Beton w łazience – odkryj aranżacyjny potencjał surowego materiału!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką DEANTE.
Trendy aranżacyjne pozwalają nam dziś na dużą dowolność przy wyborze wystroju łazienki. Po panującej przez wiele lat modzie na wszechobecną biel i skandynawski minimalizm przyszła pora na odrobinę szaleństwa. Do łask wracają kolorowe akcenty, niestandardowe bryły i zapomniane materiały, które dają nam możliwość urządzenia wnętrza jedynego w swoim rodzaju. Skoro jednak niemal wszystko jest dozwolone, to na co się zdecydować przy aranżacji łazienki?
Beton kojarzymy przede wszystkim z surowym stylem pomieszczeń poprzemysłowych. Industrialny wystrój nie jest jednak jedyną możliwością aranżacji łazienki z użyciem betonu. To bardzo efektowna i oryginalna propozycja, która na pewno przypadnie do gustu miłośnikom odważnego designu i wnętrz z charakterem. Dla zwolenników innych materiałów i kolorów szary beton może okazać się atrakcyjnym dodatkiem w nowoczesnej łazience. We współpracy z marką DEANTE przedstawiamy aranżacyjny potencjał materiału, dzięki któremu stworzysz wyjątkową łazienkę w wybranym stylu. Doradzamy też, który z nich będzie najlepiej odpowiadał Twoim gustom i potrzebom.
Beton w roli głównej, czyli industrialna łazienka
Łazienka w stylu industrialnym to najbardziej oczywiste (co wcale nie znaczy, że banalne) rozwiązanie, kiedy myślimy o betonie. Do wystroju wnętrz używa się jego specjalnej odmiany, tzw. betonu architektonicznego, którego powierzchnia jest dużo gładsza. Estetyczne walory przetworzonego betonu nie niwelują jednak jego praktycznych zalet – wytrzymałości i trwałości oraz surowego charakteru, który jest niezbędny do aranżacji industrialnego pomieszczenia. Loftową łazienkę w stylu opuszczonych fabryk, które w latach 50. nowojorscy artyści zamieniali w swoje pracownie, możemy z powodzeniem odtworzyć w każdym budynku. Wystarczy zastosować się do kilku aranżacyjnych wskazówek, by nawet w niewielkim mieszkaniu w bloku wyczarować industrialną łazienkę. A zatem… do dzieła!
W industrialnym wnętrzu surowe materiały muszą grać pierwsze skrzypce. Betonowymi płytami możemy zatem wyłożyć nie tylko ściany, ale i podłogi. Jeśli jednak przeraża Cię wizja „domu z betonu”, wybierz szarą farbę naśladującą ten materiał. Płytki z betonu nie muszą też tworzyć jednolitej, monotonnej powierzchni. Dla uzyskania ciekawego efektu, możesz łączyć ze sobą różne kształty i rozmiary płytek, które z powodzeniem zastąpią tradycyjną łazienkową ceramikę. Szarość betonu możesz przełamać też czerwoną cegłą, zwłaszcza jeśli Twoje mieszkanie znajduje się w kamienicy, bo w industrialnym wnętrzu warto podkreślać wszystko to, co surowe, pierwotne i niewykończone. Nie przejmuj się zatem odsłoniętymi kablami czy rurami, a wręcz postaraj się je wyeksponować, planując instalacje czy oświetlenie.
Szkło, metal, drewno - z jakimi materiałami łączyć beton?
W zależności od upodobań, odpowiednimi materiałami i dodatkami możemy podkreślić lub przełamać industrialny charakter wnętrza. Z pewnością zagustują w nim osoby ceniące designerskie tradycje i ekstrawagancki wygląd pomieszczeń. W poprzemysłowym, minimalistycznym klimacie doskonale odnajdą się metalowe akcenty, np. w postaci ramy lustra czy konsoli pod umywalkę o geometrycznej bryle. Dobrym pomysłem są też czarne elementy wyposażenia – baterie czy zestawy natryskowe, których bogaty wybór znajdziemy w ofercie marki DEANTE. Te nietypowe detale doskonale podkreślą surowy nastrój wnętrza. Jak jednak go przełamać, jeśli nie zależy nam na „czystym” industrialnym stylu i potrzebujemy w łazience więcej przytulności?
Materiałem powszechnie znanym ze swojej mocy ocieplania wnętrza jest drewno. W nowoczesnej łazience może znaleźć się pod wieloma postaciami, ze względów praktycznych najlepiej w formie paneli, blatów czy płyt drewnopodobnych. Ciekawym i miłym dla oka rozwiązaniem będzie drewniany blat umywalkowy czy fragment ściany pod prysznicem. To w tych miejscach dbamy o codzienną higienę i chcemy jednocześnie zaznać chwili odpoczynku w relaksującym otoczeniu. Przyjemne skojarzenia z naturą wzbudzą też ekologiczne tkaniny – wełna, len, juta oraz materiały – wiklina, bambus, rattan, z których mogą być wykonane łazienkowe meble, dekoracje czy systemy przechowywania. W takim otoczeniu surowość betonu zostanie przyćmiona, wyeksponujemy zaś jego naturalny charakter, który będzie współtworzył przytulną łazienkę. Industrialną surowość przełamią też szklane elementy – drzwi i ściany kabiny prysznicowej czy duże lustra. Betonowe ściany i ciemne dodatki mogą niektórych przytłaczać. Obszerne przeszklenia nadadzą wnętrzu lekkości oraz wprowadzą do łazienki więcej światła i blasku. Te rozwiązania z pewnością docenią osoby, dla których dom jest przede wszystkim spokojną przystanią, w której powinna panować ciepła i przyjemna atmosfera.
Na przekór szarości, czyli beton + kolor
Jeśli ktoś powiedział, że beton w łazience jest nudny, z pewnością niedokładnie przeanalizował możliwości aranżacyjne tego uniwersalnego materiału. Nadmiar betonowej szarości może niektórych przygnębiać. Warto wtedy zastanowić się nad wprowadzeniem do łazienki koloru – czy to w postaci wielobarwnych płytek lub mozaiki, czy ściany pomalowanej kontrastującą z betonem farbą. Kolorowa powierzchnia z jednej strony ożywi i urozmaici styl łazienki, a z drugiej wyeksponuje surowe piękno betonowych płaszczyzn. Jakie kolory wybrać? To zależy już tylko od Twojej wyobraźni. Pamiętajmy jednak, że ciepłe, intensywne kolory (żółty, pomarańczowy, czerwony, różowy) mają działanie pobudzające i dostarczą nam energii na cały aktywny dzień. W zestawieniu z betonem stworzą odważny kontrast, który bez wątpienia zapewni łazience efektowny i niepowtarzalny wygląd. Chłodne i stonowane barwy (niebieski, zielony, fioletowy) pozwolą nam natomiast się wyciszyć i efektywnie wypocząć. Będą też współgrały z zimnym odcieniem betonu, tworząc harmonijną i uporządkowaną przestrzeń.
Szary kolor jest na tyle uniwersalny, że sprawdzi się w każdym wnętrzu. Pod postacią surowego, a jednocześnie posiadającego ogromny potencjał aranżacyjny materiału, jakim jest beton, stanie się zaś oryginalną bazą do stworzenia wyjątkowej łazienki. W zależności od naszych gustów i upodobań naszych domowników przy użyciu płyt z betonu architektonicznego urządzimy zarówno typową łazienkę w stylu industrialnym, jak i bardziej przytulne wnętrze. Beton w łazience możemy zastosować na wiele różnych sposobów. Właśnie w tym tkwi cały jego urok i potencjał – możliwość zaaranżowania oryginalnej łazienki z betonem w roli głównej lub jako ciekawym elementem dekoracyjnym to wartość, którą docenią wszyscy miłośnicy pięknych wnętrz.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką DEANTE.