Drzwi przesuwne i drzwi uchylne – które rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w Twoim domu
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Komandor - Wnętrza z Charakterem.
Podczas wyboru mebli na wymiar musimy zastanowić się nad szczegółami związanymi z ich użytkowaniem. Istotnym wyznacznikiem funkcjonalności jest wybór odpowiedniego systemu zamykania, który najlepiej sprawdzi się w indywidualnych, domowych warunkach. Niezależnie od tego, jakiej wielkości jest nasza zabudowa, w jakim pomieszczeniu się znajduje i kto z niej korzysta, są cechy, które powinna posiadać zawsze – zapewniać wygodny i szybki dostęp do przechowywanych w niej rzeczy, oraz nie kolidować z domowymi ciągami komunikacyjnymi.
Jakie drzwi wybrać: drzwi przesuwne czy klasyczne drzwi uchylne? Każde z nich posiadają swoje zalety i sprawdzają się lepiej w określonych sytuacjach. By wybrać funkcjonalne drzwi do szafy, uwzględnij szereg czynników związanych z metrażem mieszkania oraz swoimi upodobaniami, a otrzymany efekt z pewnością spełni Twoje oczekiwania. Razem z marką Komandor zapraszamy do lektury poradnika, w którym podpowiadamy, które rozwiązanie sprawdzi się lepiej w Twoim mieszkaniu.
Drzwi przesuwne – gdzie sprawdzą się najlepiej?
Drzwi przesuwne to zbawienne rozwiązanie dla małych mieszkań – w odróżnieniu od otwieranych w tradycyjny sposób drzwi uchylnych, nie zajmują dodatkowej przestrzeni podczas otwierania szafy. Jest to szczególnie istotne, jeśli szafa znajduje się w wąskim pomieszczeniu, na przykład przedpokoju. W takiej sytuacji klasyczne drzwi uchylne zajmują miejsce i uniemożliwiają korzystanie z mebla czy swobodne poruszanie się po pomieszczeniu, co może być nie tylko irytujące, ale również stwarzać zagrożenie i dyskomfort dla domowników.
Drzwi przesuwne to również niezbędny element szaf umiejscowionych w nietypowych miejscach – przy skosach na poddaszu, pod schodami lub w innych nieustawnych przestrzeniach. Pozwalają na estetyczną i funkcjonalną zabudowę wnęk, uskoków, rur czy skrzynek licznikowych, a także na lepszą ustawność mniejszych pomieszczeń. Doskonale sprawdzą się na przykład w ciasnej sypialni, w której chcemy oprócz zabudowanej, pojemnej szafy, zmieścić jeszcze wygodne dwuosobowe łóżko i zachować swobodę w poruszaniu się.
Zaletą rozwiązania w postaci frontów przesuwnych jest również szybki dostęp do dużej części mebla, ponieważ za jednym skrzydłem kryje się kilka stref wnętrza szafy. Poprzez szybkie przesunięcie właściwych drzwi, uzyskujemy swobodny dostęp do większej ilości rzeczy, które znajdują się w zasięgu naszego wzroku.
Drzwi przesuwne stwarzają również ciekawe możliwości aranżacyjne – możemy ukryć za nimi telewizor w salonowej wnęce, kuchenną spiżarnię czy domową biblioteczkę. Szeroka gama materiałów i możliwość ich łączenia sprawiają, że z łatwością dopasujemy je do naszego ulubionego stylu aranżacyjnego oraz nadamy wnętrzu oryginalnego i spektakularnego wyglądu.
Warto również pamiętać, że drzwi przesuwne mogą być montowane na pełną wysokość pomieszczenia i dają dużą swobodę w zakresie ich szerokości – zabudowana w ten sposób wnęka w salonie, przedpokoju czy sypialni prezentuje się niezwykle estetycznie.
Zalety drzwi przesuwnych:
1) Doskonałe rozwiązanie do wąskich wnętrz
2) Nie zabierają miejsca podczas otwierania
3) Duża swoboda w doborze wymiarów drzwi – szerokość jednego skrzydła nawet do 1500 mm
4) Szeroka gama materiałów i możliwość ich łączenia w jednych drzwiach, ułatwiająca wkomponowanie mebla w każdy styl aranżacyjny
5) Możliwość zamontowania domykaczy spowalniających pracę drzwi w ostatniej fazie domyku i tłumiących hałas podczas zamykania
6) Szybki dostęp do dużej części wnętrza mebla lub kilku stref ukrytych za jednymi drzwiami
7) Sposób na ukrycie nierówności i zabudowę trudnych aranżacyjnie miejsc pod skosem czy na poddaszu
8) Łatwy sposób otwierania i jednocześnie niemożliwość samoczynnego, niekontrolowanego otwarcia
Kiedy wybrać drzwi uchylne?
Tradycyjne uchylne skrzydła drzwiowe nadal mają grono zagorzałych zwolenników. To doskonałe rozwiązanie do mebli o płytkich wnętrzach, ponieważ ich montaż nie wymaga dodatkowej przestrzeni dla torów, jak w przypadku drzwi przesuwnych. Są również niezbędne w przypadku wąskich zabudów oraz mebli jednodrzwiowych czy modułowych o różnym rozstawie frontów i stref zamkniętych. Zaletą drzwi uchylnych jest szybki i wygodny dostęp do wybranych części szafy, bez konieczności przesuwania skrzydeł. Dzięki temu nie odsłaniamy niechcący stref, których odkrywać nie chcemy.
Drzwi uchylne sprawdzają się również w przypadku szaf słupkowych o płytkich wnętrzach, nawet jeśli przed szafą jest stosunkowo niewiele miejsca. Wystarczy zastosować w meblu więcej oddzielnych, wąskich, pionowych modułów, każdy zamknięty osobnymi drzwiami, dzięki czemu wąskie skrzydła będą zajmowały mniej miejsca przed szafą, kiedy będą otwarte.
Tradycyjne skrzydła uchylne, w odróżnieniu od drzwi przesuwnych, pozwalają na niezależne korzystanie z różnych części szafy w tym samym momencie. Takie rozwiązanie może być szczególnie ważne i wygodne w biurach czy sypialniach, jeśli z szafy w tym samym czasie korzystają co najmniej dwie osoby.
Drzwi uchylne to również dobry wybór w przypadku przechowywania bibelotów i pamiątek – wersja mebla lub witryny z przezroczystym frontem, pozwoli na estetyczne wyeksponowanie wszelkich dekoracji. Uchylne skrzydło może również stanowić osłonę dla delikatnych, wartościowych przedmiotów, których nie chcemy narażać na uszkodzenie. Tego typu fronty sprawdzą się w domowych biblioteczkach oraz strefach biurowych, gdzie wysokie i wąskie pionowe moduły pozwalają na wygodną segregację książek czy dokumentów.
Zalety drzwi uchylnych:
1) Praktyczne rozwiązanie przy meblach o płytkim wnętrzu
2) Swoboda w wyborze otwierania – możliwość zamontowania dowolnego uchwytu lub wybór systemu otwierania bez uchwytów
3) Swoboda w wyborze zawiasów z hamulcem i cichym domykiem lub klasycznych
4) Możliwość wykonania wąskich skrzydeł do mebli jednodrzwiowych
5) Szeroka gama materiałów do tworzenia jednolitych drzwi
6) Łatwy i szybki dostęp do wybranej, konkretnej części mebla
7) Możliwość jednoczesnego otwarcia pojedynczych skrzydeł w różnych częściach mebla
8) Możliwość wykonania niedużych frontów, zlokalizowanych w różnych miejscach zabudowy
Indywidualne preferencje – najważniejsze kryteria wyboru
Dopasowanie estetyczne do stylu aranżacji to ważne kryterium wyboru drzwi. Fronty przesuwne charakteryzują się oryginalnym designem – szerokie skrzydła mogą stać się wyjątkową ozdobą wnętrza, a także uzupełnieniem jego stylu. Ogromny wybór kształtów, kolorów i rodzajów systemów oraz wypełnień pod postacią oryginalnych materiałów, pozwalają na skomponowanie drzwi przesuwnych, które dopasujemy niemal do każdego stylu aranżacyjnego od klasycznych, poprzez nowoczesne, industrialne, rustykalne, vintage czy glamour. Takie drzwi nie tylko doskonale prezentują się w meblu, ale również dzięki dodatkowym elementom jak domykacze, zapewniają bezawaryjną i cichą pracę drzwi szafy. Minimalistyczny efekt zapewni system bezramkowy wykonany na bazie ukrytej w wypełnieniu drzwi aluminiowej ramy. Ramka podtrzymująca wypełnienie jest niewidoczna lub bardzo delikatna, dzięki czemu tego typu drzwi przesuwne wykonane ze szkła lakierowanego wyglądają doskonale i efektownie w nowocześnie urządzonych wnętrzach.
Drzwi uchylne, w zależności od wyboru frontów, doskonale dopasowują się do otoczenia. Pasują do wnętrz tradycyjnych i minimalistycznych, w których liczy się prostota. Ich klasyczne, jak i nowoczesne wersje pozwalają na dobranie idealnego wzoru do każdej aranżacji. Zazwyczaj fronty uchylne wykonane są w wersji bezramkowej, czyli w całości z płyty, forniru, lakieru. Coraz popularniejsze stają się jednak drzwi ramkowe, w których okalająca drzwi prosta ramka stanowi ozdobę szklanego frontu, dodając mu pazura i zadziorności. Tego typu rozwiązanie ciekawie wygląda we wnętrzach industrialnych i loftowych. Szeroka gama materiałów, z jakich mogą być zrobione, sprawi, że bez trudu można wybrać idealne rozwiązanie do swojego mieszkania.
Często zdarza się, że najbardziej funkcjonalny mebel otrzymamy, wykorzystując zarówno drzwi przesuwne, jak i uchylne – może zdarzyć się tak na przykład podczas zabudowy wnęki na poddaszu, pod skosem. By efekt był estetyczny, fronty w meblu powinny być jednakowe i utrzymane w spójnej stylistyce. Najlepiej więc, aby wybrany system pozwalał na montaż drzwi o dwóch sposobach otwierania.
Wybierając meble, kierujmy się nie tylko względami estetycznymi, ale również ich funkcjonalnością – odpowiedni system otwierania jest kluczowym czynnikiem wpływającym na codzienną wygodę korzystania. Wybierając pomiędzy systemem przesuwnym, a uchylnym weź pod uwagę metraż oraz kształt pomieszczenia, a także indywidualne upodobania oraz zapotrzebowanie domowników. Odpowiedni sposób otwierania z pewnością poprawi komfort codziennego użytkowania mebli.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Komandor - Wnętrza z Charakterem.