Szafa w kuchni, czyli sposób na funkcjonalne i efektowne wnętrze. Jak je zaplanować?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Komandor - Wnętrza z Charakterem.
Meble kuchenne kojarzą się zwykle z szafkami wiszącymi nad blatem i dużym stołem z krzesłami. Tymczasem pomysły na aranżację nowoczesnej kuchni wykraczają dziś daleko poza te standardowe rozwiązania. Jednym z nich jest zastosowanie w kuchni zabudowanej szafy z drzwiami przesuwnymi, która dotąd gościła raczej w przedpokoju lub sypialni.
Szafa w kuchni dobrze sprawdzi się zarówno we wnętrzach o małym, jak i dużym metrażu. Dzięki szafie mała kuchnia w niewielkim mieszkaniu może stać się praktycznym miejscem przechowywania przedmiotów, które trudno byłoby pomieścić gdzie indziej. W przestronnym wnętrzu kuchenna szafa podkreśli zaś minimalistyczny wystrój, bo ukryje wszystkie rzeczy, które bez niej pozostałyby na wierzchu. W otwartych pomieszczeniach z kuchnią połączoną z salonem szafa stanie się natomiast ciekawym elementem aranżacji. Wraz z Komandorem – ekspertem od zabudowy wnętrz podpowiadamy, jak wykorzystać szafę w przestrzeni kuchni, by stała się efektownym sercem domu i funkcjonalnym centrum dowodzenia.
Kuchenna szafa - nowoczesna spiżarnia na wymiar
Kuchnia to miejsce, w którym dużo się dzieje. To tutaj przygotowujemy posiłki, jemy wspólne śniadania, a także podejmujemy gości przy kawie i myjemy naczynia po rodzinnych spotkaniach przy stole. Także do kuchni codziennie przynosimy torby z zakupami, które trzeba przechować, zanim staną się składnikiem pysznych potraw. Przed kuchnią stawiamy zatem trudne zadanie utrzymania porządku wśród produktów spożywczych, przetworów, naczyń, garnków, tekstyliów i innych kuchennych akcesoriów. Jak najlepiej mu sprostać?
Duża szafa jest godną polecenia alternatywą dla tradycyjnych dolnych i górnych szafek głównie ze względu na swoją pojemność. Wysoki i wykonany na wymiar mebel pozwoli nam w pełni wykorzystać dostępne miejsce. Posortujmy nasze zapasy według wygodnego dla nas klucza, np. na jednej półce kasze, ryż, płatki owsiane i mąka; na kolejnej puszki z kukurydzą i pomidorami oraz słoiki z ogórkami i kiszoną kapustą; na innej - dżemy, konfitury, kompoty i inne słodkości. Już po niedługim czasie przekonamy się, że szafa pomieści więcej produktów i lepiej utrzyma je w porządku niż klasyczne szafki.
Część frontów szafy możemy wypełnić też szkłem i stworzyć efektowną witrynę, w której będziemy prezentować pieczołowicie przygotowane przez nas przetwory albo designerskie naczynia lub pamiątkową zastawę. Kuchenną szafę możemy uzupełnić też o otwartą część regałową. Na lekkich półkach warto umieścić przezroczyste słoiki z różnymi rodzajami makaronów, mniejsze pojemniki z przyprawami czy ozdobne puszki z kawą i herbatą.
Zabudowana szafa, czyli sposób na minimalizm
Kto z nas nie marzy o pięknej, nowoczesnej kuchni, w której porządek jest utrzymywany jak za dotknięciem czarodziejskiej… szafy? Pojemna, zabudowana szafa o gładkich frontach będzie nie tylko modnie i efektownie się prezentować, ale pozwoli na ukrycie tych domowych akcesoriów, których nie chcemy na co dzień eksponować. Ten mebel spełni jednak swoją funkcję jedynie wtedy, gdy przechowywanie przedmiotów będzie dobrze zorganizowane. Jak zatem zaplanować wnętrze szafy w kuchni?
Przemyślmy rozkład półek jeszcze przed zamówieniem mebla i dopasujmy go do rodzaju przedmiotów, jakie będziemy na nich trzymać.
W dolnej części szafy przydadzą się głębsze i mocniejsze półki na sprzęty AGD, malaksery, miksery, sokowirówki czy blendery oraz większe garnki i brytfanny.
Środkowa strefa to idealne miejsce na podręczne, łatwo dostępne przedmioty codziennego użytku: talerze, miski, kubki i szklanki oraz sztućce umieszczone w przestronnych szufladach.
W górnej części warto zaaranżować rodzaj pawlacza na rzadziej używane przedmioty.
W szafie w kuchni możemy zresztą trzymać niekoniecznie tylko typowo kuchenne akcesoria, ale także tekstylia, jak podkładki na stół, kuchenne ściereczki, rękawice czy drobniejszy sprzęt, jak deski do krojenia, blachy i formy do ciasta. Dedykowane szuflady pozwolą oddzielić jedne przedmioty od drugich. W kuchennej szafie najlepiej po prostu wydzielić strefy na codzienne naczynia, zapasy, tekstylia i AGD. Dzięki temu szybko znajdziemy potrzebną rzecz lub składnik, a w razie czego wszystko sprytnie ukryjemy za efektownymi drzwiami przesuwnymi.
Nowoczesną, oszczędną estetykę wnętrza podkreślimy, zabudowując szafę w trudnej do zagospodarowania wnęce lub narożniku. Tym sposobem kuchnia uzyska regularny kształt, a na środku znajdzie się miejsce dla wyspy. Po obu stronach dużego blatu spotkają się strefy gotowania, zmywania i spożywania posiłków, które w tradycyjnie urządzonych wnętrzach są rozproszone po całej kuchni. Nie sprzyja to porządkowi ani minimalistycznemu wystrojowi wnętrza, który ze względu na swoją atrakcyjność stał się niesłabnącym trendem w kuchennych aranżacjach.
Tędy proszę! Szafa przesuwna albo zaproszenie do salonu
Innym rozwiązaniem, które na dobre zagościło w naszych wnętrzach, jest połączenie kuchni z salonem. I w tym przypadku sprawdzi się przesuwna szafa, która dyskretnie oddzieli od siebie te wnętrza, a jednocześnie scali je ze sobą pod względem kolorystyki i stylu. W tej roli szafa służy nie tylko przechowywaniu, ale pełni też funkcję elementu aranżacji, który musi się efektownie prezentować. Oprócz dobrze zaplanowanego wnętrza mebla liczy się zatem jego design. Jaką szafę wybrać, by na styku kuchni i salonu panowała spójność i harmonia?
Szafy na wymiar są wykonywane z wybranych przez nas materiałów. Dzięki temu wygląd mebla możemy dopasować do naszych indywidualnych gustów i upodobań, a przede wszystkim do stylistyki panującej w kuchni i salonie. Jeśli nasze mieszkanie nie jest zbyt przestronne i chcemy dodać mu lekkości, wybierzmy drzwi wypełnione ażurowym panelem ozdobionym geometrycznym wzorem. Pamiętajmy też, że biały kolor optycznie powiększy wnętrze. Jeśli jednak nie musimy liczyć się z metrażem, a dodatkowo lubimy ekstrawaganckie rozwiązania, możemy zdecydować się np. na czarną, połyskującą szafę, która wpisze się w charakter industrialnej lub eklektycznej kuchenno-salonowej przestrzeni. Do wnętrza utrzymanego w jasnej kolorystyce wniesie zaś nutkę oryginalności i będzie stanowić ciekawy kontrast.
Zawsze dobrym pomysłem na wykończenie frontu szafy będzie też wybór płyty drewnopodobnej, która bez względu na stylistykę przestrzeni wniesie do niej ciepło i przytulność. Sposobem na symboliczne oddzielenie od siebie strefy kuchni i salonu może być też aranżacja samego wnętrza szafy wykonanego z płyty laminowanej w wybranym przez nas dekorze. Za skrzydłem szafy znajdującym się bliżej kuchni możemy przechowywać naczynia i sprzęty AGD, a za tym od strony salonu – serwetki i obrusy.
Znajdujące się w pobliżu kuchni spiżarnie naszych babć odchodzą już niestety w niepamięć. W nowoczesnych wnętrzach rolę schowka na przetwory i pyszności mogą więc przejąć pojemne szafy z praktycznymi drzwiami przesuwnymi. Możliwość wykonania szafy na wymiar i zabudowy jej we wnęce doskonale wpisuje się przy tym w modną, minimalistyczną stylistykę. Dobrze zorganizowana szafa chroni przed zagraceniem nie tylko kuchnię, ale i całą otwartą przestrzeń naszego mieszkania, które może efektownie dzielić na funkcjonalne strefy. Rola szafy w kuchni jest zatem nie do przecenienia, bo dzięki niej każdy z nas może zaaranżować w domu piękne, a przy tym ergonomiczne wnętrze.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Komandor - Wnętrza z Charakterem.