Sufit nie musi być biały! Pomysły na kolorowe sufity
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Magnat Magia Szlachetnych Barw.
Sufit to wyjątkowe „niebo” zamknięte w czterech ścianach domowego zacisza. Utarło się, że powinien być biały, ponieważ ten zabieg iluzorycznie unosi go wyżej, tym samym zwiększając przestrzeń. Choć biel faktycznie dodaje pomieszczeniu lekkości, to właśnie kolor potrafi wyczarować wyjątkowy klimat w pomieszczeniu i nadać mu niepowtarzalnego charakteru. Skomponowanie koloru sufitu z barwą ścian oraz dopasowanie go do kształtu pomieszczenia to nie lada sztuka, jednak odpowiednio wykorzystane kolory mogą stać się wyjątkową ozdobą wnętrza oraz nadać mu pożądanych proporcji.
Biały sufit, choć praktyczny i zachowawczy, może się nudzić – w końcu widujemy je prawie wszędzie. Kolor to doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących nieszablonowych rozwiązań – dzięki niemu skutecznie urozmaicisz klasyczne, domowe sklepienie i sprawisz, że stanie się wyjątkową dekoracją, która podkreśli styl wnętrza. Jak wybrać odpowiedni kolor, tak by przyciągał uwagę, zachwycał oryginalnością, a przy tym nie zaburzał proporcji pomieszczenia? Zapraszamy do lektury poradnika, w którym odpowiemy na najważniejsze pytania dotyczące kolorowania domowego „nieba”!
Kolorowy sufit – w jakim wnętrzu się sprawdzi?
Kolor to domena przestronnych wnętrz – w wypadku malowania sufitu musimy wziąć pod uwagę wysokość pomieszczenia. Z innymi barwami niż biel trzeba postępować ostrożnie, jeśli nie przekracza 300 cm – zbyt ciemny kolor sufitu optycznie go obniży i stworzy wrażenie przytłoczenia. A nikt przecież nie chce, by sufit spadał mu na głowę! W takich wypadkach nie trzeba jednak rezygnować z koloru, warto postawić jednak na delikatne, rozbielane i pastelowe barwy – sufit w niewielkim salonie pokocha gołębie szarości (np. MAGNAT Ceramic Szary Piryt) i subtelne beże (np. MAGNAT Ceramic Finezyjny Opal). Jeśli jesteś posiadaczem mieszkania o wysokich sufitach, nic nie stoi na przeszkodzenie zastosowania nasyconych barw w wybranych odcieniach – to doskonałe miejsce na modne butelkowe zielenie (np. MAGNAT Sypialnia Pokój Dziecka Intrygujący Labradoryt), a także słoneczne żółcienie (np. MAGNAT Ceramic Złocisty Topaz) i błękity oddające charakter otwartych przestworzy (np. MAGNAT Ceramic Niebiański Chelcedon).
Jak łączyć kolor sufitu z kolorem ścian?
Kolorowy sufit może prezentować się dwojako – jeśli jego odcień jest delikatny, rozbielony i neutralny to możemy pokusić się o przeniesienie tej samej, lub zbliżonej barwy na jedną ze ścian. Taki zabieg sprawi, że wnętrze stanie się przytulniejsze. Jeśli natomiast sufit jest intensywny i nasycony, ściany powinny być białe lub zachowane w tej samej gamie kolorystycznej, jednak zdecydowanie jaśniejsze. Dzięki temu nie będziemy martwić się, że zdecydowana barwa sklepienia przytłoczy całe pomieszczenie. Ciemna barwa na suficie wysokiego pomieszczenie optycznie go przybliża, a także poszerza pomieszczenie, a jeśli dodatkowo przeniesiemy ciemny kolor na krawędź ścian łączącą się z sufitem, nadamy pomieszczeniu odpowiednich proporcji.
Sufitowy monokolor
Najbardziej klasycznym zabiegiem jest pomalowanie całego sufitu na jeden kolor – otrzymany efekt jest subtelny i stosunkowo łatwy w aranżacji. By zachować spójność we wnętrzu, możesz dopasować dodatki do koloru sufitu, pozwól jednak, by to on grał przysłowiowe „pierwsze skrzypce” i zestaw go z meblami w neutralnej kolorystyce. Intensywnie kolorowy sufit doskonale komponuje się z delikatnymi ścianami w bieli lub beżu – decydując się na konkretną barwę, weź pod uwagę styl, w jakim chcesz urządzić wnętrze. Modna szmaragdowa zieleń (np. MAGNAT Ceramic Szmaragdowy Akwamaryn) doskonale sprawdzi się w eleganckich i klasycznych wnętrzach, słoneczny żółty (np. MAGNAT Ceramic Słoneczny Cytryn) wprowadzi radosny nastrój do retro kuchni, a mięta (np. MAGNAT Sypialnia Pokój Dziecka Szklisty Topaz), rozbielony wrzos (np. MAGNAT Ceramic Lawendowy Angelit) czy delikatny błękit (np. MAGNAT Ceramic Błękitny Topaz) doskonale podkreślą wnętrza prowansalskie, czy rustykalne.
Kolorowe esy-floresy
Wzorzyste sufity to domena odważnych aranżacji – w wyborze wzorów ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia. Dużą popularnością cieszą się pasy, które poza tym, że wyglądają niezwykle stylowo, wpływają również na kształtowanie pomieszczenia – dzięki nim może się ono optycznie wydłużyć lub poszerzyć, w zależności od tego, jak poprowadzimy pasy.
Ciekawą alternatywą może być również użycie szablonów, dzięki którym sufit zamieni się w ciekawy deseń podkreślający styl pomieszczenia. Barwne esy-floresy, delikatne florystyczne wzory i geometryczne ornamenty nie tylko skutecznie ubarwią salon, ale pośród standardowych, białych sufitów, będą przede wszystkim niezwykłą dekoracją.
To także doskonały sposób na stworzenie kreatywnej przestrzeni w pokoju dziecka – możesz zamienić sufit w niebo pokryte białymi obłoczkami czy kosmos zachwycający mirażem gwiezdnych konstelacji. Dostosuj wzory do upodobań swojego dziecka, może budzić się każdego dnia pod koroną drzewa w bajkowym lesie, mirażem kolorowych kropeczek lub niebem usianym kolorowymi samolotami.
Barwna gama
Jeśli nie jesteś fanem wzorów, ale chcesz, by Twój sufit prezentował się oryginalnie, postaw na efekty złożone z kilku kolorów – zachowanych w tej samej gamie barw lub wręcz przeciwnie, swobodnie przenikających się różnych odcieni. Mogą to być nieregularne akwarelowe wzory przywodzące na myśl artystyczny obraz, który ozdobi Twój sufit – przenikające się pastele prezentują się pięknie w dziecięcych pokojach. Innym pomysłem jest zastosowanie popularnego efektu ombre – pamiętaj jednak, by współgrał z oświetleniem. Najlepszym rozwiązaniem będzie poprowadzenie przejść kolorystycznych promieniście na boki od głównego źródła światła, stopniowo zwiększając nasycenie koloru. Ombre może być jednobarwne lub składać się z kilku kolorów – tylko od Ciebie zależy, jaki efekt otrzymasz.
Struktura na suficie
Jeśli chcesz stworzyć wyjątkowy sufit, sięgnij po struktury (np. MAGNAT Style) – tynki dekoracyjne pozwalają na kreację oryginalnych aranżacji sufitowych w różnych stylistykach. Sufit może stać się industrialną powierzchnią pokrytą surowym betonem MAGNAT – taki efekt doskonale uzupełni ściany pokryte czerwoną cegłą, a także podkreśli urodę popularnych, drucianych lamp. Tynk może stać się również elementem rustykalnej stylistyki, jeśli tylko użyjemy odpowiedniego stempla, który pozwoli na uzyskanie wyglądu zbliżonego do drewna. To wybór dla osób ceniących klasyczne rozwiązania, ponieważ tynki strukturalne możemy formować na kształt naturalnych materiałów w zależności od indywidualnych potrzeb. Dzięki temu dopasujemy sufit do eleganckich, klasycznych aranżacji, nowoczesnych minimalistycznych wnętrz, przestrzeni tradycyjnych, skandynawskich czy eklektycznych.
Jeśli zdecydujesz się na kolor inny niż biały, weź pod uwagę wszelkie aspekty związane z tym rozwiązaniem – zwróć uwagę na metraż i kształt pomieszczenia oraz styl wnętrza. Kolorowe sufity prezentują się niezwykle efektownie i oryginalnie, kto raz wprowadzi kolor na te niestandardowe przestrzenie, na zawsze zapomni o zachowawczych bielach! Słoneczny sufit wniesie radosny nastrój do każdego poranka, błękit zrelaksuje cię po wyczerpującym dniu, a modny szmaragd sprawi, że poczujesz się jak w szykownej rezydencji – wpuść kolor do swojego wnętrza i ciesz się stylową przestrzenią!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Magnat Magia Szlachetnych Barw.