System w salonie, czyli triumfalny powrót meblościanki
Relikt przeszłości, niegrzeszący pięknością symbol PRL-u… Tak jeszcze do niedawna zwykliśmy nazywać meblościanki. Dziś wracają w glorii i chwale, z dumą pełniąc funkcję mebli do salonu i w niczym nie przypominając swoich poprzedniczek.
Nowa twarz meblościanki
We współczesnych sklepach meblościanki znajdziemy w dziale mebli systemowych. Zmiana nazwy ma tu istotne znaczenie, bo odzwierciedla też zmianę wyglądu. Dziś nasze salony możemy więc wyposażać w lekkie, a przy tym solidne bryły, które mimo mniejszych niż ich pierwowzory wymiarów, pomieszczą bardzo dużo rzeczy. Meblościanka najczęściej składa się z szafki pod telewizor, dużej półki, szafy, witryny, ale może też być wzbogacona o dodatkowe moduły w zależności od potrzeb i ceny. Mnogość wzorów pozwala też dopasować ją do stylu pomieszczenia.
W duchu klasyki
Systemowe meble do salonu w stylu klasycznym to proste bryły, wprowadzające do wnętrza ciepło i nutę nostalgii, czego przykładem jest system Negres od Selsey, w ciepłym wybarwieniu drewna. Z kolei idealny do małych mieszkań Magnat, również z oferty wspomnianej firmy, jest wykonany z płyty laminowanej w jasnych odcieniach. Dzięki temu rozświetla wnętrze, a nawet optycznie dodaje mu powierzchni.
Szklana elegancja
Meblościanki wyposażone w przeszklenia zyskują na lekkości, a wnętrze nabiera bardziej szlachetnego i eleganckiego wyrazu. Szklane fronty drzwi mają też funkcję praktyczną – pozwalają wyeksponować estetyczne drobiazgi, bez konieczności ciągłego ich wycierania z kurzu. Systemowe meble do salonu Rosa (Selsey) są dodatkowo wyposażone w szklane półki z podświetleniem LED w odcieniu niebieskim. To sprawia, że po zmierzchu możemy cieszyć się tajemniczą aurą we wnętrzu.
Magia światła
Możliwość instalacji podświetlenia LED w meblościankach raczej nas nie dziwi. Jednak opcja zmiany koloru światła może już zaintrygować. I nie musimy się ograniczać do dwóch odcieni (np. czerwonego i niebieskiego, jak w kultowym "Misiu" Barei, z czasów, kiedy to meblościanki były mocno na topie). Różnokolorowe oświetlenie typu RGB pozwoli nam wybrać barwę światła podkreślającą wystrój salonu albo zwyczajnie dopasować ją do naszego nastroju.
Meblościanka w kolorze
Kto powiedział, że meble do salonu powinny być jedno- lub dwukolorowe? Barwne moduły wyglądają doskonale w nowoczesnych salonowych wnętrzach albo w pokoju nastolatka. Ożywiają przestrzeń, poprawiają humor, a przy tym nic nie tracą ze swojej funkcjonalności. Możemy z powodzeniem łączyć barwy intensywne (czerwone, fioletowe) ze stonowanymi (szary, biały). Aranżację uczynimy jeszcze atrakcyjniejszą, jeśli moduły będą miały różne wymiary.
Solidna podstawa
Jeśli jesteśmy miłośnikami solidnych, ciężkich, bardzo tradycyjnych mebli do salonu, doskonałym rozwiązaniem będą np. meblościanki firmy Tonin Casa. Piękne drewniane systemy o wdzięcznych nazwach Sofia 304 lub Daniela 330 są wręcz stworzone dla tradycjonalistów. Ponadto doskonała jakość materiałów i wykonania gwarantują wieloletnie użytkowanie.
Lekka układanka
Systemy meblowe nie muszą składać się z ogromnej liczby modułów. Żeby zyskać we wnętrzu funkcjonalne rozwiązanie, czasem wystarczy kilka brył i to tej samej wielkości! Meblościanki składają się z szafek (prostokątnych lub kwadratowych), które można zestawiać w dowolny sposób. Co więcej, w wielu sklepach meblowych, do ich złożenia nie potrzebujemy żadnych narzędzi. Dzięki nim aranżację wnętrza możemy zmieniać nawet codziennie!
Treść artykułu pojawiła się w serwisie dzięki uprzejmości dom.wp.pl. Autor tekstu: Tomasz Martyniuk.