W jaki sposób zaaranżować wnękę - 8 propozycji
Wnęka, nyża, nisza, wykusz… Obojętnie, jaki element architektoniczny skrywa Twój dom lub mieszkanie - zawsze warto go wykorzystać. Dodatkowa przestrzeń sprawia, że wnętrza stają ciekawsze, bardziej ustawne i funkcjonalne. W zależności od swoich potrzeb, „nadprogramowy” metraż możesz spożytkować w rozmaity sposób. Czasem warto przeznaczyć go na szafę wnękową, innym razem na kącik wypoczynkowy lub miejsce do pracy. Poniżej prezentujemy dziewięć designerskich rozwiązań, które urozmaicą Twoje mieszkanie i sprawią, że będzie bardziej komfortowe.
Kuchnia we wnęce
W starym budownictwie wnęka, zwana również nyżą, zazwyczaj była połączona z obszernym salonem i pełniła funkcję kameralnej sypialni. Współcześnie wielu właścicieli niewielkich mieszkań w kamienicach zamienia wnęki w funkcjonalne aneksy, natomiast sypialnie przenosi do dawnych kuchennych pomieszczeń. Tego typu rozwiązanie ma wiele plusów - kuchnia wraz z salonem tworzy praktyczną całość, a domownicy zyskują zaciszną alkowę odizolowaną od części dziennej. Jeśli zatem dysponujesz podobnym rozkładem - nie wahaj się ani chwili!
Sypialnia w niewielkiej wnęce
Jeżeli wnęka jest niewielka i wąska, warto pozostać przy pierwotnym rozkładzie i wstawić do niej łóżko. Dzięki temu, że łóżko będzie skrojone na miarę, uda Ci się maksymalnie wykorzystać kameralny metraż. Aby mebel mógł być jak najszerszy i najbardziej komfortowy, polecamy rezygnację z szafek nocnych - wystarczy półeczka na ścianie i lampki w postaci ściennych kinkietów. Niektórzy, aby uzyskać odrobinę intymności, decydują się na zasłony, którymi mogą w kilka chwil oddzielić wnękę od salonu.
Wnęka w przedpokoju
Bardzo ciekawie można również zaaranżować wnękę w przedpokoju. Niektórzy decydują się na montaż klasycznych szaf wnękowych, inni, na modne tapicerowane siedziska. Jeśli wnęka w przedpokoju jest wystarczająco obszerna, można z powodzeniem połączyć obie te rzeczy. Taki designerski duet spodoba się każdemu, kto poszukuje dodatkowego miejsca do przechowywania. Wysuwane szuflady, wieszaki na odzież oraz wygodne otwierane siedzisko, w którym można ukryć buty, gwarantują komfort i wygodę.
Wnęka w formie wykusza
Duża wnęka tuż przy oknie, nazywana wykuszem, to zazwyczaj domena mieszkań usytuowanych w wiekowych kamienicach, a także domów jednorodzinnych. O ile niestety stosunkowo rzadko spotykana, o tyle niezwykle efektowna! W takiej przestrzeni warto zaaranżować stylowy kącik wypoczynkowy. Wygodna, tapicerowana ławka będąca miękkim przedłużeniem parapetu lub komfortowy fotel uszak w towarzystwie stolika pomocniczego, poczują się tam doskonale!
Wnęka w formie niszy
W wielu mieszkaniach, zwłaszcza wiekowych, bardzo popularne są płytkie wnęki w ścianach, znane także jako nisze. Dawniej taki element architektoniczny przeznaczony był głównie do celów zdobniczych - stawiano w nim rzeźby lub wieszano obrazy. Współcześnie nisze to najczęściej pozostałości po zaślepionych drzwiach, kiedy to dzielono ogromne, wielopokojowe mieszkania w kamienicach na mniejsze lokale. Jeśli dysponujesz tego typu ozdobnikiem, koniecznie go wykorzystaj! Możesz zaprojektować w nim biblioteczkę, bądź idąc śladem dawnych wzorców, wyeksponować kolekcję dzieł sztuki, zdjęć czy bibelotów.
Wnęki na poddaszu
Wnęki na poddaszu to przestrzeń, którą z przyjemnością wykorzystują projektanci wnętrz. Pod skosami może zmieścić się bowiem wygodna garderoba, a nawet kameralny kącik wypoczynkowy - wszystko zależy od wysokości ścianek kolankowych, czyli fragmentów ścian, na których opiera się dach. Jeśli dysponujesz strychowym zakamarkiem pod dachem dwuspadowym, na fragmencie ściany pozbawionej spadów (czyli tzw. szczytowej), możesz ulokować wygodną szafę wnękową wyposażoną w drążki i wieszaki. Z kolei we wnęce, która mieści się pod ściankami kolankowymi, liczącymi sobie około 130 cm, spokojnie zmieści się wygodna sofa lub dwa fotele w towarzystwie stolika kawowego.
Wnęka pod schodami
Wśród osób, które poszukują dodatkowej przestrzeni magazynowej, coraz popularniejsze staje się również zagospodarowywanie wnęk tuż pod schodami. Niektórzy organizują w nich garderobę na okrycia wierzchnie, buty lub odzież sezonową, inni traktują jak połączenie praktycznego schowka oraz akcentu dekoracyjnego. Przestrzeń pod stopniami, które znajdują się w salonie, to przecież doskonałe miejsce np. na montaż biokominka lub kominka elektrycznego - wystarczy tylko odpowiednia izolacja i obudowa. Oprócz niego, można zaprojektować we wnęce biblioteczkę lub - tak jak w przypadku poniższej inspiracji - ergonomiczne schowki.
Czasem nie zdajemy sobie sprawy, w jak niezwykle funkcjonalny sposób można zaaranżować puste wnęki w domu czy w mieszkaniu. Bo choć na pierwszy rzut oka wydają się nieustawne i czasem mogą stanowić aranżacyjne wyzwanie, w ogólnym rozrachunku okazują się prawdziwymi przyjaciółkami porządku, intrygujących stylizacji i przede wszystkim, praktycznych rozwiązań.