Budowa grilla ogrodowego, czyli zrób to sam!
Budowa grilla to coś, za co warto zabrać się już teraz, by niedługo z rozmachem rozpocząć sezon grillowy. Budowa grilla ogrodowego nie jest tak trudna, jakby się mogło wydawać – poradzi sobie z nią każdy, nawet ktoś, kto zupełnie nie ma doświadczenia w tego typu pracach. Jak zbudować grill ogrodowy z cegły lub kamienia? Dziś mamy dla Ciebie garść porad, które pomogą Ci przejść przez ten proces szybko i z sukcesem!
Budowa grilla – od czego zacząć?
Tworząc projekt grilla ogrodowego, powinieneś zastanowić się nad kilkoma istotnymi kwestiami. Lepiej zrobić to na samym początku, zanim przystąpisz do pracy, by uniknąć ewentualnych błędów lub pomyłek.
- Miejsce. Zastanów się, które miejsce najlepiej nadaje się na montaż grilla. Priorytetem jest możliwość wygodnej obsługi – idealna lokalizacja to zatem ta możliwie blisko strefy z altaną ogrodową czy wiatą, ale jednocześnie, z uwagi na dym oraz zapachy, w oddaleniu od mebli ogrodowych i zabudowań, czyli Twojego domu oraz domu sąsiadów.
- Oczekiwania. Budowa grilla na działce wymaga również zadania sobie pytania, czego właściwie oczekuje się od urządzenia. Czy ma spełniać jedynie swoją podstawową rolę, czyli umożliwiać przygotowanie posiłków, czy może przyda się również wędzarnia? Czy jesteś mistrzem grillowania i potrzebujesz dodatkowych funkcjonalności? Czy może wystarczą Ci zupełne podstawy, bo grillujesz okazjonalnie?
- Planowanie. Przemyśl również, jak zaplanować strefę przygotowywania posiłków (grilla warto uzupełnić o trwały blat z zaimpregnowanego drewna lub kamienia) oraz przechowywania opału i akcesoriów do grillowania (np. w formie otwartej półki pod blatem). Zadbaj o to, by cały projekt był spójny z aranżacją ogrodu i tarasu.
Budowa grilla ogrodowego – jaki materiał wybrać?
Z czego zrobić grilla? Własnoręcznie wykonywane konstrukcje wyglądają z pewnością dużo atrakcyjniej niż zwykłe grille elektryczne czy grille gazowe. Z uwagą wybierz materiały, z których stworzysz swoją konstrukcję. Ścianki urządzenia powinny być odporne na oddziaływanie wysokich i bardzo niskich temperatur, nisko nasiąkliwe oraz łatwe w utrzymaniu czystości. Grill z klinkieru to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań – klinkier jest wytrzymały, a dodatkowo przekonuje do siebie pięknym wykończeniem i kolorystyką. Świetnym rozwiązaniem jest również grill kamienny domowy czy prosty grill z cegły.
A z czego zrobić palenisko do grilla ogrodowego? Ruszt oraz palenisko wykonaj z elementów nierdzewnych, najczęściej wykorzystuje się stal kwasoodporną lub kutą. Możesz je zamówić w zakładzie ślusarskim lub kupić w markecie budowlanym. Do zbudowania paleniska wykorzystuje się też zbrojony beton.
Budowa grilla ogrodowego z cegły krok po kroku
Jak zbudować grill ogrodowy z cegły? Mamy dla Ciebie gotową instrukcję, która pozwoli Ci od początku do końca z powodzeniem przeprowadzić budowę grilla z cegły. Zaczynamy! Jak zbudować grill murowany?
Krok 1. Wybierz miejsce montażu grilla murowanego
Przygotuj projekt grilla murowanego i wybierz miejsce montażu. Prace będą trwały przynajmniej kilka lub kilkanaście dni. Sprawdź prognozę pogody – świeżo wzniesione ścianki urządzenia nie powinny mieć kontaktu z wilgocią.
Krok 2. Przygotuj podłoże pod grill z cegły
Budowa grilla ogrodowego z cegły klinkierowej wymaga przeprowadzenia drobnych prac ziemnych. Zaznacz na ziemi zarys grilla i stwórz wykop o głębokości 20-30 cm, który następnie wysypiesz warstwą żwiru oraz wylejesz betonem. Zaczekaj, aż beton się utwardzi – może to zająć kilka dni.
Uwaga! Przed wylaniem fundamentu pod grill sprawdź poziom wód gruntowych i wykop dół poniżej granicy przemarzania. Jeśli fundamenty będą stały w wilgotnym gruncie, przemarzająca woda może je rozsadzić. Cała konstrukcja pod grill będzie niestabilna i może się zawalić.
Krok 3. Oczyść podłoże pod grill z cegły
Dokładnie oczyść podłoże z piasku czy innych zabrudzeń i ustaw na nim zarys grilla z cegieł.
Krok 4. Zacznij murować ścianki grilla
Jeśli budujesz grill z cegły, prace rozpocznij od murowania ścianek, a dokładniej – od naroży. Najlepiej sięgnij po gotową zaprawę przeznaczoną do danego rodzaju materiału – nienasiąkliwą i odporną na zmienne temperatury. Nałóż zaprawę na podłoże, a na nią pierwszą warstwę cegieł. Pomiędzy kolejnymi warstwami cegieł umieszczaj elementy dystansowe, dzięki którym osiągniesz równe spoiny pomiędzy elementami. Usuń je po wymurowaniu kilku warstw cegieł. Czynność powtarzaj, aż do zbudowania całej ścianki. Co istotne, kolejne poziomy cegieł należy murować z przesunięciem – na tzw. mijankę, aby fuga w pionie nie miała ciągłej linii. Po ułożeniu każdej warstwy sprawdź poziomicą, czy konstrukcja trzyma poziom.
Krok 5. Przygotuj palenisko pod grill murowany
W miejscu, w którym powstanie palenisko, tymczasowo zamontuj płytę np. z OSB, a następnie zmień kierunek układania cegieł – prostopadle do ściany. Wymuruj dwie warstwy cegieł, a w dalszej kolejności te części ścian, do których przymocujesz ruszt. Kiedy zaprawa się zwiąże, wyjmij prowizoryczną płytę i zamontuj właściwą płytę paleniska. Teraz jest też dobry moment, by wykonać blat do grilla murowanego.
Krok 6. Zamontuj ruszt w grillu z cegły
Zamocuj elementy, po których będą przesuwane prowadnice pod ruszt (ułatwi to utrzymanie grilla w czystości). Możesz zamontować parę poziomów rusztów, co umożliwi Ci przygotowywanie składników wymagających różnej temperatury oraz czasu grillowania.
Krok 7. Grill z cegły gotowy!
Z przetestowaniem urządzenia koniecznie poczekaj do wyschnięcia zaprawy. W przeciwnym razie konstrukcja może popękać.
Budowa grilla ogrodowego z kamienia krok po kroku
Budowa grilla ogrodowego z kamienia rozpoczyna się podobnie jak w przypadku grilla z cegły. Najpierw wybierz miejsce, przygotuj i oczyść podłoże, a następnie zabierz się za właściwą budowę. Jak zbudować grill ogrodowy z kamienia – polnego lub jakiegokolwiek innego?
Krok 1. Przygotuj szalunek z desek
Deski pomogą ustabilizować konstrukcję grilla ogrodowego oraz zapobiegną przesuwaniu się kamieni.
Krok 2. Nałóż zaprawę na podłoże pod grill z kamienia
Nałóż na podłoże warstwę zaprawy (musi to być zaprawa przeznaczona do kamienia), a następnie – zaczynając od naroży – zacznij murować ścianki. Na odpowiedniej wysokości zamontuj tymczasową płytę służącą do budowy paleniska.
Krok 3. Zamocuj prowadnice
Zamocuj elementy pod prowadnice i dalej muruj wyższe partie grilla z kamienia. Górną linię konstrukcji możesz pozostawić nieregularną, podyktowaną rysunkiem kamieni lub wyrównać ją za pomocą zaprawy.
Krok 4. Grill ogrodowy z kamienia gotowy!
Podobnie jak w przypadku grilla z cegieł z przetestowaniem grilla kamiennego należy poczekać, aż zakończy się proces utwardzania i wysychania zaprawy.
Budowa grilla ogrodowego z wędzarnią – o czym warto pamiętać?
Jak zbudować grilla z wędzarnią? Budowa grilla z wędzarnią jest dużo bardziej skomplikowana niż budowa samego grilla ogrodowego. Wędzarnia powinna składać się z wydzielonego miejsca, w którym będzie paliło się drewno, przewodu dymowego i komory wędzarniczej. Jeśli nie jesteś pewien, czy zdołasz zbudować wędzarnię samodzielnie, skorzystaj z pomocy specjalistów, którzy wykonają projekt oraz szybko i profesjonalnie przeprowadzą całą realizację.
Ile kosztuje budowa grilla ogrodowego?
Ile zapłacisz za grill ogrodowy DIY? Koszt budowy grilla murowanego jest z pewnością dużo niższy niż zakup gotowego grilla tego typu. Jeśli w budowę włożysz trochę pracy, za całość możesz zapłacić nie więcej niż 300-400 zł.
Jeśli Ty też, tak jak my, czekasz już na rozpoczęcie sezonu grillowego i marzysz o postawieniu pięknego, murowanego lub kamiennego grilla na swojej działce, zacznij prace już dziś!