Stół wielkanocny – 4 pomysły na udekorowanie stołu wielkanocnego
Stół wielkanocny to centrum corocznych rodzinnych spotkań. Jak go udekorować w tym sezonie? W 2023 roku na stole wielkanocnym pojawią się m.in. coraz bardziej popularne wielkanocne wieńce oraz minimalistyczne kompozycje z kwitnących gałęzi drzew lub krzewów. Sprawdź nasze 4 pomysły na dekorację stołu wielkanocnego: w stylu eko, nowoczesnym, tradycyjnym oraz utrzymaną w pastelowych barwach. Którą aranżację wybierzesz?
Stół wielkanocny w stylu nowoczesnym
Stół wielkanocny w stylu eko
Dekoracje wielkanocne pełne naturalnych materiałów i barw zaczerpniętych z przyrody królują także w aranżacjach stołów. Jak stworzyć dekorację stołu wielkanocnego w stylu eko?
Podstawową kwestią jest dobór odpowiednich kolorów – powinny być to barwy zaczerpnięte wprost z natury. Na naturalnym stole wielkanocnym powinny królować jasne, przydymione i ciepłe odcienie zieleni (np. bardzo modne seledynowy i szałwiowy), brąz w odcieniu kawy z mlekiem, szarość z domieszką brązu, beż oraz ciepłe odcienie bieli.
Podczas wybierania dekoracji na stół wielkanocny postaw na te wykonane z naturalnych materiałów, takich jak surowe drewno (np. kora, patyki, plastry drewna), wiklina czy sznurki jutowe. Wykonane z nich ozdoby (np. podkładki pod talerze, pierścienie na serwetki, misy i patery) można kupić lub wykonać samodzielnie. Na wielkanocnym stole w stylu naturalnym doskonale będą się prezentować obrus i serwety wykonane z lnu lub gniecionej bawełny bez wzorów, a do tego w jasnych, neutralnych kolorach (np. ciepłej bieli lub szarości, beżu, jasnego brązu, pudrowego różu).
Obowiązkową dekoracją wielkanocnego stołu w stylu eko są oczywiście żywe rośliny – mogą to być klasyczne żonkile, tulipany czy bazie ułożone w przezroczystym wazonie lub słoju, ale także kwiatowe kompozycje wielkanocne na drewnianym czy wiklinowym podkładzie z wykorzystaniem rodzimych gatunków kwitnących roślin. Do tego trendu wielkanocnego będą pasować również proste w formie florystyczne dekoracje z użyciem mchu, gałązek, rzeżuchy czy młodego zboża w połączeniu z drewnem.
Jakie pisanki będą pasować do naturalnego stołu wielkanocnego? Co może wydawać się nieco przewrotne tradycjonalistom, na wielkanocnym stole w stylu eko zagoszczą w tym roku pisanki lub wydmuszki w naturalnych kolorach jajka, czyli białe, brązowe i nakrapiane. Nadal modne będą także pisanki farbowane naturalnymi sposobami. Jajka gotowane np. w soku z buraka, roztworze kurkumy, wodzie z poszatkowaną kapustą czerwoną, uzyskują piękne pastelowe kolory, które nie wymagają dodatkowego zdobienia.
Popularnym rozwiązaniem, które doskonale wpisze się w naturalny styl stołu wielkanocnego, są również pisanki oraz wielkanocne figurki np. zająców pokryte mchem florystycznym.
Dowiedz się więcej: Jak wykonać ozdoby wielkanocne w stylu eko? Poznaj nasze propozycje
Stół wielkanocny w stylu nowoczesnym
Kolejną aranżacją, która wpisuje się w trendy wielkanocne 2023 roku, jest minimalistyczny stół wielkanocny w stylu nowoczesnym. Zasada „im mniej, tym lepiej” może sprawdzić się nie tylko przy urządzaniu wnętrz, ale także podczas nakrywania do świątecznego śniadania. Jakie materiały i dekoracje wybrać, aby uzyskać elegancki, ale nie przeładowany detalami stół?
Wielkanocne ozdoby na stół powinny być wykonane z naturalnych surowców, takich jak drewno, marmur, mosiądz, szkło, len. Na minimalistycznym wielkanocnym stole sprawdzą się zatem m.in. marmurowe tace do serwowania jedzenia lub podkładki pod talerze, szklane wazony, misy z ciemnego drewna (np. z mahoniu bądź orzecha włoskiego), a także pozbawione wzorów lniane obrusy.
Jednym z najważniejszych elementów dekoracji stołu wielkanocnego w stylu nowoczesnym jest wielkanocna zastawa stołowa. W tak skromnej aranżacji najlepiej sprawdzą się modele bez wzorów, wypukłych zdobień, a jednocześnie o prostej formie.
Hitem są sztućce i talerze o matowej fakturze, jednak dobrze prezentować się będą również robione ręcznie i szkliwione talerze o nieidealnych brzegach. Na wielkanocnym stole w stylu nowoczesnym najmodniejsza będzie zastawa w barwach takich, jak ciepła biel, beż czy pudrowy róż – zupełnie gładkie bądź nakrapiane. Odważne osoby, które myślą nieszablonowo, mogą na czas świąt sięgnąć po zastawę w mocnych kolorach, czyli przybrudzonych odcieniach pomarańczowego, brązowego, czerwonego, ciemnozielonego czy granatowego. Z barwami tymi doskonale współgrać będą czarne lub złote sztućce.
Nowoczesny stół wielkanocny nie musi być nudny i nijaki. Sposobem na jego urozmaicenie mogą być dekoracje. Na minimalistycznym stole wielkanocnym idealnie sprawdzi się najprostsze rozwiązanie, czyli kwitnąca gałąź jabłoni, śliwy, wiśni czy forsycji włożona do szklanego naczynia o prostej formie.
Aby tradycji stało się zadość, trzeba pamiętać o pisankach. Mogą to być np. wydmuszki w naturalnych kolorach jajek, czyli białe, brązowe i nakrapiane lub farbowane pisanki w wymienionych wyżej mocnych, ale pochodzących z naturalnej palety barw kolorach. Warto pamiętać, że w ponadczasowe trendy doskonale wpisują się pisanki tradycyjnie barwione w łupinach cebuli. Jeśli chcesz nieco urozmaicić wygląd stołu wielkanocnego, możesz ozdobić pisanki wzorami geometrycznymi.
Sprawdź też: Jak modnie i stylowo udekorować stół na Wielkanoc?
Stół wielkanocny w stylu tradycyjnym
Podstawą w tworzeniu tradycyjnej dekoracji stołu wielkanocnego jest odpowiednia zastawa stołowa. W tym przypadku może ona albo nawiązywać formą oraz zdobieniami do tradycyjnej porcelany, albo – z drugiej strony - do glinianych, wyglądających jak ręcznie robione naczyń w stylu wiejskim.
Na wiejskim stole wielkanocnym ciekawie wyglądać będą również talerze imitujące wyglądem liście roślin. W ich towarzystwie dobrze będą się prezentować użyte w nowej roli metalowe pojemniki, takie jak postarzane doniczki wykonane z blachy czy puszki po herbacie, w których można umieścić kwiaty – zarówno ich sadzonki, jak również cięte.
Zamiast standardowych bukietów na stole wielkanocnym w stylu tradycyjnym możesz umieścić niezwykle dekoracyjne wieńce wielkanocne. Do wykończenia kompozycji florystycznej warto użyć dekoracyjnych jajek w różnych rozmiarach. Doskonale sprawdzą się również wykonane z naturalnych tkanin szerokie wstążki w neutralnych barwach lub koronkowe wstęgi dostępne w pasmanteriach.
Na wielkanocnym stole w stylu tradycyjnym nie może zabraknąć dodatków takich jak wypełnione pisankami słoje z ozdobnymi pokrywkami czy transparentne kopuły z drewnianą lub metalową podstawą, w których można umieścić bazie lub kwitnące gałązki wiśni, jabłoni czy śliwy.
Jeśli chcesz stworzyć wielkanocną aranżację nawiązującą do stylu wiejskiego, możesz zdecydować się na klasyczny biały obrus albo… zupełnie zrezygnować z nakrywania blatu stołu. W tym drugim przypadku zastawę najlepiej układać bezpośrednio na blacie starego lub postarzanego drewnianego stołu w towarzystwie materiałowych (np. lnianych) serwet i bieżnika. Miłośnicy dekoracyjnych drobiazgów mogą pokusić się o uzupełnienie aranżacji o porcelanowe bądź drewniane figurki wielkanocnych zajączków i kurczaczków.
Jakie kolory powinny dominować przy dekorowaniu wielkanocnego stołu w stylu tradycyjnym? Przy wyrazistych dodatkach, takich jak żywe kwiaty, zdobiona porcelana czy szklane kopuły, kolorystyka stołu powinna być stonowana. Zastosowanie kolorów takich jak beż, brąz w jasnych odcieniach, ciepłe odcienie bieli czy pudrowy róż i przykurzony błękit pozwolą na uzyskanie wystroju charakteryzującego się harmonią i brakiem przesady.
Sprawdź też: Jak zrobić wianek wielkanocny? 11 pomysłów na wianki wielkanocne ręcznie robione
Stół wielkanocny w pastelowych barwach
Miłośnicy radosnych barw mogą stworzyć optymistyczną i pełną kwiatów aranżację stołu wielkanocnego. Wśród najmodniejszych barw świątecznych pojawiły się między innymi pastelowe odcienie fioletu, żółtego, błękitu, różu oraz zieleni. Szczególnie popularne są aktualnie ich przydymione, słabo nasycone odcienie, które nawiązują do kolorów występujących naturalnie w przyrodzie.
Na wielkanocnym stole barwy te mogą pojawić się między innymi pod postacią kolorowej zastawy – oprócz talerzy w jednolitym kolorze, możesz zdecydować się na te z malunkami delikatnych kwiatów łąkowych. Ciekawym uzupełnieniem pastelowego stołu wielkanocnego mogą być elementy wykonane z różnokolorowego szkła, np. szklanki, kieliszki, podstawki na jajka. Szklane dodatki nie tylko sprawią, że wielkanocna aranżacja będzie bardziej radosna dzięki zastosowaniu wielu kolorów, ale także dodadzą jej lekkości.
Wzór dzikich, rosnących na łąkach kwiatów może pojawić się również na elementach tekstylnych. Decydując się jednak na obrus, serwety lub bieżnik z tak ciekawym ornamentem, warto ostrożnie dobierać inne dodatki, aby uniknąć wrażenia przeładowania i kiczu. Jeżeli do dekoracji stołu wielkanocnego wybierzesz kwiatowy obrus, zastawa powinna być bardziej stonowana. Gdy natomiast kwiatowy wzór zdobi mniejsze elementy, takie jak serwety lub bieżnik, możesz sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa przy tworzeniu pastelowej aranżacji stołu wielkanocnego.
Uzupełnieniem kwiecistego wystroju stołu wielkanocnego mogą być dekoracje roślinne takie jak bukiet pastelowych kwiatów. Można również wykonać nietuzinkową ozdobę wielkanocną, jaką jest zwisająca z sufitu nad stołem kompozycja roślinna z wykorzystaniem kwitnących gałęzi drzew owocowych lub ciętych kwiatów, np. piwonii, jaskrów, eustomy.
Na pastelowym stole wielkanocnym nie może zabraknąć także pisanek. Jakie pisanki będą pasować do kolorowego, kwiecistego stołu wielkanocnego? Najlepiej sprawdzą się tu pastelowe pisanki bez dodatkowych zdobień czy wzorów (np. farbowane w naturalny sposób). Można je ułożyć w eleganckim szklanym naczyniu, koszyku lub wykorzystać do wzbogacenia wielkanocnego wieńca.
Zobacz również: Jak farbować jajka? 3 sposoby na naturalne farbowanie jajek [VIDEO]
Dekoracja stołu wielkanocnego to chyba jedna z przyjemniejszych czynności, jakim można się oddać przed rodzinnym świętowaniem. Wypróbuj nasze aranżacje stołu wielkanocnego i ciesz się nimi wspólnie z najbliższymi.