Amarant – jaki to kolor i do czego pasuje we wnętrzach?
Amarant – jaki to kolor? Bohater dzisiejszego artykułu wyjątkowo rzadko gości we wnętrzach, zwłaszcza jako barwa ścian. Zupełnie niesłusznie, bowiem amarantowy niesie ze sobą olbrzymi potencjał – jest zaskakujący i energetyczny, stonowanym pomieszczeniom nadaje nutę ekstrawagancji, a luksusowym – artystycznego blichtru. Jak wprowadzić amarant do aranżacji i z czym najlepiej go połączyć?
Amarant – jaki to kolor?
Amarant – to brzmi tajemniczo. Choć tu i ówdzie można spotkać nazwę tej barwy, niewiele osób wie, jak ją rozpoznać, a jeszcze mniej, jak wprowadzić do domowej aranżacji. Zacznijmy od podstaw, a więc od tego, jak wygląda kolor amarantowy. Na pierwszy rzut oka może wydawać się intensywniejszą wersją różu – jest to zresztą poniekąd prawda, bo jest uznawany za różowy odcień czerwieni.
Powstaje z miksu koloru czerwonego, niebieskiego i zielonego, jest nasycony, wyrazisty i bardzo stymulujący. Jego nazwa pochodzi od rośliny zakwitającej spektakularnymi różowoczerwonymi kwiatami zebranymi w długie kiście. Często bywa mylony z fuksją, jednak kolor amarantowy a fuksja to dwie różne sprawy – ta ostatnia posiada znacznie większą domieszkę fioletu.
Kolor amarantowy – z czym go łączyć we wnętrzach?
Kolor amarantowy świetnie pasuje do nowoczesnych wnętrz – kreuje nieoczywiste oblicze minimalizmu, podkreśla wyrafinowanie stylu glamour, romantycznemu shabby chic nadaje pazura i bezbłędnie wpisuje się w szalone etno.
Jakie kolory pasują do amarantowego?
Jaki kolor pasuje do amarantowego? Na początek sięgnijmy do łagodnych zestawień, które pomogą obłaskawić amarant i nadać mu nieco spokojniejszego charakteru. W tej roli idealna będzie klasyczna biel, która wraz z amarantowym świetnie sprawdzi się we wnętrzach romantycznych i minimalistycznych. Z zadania wywiąże się również szarość – amarant będzie kontrastował z nią w mniejszym stopniu niż z bielą, a aranżacja będzie miała wysmakowany, luksusowy charakter.
Amarantowy kolor doskonale zaprezentuje się również obok naturalnego drewna – jasnych podłóg, stołów i krzeseł. Na tle amarantowej ściany warto umieścić rośliny o dużych zielonych liściach – odświeżą wnętrze i nadadzą mu lekko egzotycznego, sensualnego charakteru.
Dramatyczny, wyrazisty efekt zapewni Ci połączenie amarantu z czernią – obok tak silnie kontrastujących barw po prostu nie można przejść obojętnie! Czarne szafki czy czarne lśniące blaty w lofcie z amarantową ścianą będą rozwiązaniem niebanalnym i grającym z przyzwyczajeniami.
Jakie dodatki dobrać do amarantu?
Ekstrawagancki amarant należy do barw, które pochłaniają dużą ilość światła, dlatego uwielbia towarzystwo połyskujących dodatków. Złoto i srebro pomoże rozkwitnąć urodzie tego nietuzinkowego koloru. Marzy Ci się amarantowa ściana lub tapicerka? Połącz je ze starannie zaprojektowanymi, przykuwającymi oko dodatkami – mogą to być niewielkie meble o chromowanych lub stalowych powierzchniach, lustro w lśniącej ramie, nowoczesny wazon czy designerska figurka. Dla bardziej ekstrawaganckiego efektu możesz sięgnąć po żyrandole z odbijającymi światło kryształkami czy lampy z przezroczystego szkła.
Kanapa rozkładana trzyosobowa Juttic z pojemnikiem bordowa welwet
2849 złKanapa rozkładana trzyosobowa Portosello z pojemnikiem na czarnych nóżkach bordowy velvet łatwoczyszczący
2949 złKanapa rozkładana trzyosobowa Portosello z pojemnikiem na złotych nóżkach bordowy velvet łatwoczyszczący
3049 złKanapa rozkładana trzyosobowa Kadaver z pojemnikiem na czarnych nóżkach bordowa velvet
3249 złAmarant jako kolor ścian
Intensywny i pochłaniający światło kolor amarantowy najlepiej sprawdzi się w dużych, widnych pomieszczeniach np. w loftach czy kuchniach z otwartym planem. Tak wyrazisty kolor jest wymarzony do miejsc, w których koncentruje się życie rodziny – amarant w kuchni, jadalni czy salonie będzie dodawał energii i poprawiał apetyt. Do amarantowej ściany dobierz meble o oszczędnych kształtach i stonowanych barwach. Zrezygnuj z dużej liczby dodatków – wybierz kilka wysokiej jakości ozdób w kolorze złota lub srebra. Podłogę utrzymaj w drewnie.
Energetyczny amarant to świetny kolor do eleganckiego domowego biura. Na tle ściany pomalowanej na ten kolor ustaw nowoczesne biurko z czarnym blatem i wygodny fotel z szarym pokryciem. Nie zapomnij o roślinach – soczysta zieleń świetnie zaprezentuje się na amarantowej ścianie i pomoże wykreować wymarzoną atmosferę do pracy.
Amarantową farbę możesz użyć również w sypialni – by uniknąć drażniącego efektu, skomponuj ją z delikatnymi barwami. Może to być odświeżająca biel lub łagodny odcień szarości, ale amarant warto też zestawić z kolorem różowym. Blady róż i amarantowa ściana mogą stworzyć dość romantyczne i słodkie połączenie – łatwo je przełamiesz, wprowadzając do aranżacji elementy wykonane z naturalnych materiałów. Drewniana podłoga, wiklinowe wezgłowie łóżka czy makramowe kwietniki sprawią, że sypialnia z amarantową ścianą stanie się przytulnym miejscem do odpoczynku.
Kolor amarantowy w tekstyliach
Jeśli kusi Cię, by wprowadzić amarant do aranżacji mieszkania, ale boisz się, że tak intensywny kolor ścian przytłoczy wnętrze, wykorzystaj go jako barwę dodatków. Amarantowy znakomicie prezentuje się na wszelkiego rodzaju tekstyliach. Fotel, sofa czy nawet mały puf o amarantowej barwie będzie prawdziwym powiewem luksusu, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na pokrycie o fakturze aksamitu lub z efektownym pikowaniem.
Cenisz stonowany design i wolisz, by amarant był tylko kroplą intensywnego koloru na łagodnym tle? Nie ma problemu! Wnętrze rewelacyjnie ożywi amarantowa poduszka, zasłony lub miękki dywanik.
Amarant nie należy do łatwych kolorów – jest wymagający, drapieżny i dominujący, ale jeśli użyjesz go odpowiednio, stworzysz aranżację, która z pewnością przykuje uwagę Twoich gości. Dzięki tej soczystej, energetycznej barwie proste, geometryczne formy wzbogacą się o artystyczny twist, a eleganckie kształty – o przekorny wdzięk.