiało zapakować prezenty w granatowo-złoty papier ozdobny, wystroić w choinkę w podobym tonie i zaprosić do wnętrz ciemnoniebieskie tekstylia udekorowane złotymi chwostami, wstążkami i aplikacjami.
Jakie kolory lubią granat i złoto?
Szykując dom na przyjście Świąt, nie zapominaj stroikach, wieńcach, cotton-balls’ach i lampionach. Każda z tych ozdób przepięknie prezentuje się w granatowo-złotej odsłonie, jednak jeśli chcesz nieco urozmaicić świąteczny look, możesz dodać nieco białych, czarnych i srebrnych akcentów. W takim wydaniu bożonarodzeniowe wnętrze będzie wyglądało niebanalnie, ale z wielką klasą.
Granatowo-złoty stół wigilijny
Granatowo-złote impresje z przyjemnością zagoszczą również na świątecznym stole. Z powodzeniem możesz zatem zaprosić na wigilijną kolację elegancką, biało-złotą zastawę i granatowy obrus z ozdobną lamówką. W tym roku Boże Narodzenie może błyszczeć do woli, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby na stole pojawiły się dekoracyjne elementy, takie jak złoty brokat, lśniące gwiazdy betlejemskie czy serwetki przeszywane pozłacaną nicią.
Mimo, że ze sobą kontrastują, wspólnie tworzą piękny, elegancki i przyciągający oko duet. Ich estetyka sprawia, że mogą pojawiać się wśród rozmaitych stylizacji wnętrzarskich i przy różnych okazjach. Nadchodzące święta Bożego Narodzenia będą z pewnością jedną z nich!