Łóżko z baldachimem. Poznaj 5 najmodniejszych trendów
Nowoczesne łóżka z baldachimem luźno nawiązują do historycznych wzorców. Gruby jedwab zastąpiono tiulem i delikatną tkaniną bawełnianą, a rzeźbiony stelaż – prostą, surową konstrukcją. Łóżko z baldachimem nie jest już meblem dla wybranych, ale wciąż potrzebuje odpowiedniej oprawy. Najlepiej prezentuje się we wnętrzach przestronnych, urządzonych ze smakiem i pomysłem. Poznaj modne wcielenia łóżka z baldachimem i przekonaj się, jak zaskakującą przeszło metamorfozę od czasów nowożytnych.
Łóżko z baldachimem – mebel z królewskim rodowodem
Łóżka z baldachimem weszły do użytku już w XII wieku. Przez setki lat uchodziły za symbol prestiżu, zdobiąc komnaty władców, magnatów i zamożnej szlachty. Monumentalne łoże, bogato rzeźbione i otulone najdroższymi tkaninami było odpowiednikiem monarszego tronu. Sypialnia pełniła bowiem funkcję reprezentacyjną. W tym właśnie pomieszczeniu przyjmowano gości, prowadzono dyskusje, wydawano polecenia. Dopiero na początku XIX wieku zaczęto traktować sypialnie jako przestrzeń prywatną i zamknięto jej drzwi przed odwiedzającymi. Łóżko z baldachimem miało również praktyczne zalety – zasłonięte zasłony zapewniały odrobinę prywatności (w tym samym pomieszczeniu nocował zazwyczaj służący) i chroniły przed zimnem w słabo ogrzanej komnacie.
Średniowieczne łóżka z baldachimem przypominały ogromne skrzynie. Były w całości wykonane z drewna i osłonięte po bokach ciężkimi kotarami. W kolejnych stuleciach masywny mebel nabrał delikatności. Drewniany baldachim odszedł w zapomnienie, a jego miejsce zajęły fantazyjnie udrapowane tkaniny. Łóżko utonęło w morzu wstążek, frędzli i lambrekinów. Mebel cieszył się uwielbieniem zwłaszcza wśród Francuzów, którym zawdzięczamy jego liczne odmiany, m.in. à la dauphine czy à la polonaise (łóżko nazwano na cześć Marii Leszczyńskiej – żony Ludwika XV).
Jak łatwo się domyślić, ówczesne łóżka były mało praktyczne. Ciężkie tkaniny gromadziły kurz, wymagały pracochłonnego czyszczenia i stwarzały zagrożenie pożarem. Wystarczyła odrobina nieuwagi, żeby baldachim zajął się ogniem świecy, a wraz z nim reszta pomieszczenia. Gdy rola sypialni uległa przeobrażeniu, dekoracyjne łoże okazało się zbędnym wydatkiem. W XIX wieku zmniejszyły się jego rozmiary, konstrukcja została uproszczona, ciężkie draperie zamieniono na zwiewne firanki. Jaką postać przybiera dziś?
Łóżko z baldachimem... bez baldachimu!
Współcześni projektanci wolą flirtować z tradycją zamiast kopiować klasyczne rozwiązania. Chętnie pozbawiają mebel najważniejszego atrybutu, czyli baldachimu. Cała uwaga skupia się na stelażu: nowoczesnym, minimalistycznym, który zamyka łóżko w geometrycznej ramie. Mebel prezentuje się najlepiej w wysokich, przestronnych wnętrzach kamienic, nowoczesnych domów i apartamentów. Łóżka drewniane – w wydaniu białym lub jasnobrązowym – pasują do przytulnie urządzonych sypialni, w których przeważają naturalne materiały. Modele z metalowym stelażem, zwłaszcza pomalowanym na czarno, wolą luksusową oprawę i towarzystwo designerskich dodatków.
Łóżko z baldachimem podwieszanym do sufitu
Tradycyjny baldachim na stelażu zajmuje sporo miejsca, dlatego wiele osób zastępuje go moskitierą lub zawieszoną pod sufitem zasłonką. Takie rozwiązanie pozwala zapomnieć o wszelkich ograniczeniach. Można kupić dowolną ramę łóżka i zamontować baldachim w wybranym przez siebie momencie. Wystarczy przykręcić do sufitu metalową szynę w kształcie litery “U” (jeśli baldachim ma okalać łóżko ze wszystkich stron) lub pojedynczy wkręt (jeśli baldachim jest mniejszy). Tkaninę zawiesimy również na rozpiętej pod sufitem linie, drewnianym konarze albo zwykłym drążku.
Łóżko z baldachimem w wydaniu romantycznym
Baldachim nad łóżkiem podkreśla intymny charakter sypialni, otula miękkością, rozbudza wyobraźnie, prowokuje do marzeń. Ukochały go sobie niepoprawne romantyczki, wrażliwe nastolatki i artystyczne dusze. Żeby zbudować magiczny nastrój, trzeba sięgnąć po jasne, zwiewne materiały (cienką bawełnę, organzę albo tiul). Nie sprawdzą się natomiast ciężkie tkaniny w ciemnych kolorach, zwłaszcza bogato zdobione, obwieszone frędzlami i wstążkami. Romantyczny baldachim może zawisnąć pod sufitem albo na prostym stelażu. Rama łóżka powinna być zrobiona z drewna (bielonego, surowego, malowanego na biało) bądź z metalu.
Łóżko z baldachimem w stylu skandynawskim
Czy łóżko z baldachimem może być praktyczne? Oczywiście, że tak! Pod warunkiem, że wybierzemy model w duchu skandynawskim: pozbawiony zdobień, wykonany z naturalnych, przyjemnych w dotyku materiałów. Stelaż do baldachimu powinien być smukły i prosty – posłuży nam jako podręczny wieszak na torebki lub świeżo wyprasowany garnitur. Sam baldachim to element mile widziany, ale nie obowiązkowy. Najczęściej przybiera formę zwiewnej, nonszalancko zarzuconej na stelaż firanki. Wbrew swojej królewskiej naturze łóżko nie powinno rzucać się w oczy. Dobrze, jeśli konstrukcja mebla wtapia się w otoczenie (np. jest utrzymana w tym samym kolorze co ściany i podłoga), stanowiąc tło dla krzykliwych dodatków.
Stylizowane łóżko z baldachimem
Czyli rozwiązanie dla tych, którzy tęsknią za poprzednią epoką. Stylizowane łóżka z baldachimem nawiązują do klasycznych wzorców. Są równie eleganckie jak meble sprzed wieku, ale nieco mniejsze i bardziej praktyczne. Niektóre, bogato zdobione i rzeźbione, przypominają wyposażenie pałacowych wnętrz, inne natomiast zdradzają inspirację stylem prowansalskim czy kolonialnym. Ich cechą wspólną jest zamiłowanie do dekoracyjnych form i dobrej jakości materiałów: twardych gatunków drewna oraz luksusowych tkanin. Tego typu modele mogą okazać się ciekawym uzupełnieniem sypialni zaaranżowanej klasycznie, w stylu rustykalnym albo eklektycznym. Wymagają jednak ogromnego wyczucia. Nie chodzi przecież o to, żeby urządzić w sypialni muzeum, tylko wygodną przestrzeń do odpoczynku.
Łóżka z baldachimem wciąż uchodzą za towar ekskluzywny, dlatego ich wybór w sklepach jest dość ograniczony. Żeby spełnić marzenie o designerskim meblu, trzeba wykazać się dużą pomysłowością i uporem. Najlepiej skorzystać z pomocy zaufanego stolarza, który wykona stelaż zgodnie z indywidualnym życzeniem. Tkaninę można zakupić osobno – w wersji gotowej do powieszenia lub surowej, przeznaczonej do obróbki.