Urządzanie przedpokoju. Co jeśli nie szafa wnękowa?
Pierwsze, co widać po wejściu do domu, to przedpokój. Niestety nie każdy jest na tyle obszerny, by wstawić tam pojemną szafę wnękową, w której zmieszczą się ubrania, buty i inne akcesoria. Niekiedy wystój przedpokoju trzeba zaplanować niestandardowo, a sezonową odzież i sprzęty zmieścić w sypialnianej garderobie. Zamiast tradycyjnej szafy wnękowej w małym przedpokoju możesz postawić inne meble do przechowywania. Najlepiej, jeśli są one wielofunkcyjne, na przykład duża skrzynia czy dwie walizki ustawione jedna na drugiej mogą pełnić jednocześnie funkcję siedziska i schowka na rzadko używane buty.
Pojedyncze wieszaki albo kolorowe haki
Jeśli wnęka w przedpokoju jest płytka, zamiast szafy wnękowej możesz zaplanować w niej pojedyncze wieszaki umieszczone na hakach równolegle do ściany albo na przykład biblioteczkę (szafa wnękowa na ubrania potrzebuje ok. 60 cm głębokości, książkom wystarczy zaledwie 30 cm). Taki wystrój przedpokoju wiele powie gościom o twoich zainteresowaniach, a efektowne podświetlenie najcenniejszych zbiorów z pewnością zrobi na nich wrażenie. Jeśli ściany w przedpokoju są wyjątkowo trudne do zabudowy, pozostaje ci wieszać ubrania, czapki i torebki na hakach. Wieszaki same w sobie bywają oryginalne, co więcej - można je ciekawie zakomponować, np. mocując je na różnych wysokościach. Każdemu z członków rodziny (oraz gościom) można też przypisać inny kolor. Cenna jest również przestrzeń na drzwiach. Płaskie organizery z powodzeniem sprawdzą się w roli schowków na kapcie czy apaszki. Jeśli żadnej ze ścian w przedpokoju nie da się zabudować, pozostaje ci wieszać ubrania, czapki i torebki na hakach. Wieszaki same w sobie bywają oryginalne, co więcej - można je ciekawie zakomponować, np. mocując je na różnych wysokościach. Każdemu z członków rodziny (oraz gościom) można też przypisać inny kolor. Cenna jest również przestrzeń na drzwiach. Płaskie organizery z powodzeniem sprawdzą się w roli schowków na kapcie czy apaszki.
Dekoracyjna komoda
Czasem niewielki metraż zmusza do kreatywnego myślenia. Wystrój przedpokoju może bardzo zyskać dzięki meblom pełniącym nie tylko praktyczną, lecz także dekoracyjną funkcję. Może to być oryginalna komoda, która sprawdzi się jako szafka na buty, albo wąska konsola. Ta ostatnia może mieć nawet kilkanaście centymetrów głębokości, ale zawsze zapewnia wygodne miejsce, gdzie po wejściu do domu możesz odłożyć klucze czy korespondencję. Konsola to też dobry sposób na stworzenie punktu centralnego na końcu długiego wąskiego przedpokoju. Można na niej ustawić lampę albo wazon z sezonową kompozycją kwiatów.
Pamiątkowe zdjęcia, plakaty, grafiki
Jeśli oprócz haczyków i podstawki na buty nic więcej nie zmieści się w twoim przedpokoju, wykorzystaj ściany do stworzenia galerii zdjęć lub zawieś wąskie półki eksponujące twoje hobby. Będą one stanowić swoiste powitanie i zaproszenie, a zdjęcia dodatkowo przedstawią gościom domowników. Zamiast zdjęciami możesz też ozdobić mury obrazami czy plakatami, którymi chcesz się pochwalić. Z pewnością w przedpokoju bardziej zwrócą one uwagę gości niż schowane za drzwiami sypialni. Grafiki przyciągają wzrok, zapadają w pamięć wchodzącym i tworzą przytulną atmosferę.
Połącz przedpokój z salonem
Czasem nie ma innego wyjścia, jak podczas remontu wyburzyć ścianę i połączyć przedpokój (gdzie i tak nie mieści się szafa wnękowa) z salonem. Ten zabieg często stosuje się w kawalerkach. Dzięki temu, wchodząc do mieszkania, nie odczuwa się na wstępie jego ciasnoty. Strefę przejścia warto jednak choćby graficznie wyróżnić z pozostałej części domu. Dobrym sposobem jest położenie na podłodze dużej wycieraczki (wielkości dywanika), która optycznie oddzieli przedpokój od innych pomieszczeń, zatrzymując w jednym miejscu wnoszony na butach piach czy śmieci. Jeśli wolisz jednak w tej części domu pozostać przy płytkach czy panelach, możesz zastosować grafikę na ścianie, umieszczając tam wzorzystą tapetę, fototapetę albo malując sferę przejściową innym kolorem. Na wytyczaniu umownych granic może zyskać wystrój przedpokoju, pamiętaj jednak, by był on dopasowany do stylu pozostałej części mieszkania. Aby wystrój przedpokoju szedł w parze z jego niewielkimi rozmiarami, unikaj ciemnych barw oraz przytłaczających, masywnych wzorów i kontrastów. Jasne kolory porządkują przestrzeń, potęgując wrażenie czystości i dobrej organizacji. Zastanów się też nad rezygnacją z szafy wnękowej na rzecz pakownych, ale mniejszych, najlepiej wielofunkcyjnych, mebli i wieszaków.
A może lustro?
By maksymalnie wykorzystać przestrzeń wąskiego przedpokoju, powieś duże lustro, dzięki któremu zyska on dodatkowe metry kwadratowe. Zrezygnuj też z otwartych półek na buty i akcesoria, które tworzą wrażenie bałaganu. Zamiast dużych wiszących lamp, które podkreślają efekt ciasnoty, lepiej się sprawdzi oświetlenie punktowe. Wyjątkiem są mieszkania o bardzo wysokich sufitach, gdzie oświetlenie może stać się jedyną ozdobą niewielkiego przedpokoju.
Nadaj małemu przedpokojowi dodatkową funkcję. Łączy on pomieszczenia, ale pozostaje de facto niewykorzystany. Dzięki zaaranżowaniu tam minigalerii czy biblioteczki ty zyskasz dobrze zagospodarowaną powierzchnię, a wystrój pomieszczenia - unikalny charakter.
Treść artykułu pojawiła się w serwisie dzięki uprzejmości dom.wp.pl.