Jak dopasować szafę do stylu mieszkania?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Komandor - Wnętrza z Charakterem.
Wnętrza w doskonały sposób oddają charakter ludzi w nich mieszkających – ich zainteresowania, pasje, styl życia oraz przyzwyczajenia. Czasem pomieszczenia są eleganckie i stonowane, niekiedy pełne energii i humoru, zaznaczając tym samym terytorium duszy towarzystwa czy szalonego podróżnika. Często salon czy sypialnia kuszą nowoczesnym designem, intrygują wyraźną stylistyką albo pozwalają się odprężyć i zrelaksować w towarzystwie spokojnej barwy. Urządzanie to zabawa kolorem, formą, strukturą oraz wyposażeniem. Jak to wszystko połączyć, by całość była nie tyle estetyczna, ile w pełni dopasowana do nas samych? I jaką rolę może odegrać w tej wnętrzarskiej stylizacji mebel jakim jest szafa?
Każdy aranżacyjny kierunek ma określoną listę definiujących go zasad i kanonów. Uniwersalna biel i stal wpływają na to, że modny industrial wydaje się tak surowy w odbiorze, a skandynawska harmonia emanuje ciepłem za sprawą drewna, grubych pledów i mięsistych poduszek. W aranżacji wnętrza wszystkie przedmioty, które znajdziemy w mieszkaniu, mogą być częścią perfekcyjnej układanki, dlatego dziś podpowiemy, jak dobrać do nich fronty szafy przesuwnej. Wykorzystując inspirujące propozycje marki Komandor, przebrniemy przez gąszcz najbardziej popularnych nurtów wnętrzarskich.
Styl skandynawski
W stylu skandynawskim spotkamy się z subtelną paletą barw, która dodatkowo rozświetla wnętrze. Funkcjonalna zabudowa z frontami w jasnych pastelowych odcieniach szarości lub bieli, a także płyta z subtelnie zarysowanym drewnem, będą doskonałą bazą dla kolorowych dodatków i wesołych tekstyliów, służących do ocieplenia mieszkania. Ten kierunek lubi naturalne materiały i oszczędny design, dlatego szafa, po którą sięgniemy, musi być wykonana z solidnych, szlachetnych surowców, takich jak płyta w dekorze dębu, klonu, orzecha czy jesionu. Proste, geometryczne konstrukcje najczęściej zachowują swój naturalny ton albo malowane są na biało, by zagwarantować pełną spójność z pozostałą częścią aranżacji. W takich wnętrzach nie stosuje się zbędnych dekoracji, fantazyjnych motywów czy wzorów na frontach mebla.
Żeby przełamać monochromatyzm i urozmaicić wystrój, w którym króluje biel – charakterystyczna dla kierunku rodem z chłodnej Skandynawii – warto łączyć płyty o delikatnym usłojeniu ze szkłem czy lustrzanymi wstawkami. W ten sposób wnętrze nabierze świeżości, lekkości i łagodności, a także będzie harmonijnym tłem w pokoju dziennym, sypialni czy w królestwie malucha. Subtelny akcent w postaci płyty w odcieniu błękitu czy mięty możemy też wpleść w bryłę mebla i wspólnie z dodatkami o tej samej barwie nadać aranżacji niebanalnego klimatu.
Poza wizualną otoczką jest jeszcze druga odsłona nurtu – bardziej praktyczna, związana z właściwościami zastosowanych kolorów. Jasne tonacje pozwalają optycznie powiększyć przestrzeń, co sprawdza się zwłaszcza w przypadku ciasnych, niewielkich pomieszczeń. Ciemny przedpokój pozbawiony okien czy mała sypialnia wyposażona w szafę przesuwną z jasnymi frontami wydadzą się znacznie przestronniejsze niż są w rzeczywistości. Efekt ten spotęgują duże tafle luster, które odbiją wiązki światła. Taka iluzja korzystnie wpłynie na odbiór przestrzeni!
Styl klasyczny
Zwolennicy tradycyjnego nurtu powinni sięgnąć po drewno – główny składnik nie tylko reprezentacyjnego salonu oraz biura, lecz także przytulnej sypialni. Surowiec występuje zarówno w postaci parkietu czy obudowy kominka, jak i stylowej szafy. Nieregularna faktura, sęki oraz usłojenie widoczne na dużej powierzchni drzwi przesuwnych stanowią fenomenalną ozdobę aranżacji i harmonijne ją scalają. W klasyce dominują konwencjonalne rozwiązania: dęby, wiązy, orzech czy jesion, które doskonale korespondują z ciepłymi brązami przeważającymi w pomieszczeniu. Płaszczyzny z płyty laminowanej w odcieniach natury można uzupełnić o powierzchnie lakierowane wzbogacone o lustro, szkło lakierowane, a także aluminiowe profile i wstawki z przezroczystego szkła.
Ponadczasowa klasyka sięga również do inspiracji z dawnych lat, wzoruje się na stylistyce, w której siłą są detale. Nie chodzi tutaj jedynie o oryginalne dekoracje i rodzinne pamiątki wyeksponowane na obszernej komodzie, ale i fronty szafy przyciągające uwagę niepowtarzalnym wzornictwem. Wystarczy wybrać efektowne frezowania albo nietuzinkowy ornament, który potem powielimy na innych elementach aranżacji – żakardowych zasłonach czy dywanie – by wnętrze było kwintesencją elegancji i świadczyło o dobrym guście domowników.
Zróżnicowanie frontów szafy przesuwnej obejmuje także inny rodzaj stylistycznej zabawy – związanej nie tylko z mieszaniem kolorów czy stosowaniem ornamentów, lecz także uwzględniającej podział płaskiej płaszczyzny na kilka części. Drzwi mogą składać się z kilku poziomych pasów z płyty w kolorze cappuccino, które scala wąski element ze szkła lakierowanego. Za pomocą charakternego, intensywnego forniru można również ożywić monotonię kremowej czy białej powierzchni, tworząc symetryczne wstawki. Krótko mówiąc, projektowanie mebla na wymiar daje wręcz nieograniczone możliwości – nie tylko od strony funkcjonalnej, ale też stylistycznej. Klasyka nie musi być nudna!
Tradycyjny design to także stylowe przeszklenia, które zwłaszcza w szafie salonowej lub w domowej biblioteczce, wyglądają szykownie i elegancko, prezentując zjawiskową porcelanę odziedziczoną po babci czy ukazując pokaźną kolekcję książek. Zastosowanie szkła nie dość, że doda wnętrzu wyrafinowanego sznytu i spotęguje wrażenie lekkości samego mebla, to także ochroni lektury przed kurzem oraz pomysłami najmłodszych lokatorów.
Styl minimalistyczny
Jeśli w mieszkaniu króluje minimalistyczny ład, szafa także musi charakteryzować się prostotą, co wiąże się z redukcją dekoracyjnych ornamentów, łączeń i krzykliwej kolorystyki. Zgodnie z zasadą „mniej znaczy więcej” lepiej zrezygnować z wymyślnych ozdób i skoncentrować się wokół oszczędnego designu połączonego z funkcjonalnością. Mebel powinien mieć gładkie, lśniące lub matowe fronty w jednym kolorze, a żeby wzmocnić efekt elegancji warto sięgnąć po systemy bezramowe, bazujące na wykorzystaniu aluminiowego szkieletu lub specjalnego mechanizmu ukrytego w wypełnieniu drzwi. Wówczas – niewidoczna albo bardzo wąska rama – gwarantuje porcję wizualnych wrażeń, stanowiąc niemal monolityczną bryłę.
Kolor frontów szafy przesuwnej także nie powinien być dziełem przypadku, a oprócz indywidualnych preferencji, warto wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, które aranżujemy. Niewielkie przestrzenie „zyskają” na wymiarze, gdy wybierzmy jasne szklane fronty. Powierzchnie będą odbijać światło, zapewniając wrażenie optycznego powiększenia. W przestronnych wnętrzach możemy bawić się kolorem, stosując zarówno chłodne beże, szarości, ciepłe pastele, jak i intensywne burgundy czy brązy. Pamiętajmy jednak, że ciemna zabudowa wyda się masywna oraz ciężka, dlatego dla zbalansowania wystroju, pomalujmy ścianę na jasny kolor lub wybierzmy panele o nieco subtelniejszym odcieniu.
Styl industrialny
Gdy na ścianie rządzi cegła, a metalowe dodatki stanowią dopełnienie wystroju, to znak, że wnętrze opanował modny styl industrialny. Szafa w takim wydaniu ma w sobie coś z minimalizmu – jest pozbawiona niepotrzebnych dekoracji, emanuje elegancją i wyróżnia się prostotą. Jako że w takiej aranżacji dominują stonowane kolory – począwszy od bieli, szarości, po czerń oraz beż – warto jeden z nich wybrać, jako ten, który ozdobi fronty mebla. Dla wzmocnienia nowoczesnego sznytu wybierzmy ciemne warianty w macie, a zamiast tradycyjnych profili zdecydujmy się na te skąpane w tajemniczej czerni lub graficie, które razem stworzą ciekawy duet. Brak połysku spowoduje, że wnętrze zyska bardziej naturalnego wydźwięku.
Mocne tonacje doskonale podkreślą fakturę dekoru, uwypuklając jego niepowtarzalną powierzchnię, dlatego jeśli zależy nam na niebanalnym rezultacie, warto łączyć materiały, struktury i kolory mieszczące się w podobnej gamie. Płyty imitujące beton czy ukazujące nieregularne usłojenie drewna będą się doskonale prezentowały w odcieniach szarości, grafitów oraz popieli, co da nie tyle stylowy, industrialny efekt, ile przemieni się w nietuzinkową dekorację mieszkania, która przyciągnie wzrok od samego progu.
Jeśli jednak obawiamy się o wrażenie przytłoczenia, wybierzmy w szafie uchylne, przeszklone fronty w designerskich, prostych czarnych lub grafitowych ramkach. Taka fuzja szkła z metalem doda szafie charakteru, a odpowiednie podświetlenie wnętrza wprowadzi klimat do całego wnętrza. A jeśli nie czerń to zdecydujmy się na uniwersalną biel w połysku, która dobrze będzie czuła się w towarzystwie betonu, drewna i pozostałych odsłoniętych elementów konstrukcyjnych budynku. W tym przypadku również górę bierze minimalizm, a systemy drzwi bezramowych Heliodor – marki Komandor – doskonale sprawdzą się w roli składnika aranżacji pełnej stylizacyjnej prostoty.
Styl glamour
Styl glamour pozwala na szczyptę wnętrzarskiego szaleństwa – wszystko jednak w granicach smaku i dobrego gustu. Jako że kierunek lubi błyszczeć, warto zastosować szklane fronty lub wybrać warianty uzupełnione o lustro, co spotęguje aurę ekskluzywności i będzie zapewniać niesamowity miraż świateł. Meble o połyskujących powierzchniach w delikatnych odcieniach wanilii czy beżu nie tylko optycznie powiększą przestrzeń, ile wprowadzają do mieszkania nutkę ciepła i harmonii. Na nieco więcej luksusu pozwoli ciemna kolorystyka, która z przyczyn praktycznych zalecana jest do aranżacji przestronnych pomieszczeń.
Interesująco prezentują się także wypełnienia 3D z motywami geometrycznymi lub roślinnymi, dzięki czemu pokój nie będzie potrzebował już żadnych ozdób, a powierzchnia frontów zamieni się w niebanalny akcent dekoracyjny. Nieregularna faktura pod wpływem dużej ilości światła i mieniących się elementów stylu glamour, takich jak kryształowe żyrandole czy akcenty złota i srebra, będzie kreować ciekawy wizualny spektakl. Innym sposobem na to, by przenieść punkt ciężkości na szafę, jest zastosowanie szkła ornamentowego z oferty marki Komandor. Materiał, który z wyglądu przypomina pikowaną tkaninę, zagwarantuje olśniewające efekty, stanowiąc miks nowoczesności, oryginalności oraz klasy rodem z arystokratycznych, luksusowych rezydencji.
Stylów w aranżacji wnętrz jest wiele. Każdy z nas ma swój ulubiony, który najbardziej odpowiada naszemu temperamentowi, wrażliwości czy gustom. Urządzając mieszkanie lub wybierając meble, musimy umiejętnie łączyć elementy, aby wykreowane wnętrze spełniało nasze oczekiwania i wpisywało się w ulubiony styl. Każdy detal ma tu więc ogromne znaczenie. Front szafy przesuwnej to element, który od razu przyciąga wzrok, dlatego warto zadbać o to, by to pierwsze wrażenie było niezapomniane i nie kłóciło się z resztą wnętrza! Odpowiednio dobrane drzwi mebla dopasują się do otoczenia, scalą aranżację, a niekiedy nawet przesądzą o jej charakterze. Szeroka gama materiałów pozwala na kreatywność i zabawę, i oferując mnóstwo możliwości, dzięki którym wnętrza nie tylko odpowiadają na estetyczne potrzeby domowników, ile stają się perfekcyjną całością – od podłogi i sufit, po meble. Szafa na zamówienie może być tego doskonałym przykładem, a w odpowiedniej oprawie idealnie wpisze się w nasz ulubiony aranżacyjny trend i styl naszego mieszkania.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Komandor - Wnętrza z Charakterem.