Łazienka w stylu industrialnym
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką DEANTE.
Surowa uroda stylu industrialnego zyskała spore grono zwolenników. Choć styl ten wszedł na salony stosunkowo niedawno, to jego początki sięgają lat 50 XX wieku. Skutkiem recesji i upadku przedsiębiorstwo było opustoszenie różnorodnych przestrzeni przemysłowych, puste fabryki, magazyny i hale produkcyjne w centrach miasto służyły bohemie młodych artystów, a następnie stały się modnym miejscem do zamieszkania. Niezaprzeczalny urok powstałych loftów potęgowało wrażenie przestrzeni, duże przeszklenia i indywidualny, surowy styl – z czasem te niepozorne przestrzenie mieszkalne stały się enklawą elity, a ich ceny poszybowały w górę.
W oryginalnych loftach rozległe pofabryczne przestrzenie rozdzielały jedynie niezbędne ścianki. Wśród wydzielonych stref znalazła się przede wszystkim łazienka – najbardziej intymna przestrzeń każdego domu, bez względu na jego styl. Łazienka musi mieć w sobie „to coś” – charakterystyczny klimat, który sprawia, że chcemy w niej przebywać, relaksować się i zbierać siły na kolejny dzień pełen wyzwań. Jesteś miłośnikiem wielkomiejskiego, industrialnego stylu? Nie musisz mieszkać w lofcie, by wyczarować charakterystyczny klimat w swoim domu – razem z marką Deante podpowiadamy jak urządzić łazienkę w stylu industrialnym.
Surowość, czyli jak wybierać kolory i faktury?
Wybierając kolory do industrialnej łazienki, warto stawiać na klasyczne, stonowane odcienie. Wśród nich z pewnością znajdzie się całe spektrum różnorodnych szarości, począwszy od subtelnych, rozbielonych odcieni, a kończąc na zdecydowanych, stalowych i grafitowych tonach. Szarość bywa nieodzownym elementem loftowej stylistyki, przywodzi na myśl surowy beton niewykończonych ścian i podłóg, będąc równocześnie doskonałym towarzystwem dla drewna, wszelkich metalowych elementów, szkła oraz kamienia.
Dobrym pomysłem jest wykorzystanie bieli pod postacią stylizowanych na cegiełki płytek czy dekorów o geometrycznych wzorach. Tak otrzymana baza „oswoi” surowość industrialnej stylistyki, sprawiając, że otrzymamy efekt w jej subtelnej odsłonie. Warto pokusić się również o zastosowanie materiałów ściśle związanych z naturą – wśród industrialnej stylistyki odnajdą się modne marmury czy delikatne piaskowce, a przede wszystkim drewno w różnej postaci. Mile widziane są niestandardowe faktury, widoczne słoje i nieregularności. Surowe drewno nie tylko doskonale podkreśli styl loftowy, ale również z powodzeniem ociepli łazienkową przestrzeń.
Metal, czyli industrialny „must have”
Metalowe elementy są obowiązkowym elementem industrialnej przestrzeni. W dawnych, loftowych przestrzeniach wszelkie metalowe instalacje pozostawały odkryte lub były eksponowane jako osobliwa dekoracja. Być może warto zostawić na wierzchu połyskujące rurki lub dodać im charakteru i przemalować na czarno? Pamiętaj, że industrialny efekt potrzebuje spójności – zrezygnuj z klasycznych mebli i standardowych baterii łazienkowych, wybierz takie, które doskonale zagrają z surowym, industrialnym stylem.
Czarne baterie o matowym lub połyskującym wykończeniu nadadzą całości loftowego charakteru. Zwróć uwagę na baterię umywalkową Hiacynt z podwyższonym korpusem – jej opływowy kształt i minimalistyczny design sprawiają, że będzie oryginalnym zwieńczeniem umywalki, a także dekoracyjnym detalem w industrialnej łazience. Miłośników nieszablonowych rozwiązań z pewnością zachwyci bateria umywalkowa Anemon – zdecydowany, kanciasty kształt i podwyższony korpus sprawiają, że odnajdzie się wśród surowej, industrialnej stylistyki.
Wybór idealnych mebli do industrialnej łazienki może okazać się problemem – klasyczne bryły w połyskującej bieli nie mają nic wspólnego z obraną wcześniej stylistyką. By efekt był piorunujący, wybierz meble, które oddadzą klimat wnętrza – postaw na proste, metalowe szafki w kolorze korespondującym z innymi metalowymi elementami dekorującymi wnętrze. Metalowa konsola Temisto, którą zwieńcza geometryczna umywalka idealnie wpisuje się w loftowy styl wnętrza – lekka konstrukcja zestawiona ze zdecydowanym kształtem umywalki to połączenie idealne. Ażurowy charakter konsoli sprawia, że rura odpływowa jest nie tylko widoczna, ale w odpowiedni sposób wyeksponowana.
Przeszklenia – jak je przemycić?
Łazienka nie jest miejscem, w którym życzylibyśmy sobie wstawienia ogromnych loftowych okien – jeśli w naszej przestrzeni kąpielowej pojawia się okno, raczej skrzętnie je zasłaniamy, pilnując swojej prywatności. Jak więc wprowadzić do łazienki szklane elementy? Odpowiedź jest niezwykle prosta, na rzecz industrialnej łazienki warto zrezygnować z wanny i postawić na funkcjonalną kabinę prysznicową. Zyskamy przestrzenne wnętrze i umownie podzielimy przestrzeń z pomocą szklanej tafli kabiny.
Warto zwrócić uwagę na kabiny Abelia od Deante – szeroka oferta kabin z tej serii pozwala na wybór idealnego modelu do każdej łazienki – małej i dużej. Wszystkie kabiny wykonane są z bezpiecznego i trwałego szkła hartowanego o grubości 6 mm. Modele półokrągłe, prostokątne i kwadratowe wyposażone są w drzwi uchylne, które zapewniają szerokie i wygodne wejście. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie w industrialnej aranżacji kabiny typu walk-in, a także zrezygnowanie z brodzika – taki zabieg pozwoli nam na zachowanie minimalistycznego wyglądu strefy kąpielowej.
Dodatki, dodatki…
Choć styl industrialny charakteryzuje się bezpiecznym umiarem w sferze dekoracji, warto zastosować zabiegi, dzięki którym nasza łazienka będzie jeszcze bardziej klimatyczna. Wśród nich jest wybór odpowiedniego oświetlenia – zrezygnujmy raczej z prostych łazienkowych kinkietów i postawmy na druciane lampy w geometrycznych kształtach lub na pojedyncze żarówki. Kable upnij do sufitu i pozostaw widoczne, dzięki czemu podkreślisz surowy efekt aranżacji.
Rozważnie dobieraj akcesoria, zadbaj, by pasowały do obranej wcześniej stylistyki – metalowa mydelniczka czy stylowy, czarny wieszak na ręczniki to małe detale, które tworzą doskonałą całość. Pamiętaj także o lustrze – najlepiej sprawdzi się takie w okrągłej, metalowej ramie – może warto zwiesić je na ścianie na mocnym skórzanym pasku? Pomyśl również o tekstyliach, niech będą wykonane z naturalnych materiałów, a półkę udekoruj delikatną roślinką, której soczyście zielony kolor ożywi przestrzeń.
Styl industrialny nie jest łatwy w aranżacji, a zastosowanie surowych materiałów i zimnej kolorystyki wymaga skrupulatnego przemyślenia. Dopasuj wybrane rozwiązania do metrażu łazienki i stylu życia domowników. Pamiętaj o głównych zasadach industrialnego klimatu, jednak nie podążaj ślepo za modą – najlepszym doradcą jest Twoja wyobraźnia. Możesz stworzyć loftowy klimat nawet w niewielkiej łazience, wykorzystaj zgrabne detale i wysokiej jakości rozwiązania marki Deante i przekonaj się, jakie to proste!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką DEANTE.