9 pomysłów na wielkanocne dekoracje wykonane własnoręcznie
Własnoręczne ozdoby wielkanocne mają w sobie duszę. Podczas świąt takich jak Wielkanoc taka magiczna aura jest niezwykle potrzebna! Zachęcamy Cię zatem do puszczenia wodzy fantazji i podsuwamy 9 sprawdzonych pomysłów, dzięki którym samodzielnie stworzysz piękne, stylowe i efektowne ozdoby. Nie zabraknie klasycznych wianków, stroików i kompozycji kwiatowych, a i dla miłośników zabaw tkaninami znajdzie się kilka niebanalnych propozycji. Zapraszamy!
1. Własnoręczne ozdoby wielkanocne – stroiki
Dekoracje wielkanocne tworzone przy wykorzystaniu żywych roślin i naturalnych materiałów - to coś, co w tym sezonie będzie prawdziwym hitem! Takie stroiki możesz śmiało projektować przy użyciu gałązek wierzbowych, czyli tzw. bazi, a także bukszpanu i wiosennych kwiatów, takich jak tulipany, narcyzy i żonkile. Wystarczy, że za podstawę stroika posłuży Ci specjalna gąbka florystyczna. Ciekawym zabiegiem jest również wypełnianie szklanych lub ceramicznych naczyń rafią (naturalną bądź farbowaną) i układanie w nich kompozycji z jajek wielkanocnych. Tego rodzaju estetyka to ukłon w stronę modnej, rustykalnej prostoty.
2. Własnoręczne dekoracje wielkanocne – wianki
Od stroików do wianków jeden krok! Tego typu dekoracje również można wykonać samodzielnie. Czasem wystarczą giętkie gałązki wierzby lub drzewek owocowych i cienki drucik. Uformowany wianek warto ozdabiać urokliwymi akcentami - piórami, jajkami przepiórek, drewnianymi motylami czy pąkami kwiatów. Aby drobiazgi mocno trzymały się podstawy, proponujemy użyć kleju na gorąco.
Dowiedz się więcej: Jak zrobić wianek wielkanocny? 11 pomysłów na wianki wielkanocne ręcznie robione
3. Samodzielne ozdoby wielkanocne – oryginalne akcenty w szkle
Podczas projektowania ozdób i stroików wielkanocnych, niezwykle ważna jest kreatywność - postaw zatem na niebanalne podejście do tematu! Zamiast na klasycznym półmisku, zaaranżuj stroik na fragmencie pieńka, natomiast zwykły wazon zamień na miniaturową szklarnię. Oprócz tego możesz eksponować wielkanocne ozdoby w słojach, kieliszkach, wazach i bombonierach. Im więcej nieoczywistych akcentów, tym lepiej!
4. Własnoręczne ozdoby wielkanocne – miniogródek
Dawniej rzeżuchę sadziło się w głębokich talerzach na kawałku ligniny. Dziś zielony dywanik można wyhodować w kolorowej filiżance, kubku czy bulionówce. Co więcej, śmiało wykorzystuj puste skorupki po jajkach - jeśli je pokolorujesz i wsuniesz w tekturowe opakowanie, okażą się najpiękniejszymi, miniaturowymi doniczkami! Oprócz rzeżuchy, warto wyhodować szczypiorek lub urokliwe, soczyście zielone kiełki żyta.
5. Samodzielne ozdoby wielkanocne – stroiki z gałązek
To, co warto wykorzystywać podczas projektowania stroików wielkanocnych jest zazwyczaj na wyciągnięcie ręki! Bo ile to razy przechadzając się po parku, napotykałeś zgrabne gałązki leżące na ziemi? Z takich rozczapierzonych gałęzi warto tworzyć urocze minidrzewka obwieszone kolorowymi jajkami, piórami, wielkanocnymi ozdobami z makaronu i gustownymi, sztucznymi kwiatami. W roli tego typu stroików świetnie sprawdzają się również wcześniej wspomniane gałązki drzewek owocowych obsypane wiosennym kwieciem, które nie tylko pięknie wyglądają, ale i pachną!
Dowiedz się więcej: Jak zrobić stroik wielkanocny? Stroiki wielkanocne z brzozy krok po kroku
6. Własnoręczne dekoracje wielkanocne – jajka ze styropianu
Jajka wielkanocne ze styropianu to coś, co designerzy wprost uwielbiają! Nie dość, że można je wystylizować tak, jak tylko dusza zapragnie, to na dodatek są lekkie i nietłukące. Jajka ze styropianu warto zatem pomalować na ulubiony kolor i nanieść na nie fantazyjne wzorki. Takie akcenty świetnie wyglądają na wiankach wielkanocnych - przyklejone do wiklinowych splotów specjalnym klejem na gorąco - lub na minidrzewkach opatrzone dekoracyjnymi wstążkami.
7. Własnoręczne ozdoby wielkanocne – dodatki z filcu
Materiałem, który doskonale sprawdza się podczas tworzenia wielkanocnych dekoracji jest również miękki, przytulny filc. Z tej wdzięcznej tkaniny można tworzyć rozmaite wielkanocne wariacje m.in. kolorowe podkładki pod kubki czy talerze. W pierwszym przypadku należy zaopatrzyć się w klasyczne podkładki korkowe i nakleić na nie niewielkie filcowe kuleczki. W drugim wystarczy wyciąć szablon, który będzie podstawą dla kształtu podkładki, jaką sobie wymarzyłeś, odrysować ją na materiale i ponownie chwycić za nożyczki!
Sprawdź też: Ozdoby wielkanocne na szydełku – jak zrobić je krok po kroku? Sprawdź popularne wzory
8. Własnoręcznie robione ozdoby wielkanocne z materiału
A skoro jesteśmy przy materiałowych szaleństwach - jeśli w te Święta marzy Ci się przytulny dekor, zdecyduj się na akcenty szyte własnoręcznie. Mogą być to girlandy w kształcie zajączków, różnokolorowe kurczaki wielkanocne albo tęczowe tulipany. W przypadku dziergania tego typu ozdób, najlepiej sprawdza się miękka dzianina wiskozowa lub dresowa. Kształt konkretnym dekoracjom najlepiej nadawać grubym, ale giętkim drutem, który kolejno obleka się w wybrany materiał. Na koniec uzyskaną konstrukcję należy dokładnie wypychać watą.
9. Własnoręczne ozdoby wielkanocne z kwiatów
Kwiatowe kompozycje zawsze doskonale sprawdzają się podczas Wielkanocy! Żonkile, tulipany, hiacynty czy narcyzy to przecież kwintesencja wiosennego, radosnego dekoru. W 2023 roku najmodniejsze są jednak rośliny wyhodowane samodzielnie - najlepiej nie w standardowych doniczkach, a w objęciach domowych naczyń. Kwiatowe cebulki możesz zatem zasadzić w kieliszkach, szklankach, musztardówkach czy emaliowanych garnuszkach i czekać aż zakwitną. Takie urokliwe, żywe dekoracje, które wyszły spod ręki domorosłego ogrodnika cieszą przecież najbardziej!
Pomysłów na własnoręcznie robione ozdoby wielkanocne jest mnóstwo! Ogranicza Cię tylko własna wyobraźnia. Szalej zatem do woli, bawiąc się stylami, kolorami i fakturami, i tworząc prawdziwe świąteczne dzieła sztuki.