Jak zamocować balustradę balkonową? Montaż barierek balkonowych krok po kroku
Dobrze wykonana balustrada balkonowa to przede wszystkim prawidłowo zaizolowane mocowanie słupka balustrady. Podstawą jest tu szczelność połączenia słupków balkonowych z płytą. Jak się okazuje, wielu fachowców nie przykłada się do tego etapu prac lub wykonuje poszczególne zadania w nieodpowiedniej kolejności. Podpowiadamy, jak zamocować balustradę balkonową oraz perfekcyjnie zaizolować słupki balkonowe.
Barierki balkonowe – w którym miejscu należy je zamocować?
W większości przypadków balustrady balkonowe montowane są od góry, nawet w nowo wznoszonych budynkach. Tymczasem eksperci są zgodni – mocowanie od czoła balkonu lub nawet od spodu płyty tarasowej to znacznie lepsze rozwiązanie, dzięki któremu zmniejszamy ryzyko przeciekania. Montaż słupków bezpośrednio na płycie jest jednak o wiele prostsze, poza tym w przypadku niewielkiej grubości konstrukcji mocowanie w innej pozycji niż od góry najczęściej zupełnie nie wchodzi w grę (mogłoby doprowadzić do uszkodzenia balkonu, do głosu dochodzą też kwestie estetyczne).
Kiedy należy wykonać mocowanie słupka balustrady?
Niestety, często zdarza się, że do montażu balustrady balkonowej przystępujemy już po wykończeniu balkonu. To najgorszy z możliwych scenariuszy, ponieważ podczas wywiercania otworów pod kotwy mocujące balustradę naruszamy ciągłość warstwy hydroizolacji oraz ocieplenia. W praktyce oznacza to, że w minimalne nawet nieszczelności przy słupkach będzie przenikać woda – dojdzie do powstania zawilgoceń. W związku z tym mocowanie słupków balustrady należy wykonać zanim zostanie ułożone wykończenie balkonu.
Mocowanie słupka balustrady
W pierwszej kolejności kompletujemy poszczególne elementy systemu lub stawiamy na kompletny system od jednego producenta (to wygodniejsze rozwiązanie, które ponadto pozwala na zminimalizowanie ryzyka popełnienia błędu w doborze). Następnie ustalamy, w których miejscach zostaną rozmieszczone słupki balustrady. Zaznaczamy je i wykonujemy otwory za pomocą wiertarki (rodzaj wiertła dobieramy do rodzaju podłoża – egzamin zdaje najczęściej wiertło udarowe do betonu), na głębokość ok. 10 cm. Dokładnie oczyszczamy powstałe otwory z kurzu i pyłu np. za pomocą specjalnej szczotki oraz pompki.
W dalszej kolejności otwór musimy wypełnić wysokiej jakości, wytrzymałym i szybko utwardzalnym materiałem. Sprawdzi się tu m.in. żywica poliestrowa. Wtłacza się ją do otworu pod słupki balkonowe za pomocą zwykłego aplikatora do silikonu.
Pora na elementy kotwiące
Dobrze dobrane kotwy i marki pozwalają na stabilne zamontowanie elementów konstrukcji balustrady. Osadzamy kotwy w żywicy, następnie montujemy do podłoża marki. W dalszej kolejności przeprowadzamy mocowanie słupka balustrady – montujemy go do kotew.
Pamiętajmy, że osadzane kotwy i marki powinny mieć zabezpieczenie antykorozyjne. Najczęściej dostajemy od producenta gotowy do montażu produkt, skutecznie zabezpieczony odpowiednią powłoką jeszcze na etapie produkcji. Jeśli nie, powinniśmy pomalować je specjalną farbą antykorozyjną do elementów metalowych.
Izolacja balkonu
W przypadku balkonu niezwykle ważna jest jego prawidłowa hydroizolacja. Zwróćmy szczególną uwagę na miejsce styku z elementami kotwiącymi słupek – to one w głównej mierze wpływają na szczelność całej konstrukcji. Niezwykle ważne jest, aby izolacja balkonu była wykonywana po wywierceniu otworów i montażu kotew. Należy wyprowadzić materiał izolacyjny na kotwy, szczelnie je otoczyć, a nawet wyciągnąć izolację jeszcze wyżej. Egzamin zdadzą tu przede wszystkim izolujące masy bitumiczne, zaprawy uszczelniające, żywice czy folie w płynie na balkon, które znacznie precyzyjniej niż chociażby papa czy inna izolacja w rolce „otuli” elementy kotwiące.
Oczywiście, szczelna izolacja balkonu musi zostać ułożona na całej płycie tarasowej. Na tak przygotowanym podłożu montujemy wybrany materiał wykończeniowy, np. płytki ceramiczne. Uważajmy jedynie, aby nie zakrywać zbyt szczelnie zaizolowanych otworów z kotwami i słupkami – zostawiamy wokół niego 6-8 mm odstęp, który następnie wypełniamy odporną na wilgoć, zmienne temperatury czy różne warunki atmosferyczne masą uszczelniającą tak, aby wystawała kilka mm ponad poziom posadzki.
Ostatni etap: balustrada
Słupki balkonowe zamontowane? Teraz pora na budowę kolejnych elementów: przęseł balkonowych i poręczy balkonowych (czy inaczej balustrad tarasowych) itd. Dalszy przebieg prac zależy oczywiście od wybranego systemu oraz jego poszczególnych części składowych. Często montujemy nie pojedyncze słupki balkonowe, a niemal całkowicie gotowe panele. Pamiętajmy, aby precyzyjnie wykonywać połączenia pomiędzy poszczególnymi elementami, a wszystkie nieszczelności wypełniać dobranym elementem izolującym, np. pianką poliuretanową.
Ślady rdzy i charakterystyczne rude zacieki? Możliwe, że powinniśmy zaplanować wymianę balustrady balkonowej. Jeśli kolejne prace naprawcze, w tym dłutowanie rdzawych fragmentów i ponowne malowanie, zdają egzamin tylko na parę miesięcy, pomyślmy o wykonaniu nowych barierek.
Prace są dość skomplikowane. Jeśli będziemy przestrzegać podstawowych procedur, a duży nacisk położymy na prawidłowe wykonanie uszczelnienia, możemy spróbować przeprowadzić je samodzielnie. Jednak osobom, które nie mają doświadczenia w pracach remontowo-budowlanych, radzimy zlecenie montażu balustrady balkonowej profesjonalistom. Estetyka amatorskiego wykończenia balkonu to jedno, ale pamiętajmy, że niewłaściwie przymocowane słupki i panele mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa innych osób.