Jak zaprojektować dwupokojowe mieszkanie ergonomicznie, modnie i niedrogo?
Urządzenie niewielkiego mieszkania zawsze bywa nie lada wyzwaniem. Oprócz miłej dla oka stylistyki, odpowiednio dobranej palety barw i świetnie zaprojektowanego oświetlenia, powinny zagościć w nim przede wszystkim funkcjonalne rozwiązania. W poniższym artykule prezentujemy realizację dwupokojowego, 43-metrowego mieszkania, w którym ogromną rolę odgrywa właśnie ergonomia. Dzięki projektowi stworzonemu przez architektę, Kasię Gal, wnętrza są bardzo wygodne, jasne i co równie istotne, wykończone zgodnie z wcześniej ustalonym budżetem. Zobaczcie sami!
Ergonomiczny przedpokój
Dwupokojowe mieszkanie ze względu na swój metraż było nieco łatwiejsze do urządzenia. W dużym przedpokoju zmieścił się ciąg obszernych szafek wnękowych sięgających sufitu. Warto zwrócić uwagę, że zabudowa meblowa jest niezwykle dyskretna, przez co wnętrze wydaje się być wizualnie większe. Oprócz niej, w przedpokoju umieszczono również szafkę na buty, wieszak ścienny, a także duże lustro ścienne, które wprowadza do aranżacji jeszcze więcej lekkości i światła.
Wygodny salon z aneksem
W prostokątnym salonie architektka wygospodarowała miejsce na wygodny kącik wypoczynkowy, a także przestrzeń jadalnianą i bardzo praktyczny ciąg kuchenny w kształcie litery „L”. Według praw ergonomii tzw. trójkąt roboczy to najlepszy sposób na zaaranżowanie funkcjonalnej kuchni. Warto zauważyć, że podobnie, jak w poprzednim projekcie, stół jadalniany stał się umownym łącznikiem pomiędzy dwoma strefami. Przestrzeń wypoczynkową dodatkowo „wydziela” puszysty dywan typu shaggy.
Spójna aranżacja
Projektantka zdecydowała się na bardzo wygodną, trzyosobową sofę w modnym szarym kolorze oraz niewysoki, dwupiętrowy stolik kawowy. Warto dodać, że sofa posiada funkcję spania oraz pojemnik na pościel. Naprzeciwko kącika wypoczynkowego stanęła specjalna szafka na sprzęt RTV. Każdy z mebli fantastycznie współgra z aranżacją kuchni, w której, oprócz koloru naturalnego drewna, brylują: szarość, czerń i biel. Całość utrzymana jest w nowoczesnej odsłonie stylu skandynawskiego, który doskonale sprawdza się w niewielkich wnętrzach. Jednocześnie, warto wspomnieć, że cena za całościowy projekt mieszkania, obejmuje zarówno kupno mebli i sprzętów AGD, jak i robociznę fachowców.
Architekt wnętrz - Kasia Gal
Podczas aranżacji niewielkiego metrażu niezwykle istotne pozostaje właściwie rozmieszczenie lamp. Pierwszą i najważniejszą radą jest mocne oświetlenie górne w ciepłej barwie 3000k lub 2700k – tak oświetlona przestrzeń będzie wyglądała na większą, a dzięki wybranej barwie na przytulną. Jeśli na niewielkiej przestrzeni mamy trzy funkcje: salon, kuchnię i jadalnię tak jak tu to wybierzmy jeden punkt z dekoracyjną lampą, a w innych zastosujmy bardziej neutralne oświetlenie. Na tak małej przestrzeni trzy różne rzucające się w oczy lampy nie będą wyglądały dobrze i wprowadzą niepotrzebny chaos. Kolejna ważna kwestia to korytarz – do długich, wąskich korytarzy polecam lampę z ruchomymi reflektorami, które skierowane na różne strony dobrze oświetlą przestrzeń i optycznie ją poszerzą.
Przytulna sypialnia
W niewielkiej sypialni główną rolę odgrywa szerokie łóżko o wysokim, tapicerowanym zagłówku. Oprócz niego, we wnętrzu zmieściły się zgrabne, proste szafki nocne, idealne do przechowywania podręcznych drobiazgów. Dzięki wprowadzeniu do wnętrza tkanin o rozmaitych fakturach oraz lampie sufitowej o materiałowym abażurze, aranżacja sypialni jest niezwykle przytulna i kobieca.
Funkcjonalna łazienka
Aranżacja łazienki to również głęboki ukłon w stronę stylu skandynawskiego. Podobnie jak w pozostałych pomieszczeniach, na podłodze położono eleganckie płytki imitujące drewno, z kolei na ścianach, modny model typu subway. Łazienka, mimo, że obszerna, wygląda na jeszcze większą dzięki okazałemu lustru nad umywalką oraz przeszklonej kabinie prysznicowej. W tej ostatniej, warto zwrócić uwagę na szczególne udogodnienie, jakim jest funkcjonalna ławeczka. Aby łazienka nabrała designerskiego rysu, projektantka zdecydowała się na długą umywalkę nablatową, której szerokie ranty służą jednocześnie jako blat.
Prezentowany projekt jest niezwykle spójny, świeży i ponadczasowy. Stylistyka wnętrz stale powraca do dalekiej Skandynawii, gdzie w mieszkaniach rządzi prostota, ergonomia i naturalne materiały. Jak się zatem okazuje, można poczuć przyjemny powiew północnego wiatru również w polskim mieszkaniu, a przy tym nie nadszarpnąć swojej cierpliwości i zasobów portfela.