Jak wykonać ozdoby wielkanocne w stylu eko? Poznaj nasze propozycje
Ekologiczne ozdoby wielkanocne to hołd dla naturalnej estetyki, która pozostaje ciekawa, niebanalna i przede wszystkim cudownie świeża! Wielkanocną porą warto zatem wykorzystać jej potencjał i pokusić się o własnoręcznie zaprojektowane dekoracje w stylu eko. Wbrew pozorom nie ma nic łatwiejszego! Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na naturalne i efektowne ozdoby. Nie zabraknie ekologicznie farbowanych kraszanek, naręczy świeżych ziół oraz zaskakujących warzywnych kompozycji.
Ekologiczne ozdoby wielkanocne z gałęzi
Pamiętaj, że projektując ozdoby wielkanocne w stylu eko, najlepiej korzystać z darów natury - zwłaszcza tych, które masz pod ręką! Przycinasz gałęzie ozdobnych krzewów w ogrodzie? To świetnie - zbierz je w okazały bukiet i wyeksponuj w jednym z prostych, szklanych wazonów. Kiedy gałązki obsypią się gęstym, zielonym listowiem, w Twoim domu natychmiast zapanuje wiosenny nastrój.
Oprócz tego pamiętaj, że z powodzeniem możesz wykorzystać również suche gałęzie znalezione np. podczas jednego z kwietniowych spacerów. Jeśli je okorujesz i zwiążesz parcianym sznurkiem, posłużą za wspaniały stelaż, na którym możesz zawiesić naturalne kwiatowe kompozycje.
Ekologiczne stroiki wielkanocne
Jedne z piękniejszych wielkanocnych dekoracji w stylu eko można zaprojektować z giętkich gałązek wierzbowych lub niebarwionej rafii. Z tych pierwszych możesz upleść wierną imitację ptasich gniazdek, które będą doskonałą oprawą dla kraszanek farbowanych barwnikami spożywczymi lub uroczych nakrapianych jajek przepiórczych. Rafią z kolei możesz wypełniać szklane, transparentne naczynia i eksponować w nich drewniane pisanki. Świetnym dodatkiem do tego typu kompozycji będą naturalne, białe pióra.
Sprawdź też: Jak zrobić stroik wielkanocny? Stroiki wielkanocne z brzozy krok po kroku
Ekologiczne ozdoby wielkanocne z kiełków i ziół
Do tworzenia naturalnych wielkanocnych kompozycji warto wykorzystywać rozmaite zioła i kiełki. Oprócz rzeżuchy, możesz śmiało posadzić kiełkujące żyto, rzodkiewkę, a nawet… rukolę! Aby było bardziej eko, zasiej je w pustych skorupkach po jajkach. Zioła wyhoduj w glinianych doniczkach - każdą z nich możesz ozdobić dekoracyjnym jutowym workiem.
Takie „bukiety” lubczyku, oregano, rozmarynu czy tymianku mogą posłużyć Ci za wielkanocną dekorację stołu. Aby było bardziej świątecznie, każdej ziołowej kompozycji zaserwuj wielkanocną dekorację „na patyku”, który wbija się w ziemię.
Ekologiczna Wielkanoc 2023 – warzywa na stole
Od ziół i kiełków niedaleko do… warzyw! Zgodnie z modnym trendem eko możesz śmiało tworzyć z nich wielkanocne stroiki. Bukiet marchewek o bujnej natce zamiast wiosennych ciętych kwiatów? A może sałata, szczypior i szpinak w doniczkach zamiast klasycznych prymulek lub fiołków? Takie kombinacje wyglądają niezwykle oryginalnie, świeżo i z pewnością chętnie wcielą się w rolę smakowitych dodatków do wielkanocnych potraw.
Ekologiczne ozdoby wielkanocne z rustykalną nutą
Jeśli preferujesz trend eko w wydaniu rustykalnym, powinieneś pokusić się o wielkanocne dekoracje wykonane z drewna i wikliny, a także juty, lnu, filcu i wełny. Śmiało można sięgnąć również po suszone kwiaty i naturalnie farbowane trawy. Z tych ostatnich warto zapleść ozdobne wieńce wielkanocne, kłosy i warkocze.
Ciekawym zabiegiem może być również wykorzystywanie grubych fragmentów drewna, jak i również kory czy niewielkich pieńków. Te ostatnie będą stanowić fantastyczną podstawę dla wielkanocnych stroików. Z grubych gałęzi można z kolei zaprojektować wielkanocną „choinkę” - na wzór tej bożonarodzeniowej. Zamiast bombek i gwiazd na gałązkach niech zagoszczą zawieszki w formie jajek, zajączków i urokliwych ptaszków.
Ekologiczne ozdoby wielkanocne z mchu
Bardzo ciekawym sposobem na dekorację w stylu eko jest też naturalny mech. Do wykonania niebanalnych ozdób potrzebujesz: przezroczystej formy w kształcie jajka, gumek recepturek oraz mchu.
Aby stworzyć miękką pisankę, otwórz foremkę i włóż do niej lekko wilgotny mech (pamiętaj, aby wsunąć go do środka jak najwięcej, tak, aby ściśle wypełnił formę). Kolejno przyciśnij do siebie obie części foremki i zabezpiecz je gumką recepturką. Po kilku godzinach jajko z mchu będzie gotowe do wyjęcia i wyeksponowania na stole.
Ekologiczne ozdabianie jajek na Wielkanoc
Pomysły na pisanki w stylu eko? Proszę bardzo! Wystarczy, że udekorujesz skorupki jajek listkami pietruszki, selera, melisy czy mięty, wsuniesz je w pończochę i dokładnie zwiążesz. Kolejno należy ugotować wywar z łupin cebuli, kory drzewnej lub buraków i zanurzyć w nim jajka. Kraszanki wystarczy gotować przez ok. 15-20 minut. Po wyjęciu jajek z kąpieli Twoje oko będą cieszyć naturalne wzory widoczne na skorupkach.
Innym, równie ciekawym pomysłem, może być ozdabianie jajek żywymi listkami i płatkami kwiatów - wystarczy, że wybierzesz ulubione rośliny i naniesiesz ich fragmenty na skorupki, uprzednio posmarowane klejem spożywczym.
Dowiedz się więcej: Jak farbować jajka? 3 sposoby na naturalne farbowanie jajek [VIDEO]
Wiosna to ukłon w stronę świeżości i nowych początków. Nic zatem dziwnego, że konwencja eko doskonale wpisuje się w wiosenną atmosferę Świąt! Jej bezpretensjonalny urok doskonale pasuje do naturalnych materiałów i dekoracji - nie szczędź sobie zatem pogodnych pomysłów pełnych słońca i orzeźwiającej zieleni.